Bu haber kez okundu.

Zonguldak'ta "Filyos Kongresi" başladı


- TPAO Strateji Geliştirme Daire Başkanı Ahmet Öztürk: "(Karadeniz'deki doğal gaz keşif) "Bu keşfin üretime geçmesi ve ülkemiz ekonomisine kazandırılması en büyük hedefimiz. Bu hedef doğrultusunda gayemiz, Filyos'un sürdürülebilir bir ekonomik büyümeye ev sahipliği yapabilmesi için de gerekli altyapının oluşturulmasında üzerimize düşeni eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmek"

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Köksal Toptan, Filyos Limanı'nın ülkenin üçüncü büyük limanı olduğunu belirterek, "Burada yapılacak yatırımlar Türkiye'nin stratejik ihtiyaçlarını karşılayacak ve ihraca dönük yatırımlar olacak. Burası çok büyüyecek" dedi.

Toptan, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin ev sahipliğinde Sezai Karakoç Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Filyos Kongresi"nde, Filyos Projesi'nin 150 yıllık bir rüya olduğunu söyledi.

Filyos'un, Sultan Abdülhamit'in hayallerinden biri olduğunu anlatan Toptan, "150 yıl sonra pes etmek bu nesle yakışmazdı, doğru da olmazdı. Filyos ülkenin gündeminden hiç düşmedi. Bundan sonra istesek de istemesek de düşmez. Bunu kimse düşüremez." diye konuştu.

Şehirlerin zaman zaman zorluklar çekip sıkıntılar yaşadığını vurgulan Toptan, şunları kaydetti:

"Buranın sanayi kültürü birikimi var. Zonguldak, sıradan bir Anadolu şehri değil. Bu sanayi kültürüyle Zonguldak, Bartın ve Karabük ile birlikte düşünüyorum sadece şehirlere değil, bölgeye ve Türkiye'ye ışık verebilecek gücü yakalayabilir. Filyos Limanı ülkenin üçüncü büyük limanı. Burada yapılacak yatırımlar Türkiye'nin stratejik ihtiyaçlarını karşılayacak ve ihraca dönük yatırımlar olacak. Burası çok büyüyecek. Şimdiden iyi eğitilmiş insan gücünü hazır hale getirmesi lazım bu şehrin."

Türkiye'nin bölgesinde olup bitene kayıtsız kalamadığına dikkati çeken Toptan, "Kalkınmanın, zenginliğin bedeli var. Daha güçlenmemiz lazım. Çocuklarımızın önünü biraz daha çok açmamız lazım. Beyin göçüne engel olmamız lazım. Son zamanlarda çok mesafe alındı ama hala Türkiye beyin göçünü engelleyemiyor. Oralara gitmeli bizim çocuklar ama görüp gelmeli." diye konuştu.

- "Ülkemizin uluslararası ticaret alanında daha da güçlenmesi sağlanacak"

Kongreye çevrim içi olarak katılan TPAO Strateji Geliştirme Daire Başkanı Ahmet Öztürk de Filyos'un, özellikle 2020 yılından itibaren yeniden yükselen bir değer olduğundan bahsetti.

Karadeniz'deki doğal gaz keşfinin önemine işaret eden Öztürk, "Bu keşfin üretime geçmesi ve ülkemiz ekonomisine kazandırılması en büyük hedefimiz. Bu hedef doğrultusunda gayemiz; Filyos'un sürdürülebilir bir ekonomik büyümeye ev sahipliği yapabilmesi için de gerekli altyapının oluşturulmasında üzerimize düşeni eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmek" şeklinde konuştu.

Öztürk, bu büyük başarının büyük bir sorumluluk da getirdiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu sorumluluğun bilinciyle gerçekleştirmekte olduğumuz kuyu akış testlerimizde de ülkemizin enerji sektörü açısından bir dönüm noktasında olduğumuzu teyit etmiş olduk. Sakarya sahasından yapılacak üretimin önemli bir ekonomik karşılığı olacağını gösteren kuyu akış test değerleri sadece TPAO için değil, başta Filyos olmak üzere tüm memleketimiz için önemli ekonomik kalkınma fırsatlarını da beraberinde getiriyor. Filyos'ta kurulacak doğal gaz işleme tesisine ilk doğal gazın 2023 yılında ulaşmasını hedefliyoruz. Bu da önümüzdeki süreçte ciddi yatırım rakamlarının, bu tesisin kurulumu, işletim ve sürdürülebilirliği için Filyos'umuza aktarılacağı anlamına geliyor."

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ise Filyos Projesi'nin son dönemde büyük bir ivme kazandığını ve ülkenin gelişmesinde önemli bir rol oynayacağını aktararak, "Buraya sadece bir ekonomi veya bir liman projesi olarak bakmamamız gerekiyor. Burayı toplumsal ve kırsal kalkınmanın da bir dinamizmi olarak görmemiz gerekiyor. Bu toplumsal ve kırsal kalkınmanın arkasında başka problemleri de beraberinde getireceği, bunların da çözülmesi gerektiği de ortadadır. Başta ulaşım olmak üzere eğitim, konut, sağlık ve lojistik ihtiyaca yönelik, burada çalışacak nitelikli eleman ihtiyacına yönelik de çalışmalara da bir taraftan başlanması gerekiyordu. Bu yönde de önemli bir aşama şu ana kadar kaydedildi." ifadelerini kullandı.

Zonguldak BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı ve Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun da Filyos'un bölge ve ülke için öneminden bahsetti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Thomas Greg 2 ay önce

Başarısız olan bankalardan kredi almayı denediniz mi? Borçtan kurtulmak için acilen paraya mı ihtiyacınız var? Kendi işinizi büyütmek veya kurmak için paraya mı ihtiyacınız var? Bu whatsapp'a yanıt verin: +447451280545 veya e-posta: [email protected]

Avatar
ibogemici 2 ay önce

yıllardır Zonguldak vekilliği yaptı çeşitli partilerde bana bir tane yatırım göstersin Zonguldak ta Zonguldak çocuğu gurbetde asgari ücrete çalışıyor benim beütün yeğenlerim gurbetde köylerde mezar kazacak genç delikanlı kalmadı Tutturmuşlar filyos projesi Pandemiden zerre kadar ders almayanlar o projeyi savunur Filyos vadisini ırmağı ıslah edip tarım alanı olarak kullanılsaydı olmazdı demi .millet artık o alanda yapılan sanayi ürünlerini yer sebze meyve tahıl olarak .. yazık ettiniz o vadiye yazık.