Bu haber kez okundu.

ZONGULDAK SANAYİ VE TEKNOLOJİ İL MÜDÜRLÜĞÜ DUYURDU

 

Zonguldak Sanayi Ve Teknoloji İl Müdürlüğü yaptığı açıklamada,  Resmî Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla, 01/12/2018 tarihinden önce damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi geçmiş olduğu için cezai duruma düşmüş ölçü aletlerinin kullanıcılarının  28/02/2019 tarihinden itibaren 90 gün içerisinde ölçü aleti türüne göre ilgili Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerine,  Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına ya da Yetkili Muayene Servislerine periyodik muayene başvurusunda bulunmaları halinde, söz konusu fiilden dolayı herhangi bir idari para cezası ödemeksizin muayene ve damgasını yaptırarak ölçü aletini kullanabilecekleri” bildirildi.

Açıklama şöyle:

Bu itibarla;

Muayene Başvurusu Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne yapılacak ölçü aletleri

a) Akaryakıt Sayacı,

b) LPG Sayacı,

c) Adblue Sayacı,

d) Mobil Tanker Sayaçları,

e) Kapasitesi 2000 kg’ın üzerinde olan basküller,

f) Şebekelerinde takılı olan 10 yılını doldurmuş elektrik, doğalgaz ve su sayaçları beyannameleri için;

 

-BAMS (https://dijitalbakanlik.sanayi.gov.tr) üzerinden Ölçü ve Ölçü Aletlerinin İlk, Periyodik veya Stok Muayenesi Başvurusu sekmesinden yapılabilir.

 

-Muayene Başvurusu Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurlukları’ na yapılacak Ölçü Aletleri

a) Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan,                       III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri,

b) Yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden;

1) Masa terazileri, 2) Asma teraziler, 3) Tek kollu kantarlar, 4) İbreli teraziler.

 

Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurlukları; Zonguldak ve Çaycuma Belediye Başkanlıklarında mevcuttur.

 

Muayene Başvurusu Tartı Aletleri Muayene Servisi’ ne yapılacak ölçü aletleri

a) Otomatik tartı aletleri,

b) I. ve II. sınıf otomatik olmayan tartı aletleri

c) Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluğunca yapılanlar dışındaki tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan, III. ve IV.  sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri.

d) Otomatik tartı aletleri, III ve IV. Sınıf otomatik olmayan tartı aletlerinden kapasitesi 2000kg’a kadar olan okuma ve çıktı verebilme özelliği ile yazar kasa veya başka bir cihaza bağlı çalışma özelliği bulunan tartı aletleri ile diğer elektronik tartı aletleri,

 

Muayene Başvurusu Yetkili Muayene Servislerine yapılacak diğer ölçü aletleri;

e) Egzoz gazı emisyon ölçüm cihazları,

f) Takograflar

g) Taksimetreler,

h) Hız İhlal Tespit Donanımları,

Bakanlığımızdan muayene ve damgalama yetkisi almış Yetkili Muayene Servislerine başvurulmalıdır.

 

Ayrıca, Bakanlığımızdan muayene ve damgalama yetkisi almış Yetkili Muayene Servislerine (http://msurapor.sanayi.gov.tr) adresinden ulaşabilirsiniz.

          

 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununda yapılan muafiyetten faydalanma süresi 28 MAYIS 2019 Salı günü mesai saati sonuna kadardır.

           

Mağdur olmamak ve mağdur etmemek için kanunda öngörülen işlemleri zamanında yaptırınız. Yukarıda adı geçen yetkili makamlara sorunlarınızı iletmekten çekinmeyiniz.
                                                                                                                      
                                              

                                                                                           


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
EREĞLİ GÜNÜLLÜSÜYÜM 2 ay önce

KANUNU ÇIKARMAK ÖNEMLİ DEĞİL BURDA DENETİM ÖNEMLİ KANUNLAR VAR DENETİM YOK MİLLETİN CEBİNDEN OLMAYAN PARALARI NASIL ALICAZ DİYE MÜCADELE VAR .ÖRNEK TAKSİCİLER TAKSİMETREYİ AÇMIYOR SEBEB NEDİR BİLMİYORUM TAKSİCİLER TAKSİCİLİĞİNİ YAPSIN MÜNÜBÜSÇÜLERDE İŞİNİ YAPSIN DENETİNİN OLMADIĞI BU ÜLKEDE YAPILAN HİÇ BİR ŞEYİN ÖNEMİ YOK

banner185