Bu haber kez okundu.

ZONGULDAK  ÜVEY EVLAT

Zonguldak'ın AKP iktidarı döneminde ülke kaynaklarından diğer illere göre daha fazla pay aldığını iddia eden AKP'li milletvekillerini eleştiren CHP'li vekil Köktürk, "Araştırdık, KÖYDES'ten 2004 yılından buyana Zonguldak'a aktarılan bizden küçük olan Sinop, Artvin, Kastamonu'nun aldığı paranın yarısı ediyor" dedi.

Ereğli-Devrek yolu için 6 yıl önce verilen sözün tutulmadığına dikkati çeken Köktürk, "Ereğli-Devrek yolunu bu ödeneklerle değil beş yılda, beş yüz yılda bitirmek müm kün değildir. O zaman, şu demek oluyor ki bunlar, seçim dönemlerinde halkımızı kandırıyorlar, seçimler geçtikten sonra vaadleri unutuyorlar" sözleriyle eleştirdi.

TBMM Adalet Komisyonu Üyesi ve CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk,  Ereğli İlçe Örgütü'nün organize ettiği program dahilinde, Güneşli Beldesine giderek vatandaşlar ile görüştü.
CHP'liler Güneşli halkı tarafından büyük bir ilgi ve sevgiyle karşılandı. Beldenin girişinde kurulan halk pazarında esnafları ziyaret eden ve alışveriş yapan vatandaşlarla uzun uzun sohbetlerde bulunan Milletvekili Köktürk, fırsat buldukça da belde insanlarının sorunlarını dinledi ve yaşanan genel sıkıntılarla ilgili bilgiler aldı.  Girdiği her ortamda vatandaşlarla uzun süre sohbet eden Köktürk, kendisine iletilen talep ve dilekleri başta Türkiye Büyük Millet Meclisi ve ilgili bakanlıklar olmak üzere taşıyacağını ve mevcut sorunların çözümünde elinden gelen çaba ve gayreti göstereceğini ifade etti. Bu arada, yaklaşık 3 saat beldede kalan Ali İhsan Köktürk' e iletilen en temel isteklerin başında, AKP Hükümeti'nin üzerinde durduğu kürt açılımı politikasının önlenmesi vardı. Bir mahalle muhtarının; "Vekilim; ne yol, ne para…bu dertler hallolur ama, en temel konu Kürt Açılımı adını verdikleri hadisedir. Her şey bir yana, bu girişime dur, demenizi istiyor", sözleri ziyarete damgasını vurdu. 

"AKP KENDİ İPİNİ ÇEKİYOR."

CHP Milletvekili, vatandaşlarla gerçekleştirdiği sohbetler sırasında, yaklaşık altı yıldır ülke siyasetini yönlendiren Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarına eleştirilerde bulunarak, bu zaman dilimi içerisinde Türkiye'nin çok karanlık ve zor bir süreç yaşadığını, ülke insanlarının yaşadıkları türlü ekonomik ve sosyal sıkıntılara rağmen AKP'nin, bu sıkıntıları çözmek yerine suni gündemler yaratarak ülkeyi kaos ortamına doğru sürüklediğini söyledi. Kürt Açılımı adıyla Türkiye'de tartışmaya açılan son zamanların en önemli gündem maddesi ile birlikte AKP'nin kendi ipini çektiğini, Türk insanının, Türkiye'nin tam bağımsızlığını ve sınır bütünlüğünü ciddi biçimde ilgilendiren bu yanlış adıma asla müsaade etmeyeceğini ve şehit kanları üzerinden siyaset yapanları affetmeyeceğini vurgulayan Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, kendisine taleplerde bulunan birçok emekli vatandaşın, maaşlarına zam istemelerini duymaktan dolayı çok üzüldüğünü, emeklilerine gereken ilgi ve şefkati göstermeyen AKP iktidarından, bu ülkeye yıllarca hizmet etmiş insanlara hak ettikleri oranda maaş verilmesini, beklediklerini ifade etti.

"ZONGULDAK ÜVEY EVLAT GİBİ…"
Köktürk konuşmasında Zonguldak ve yöresinin temel sorunlarına dikkati çekti. Geçtiğimiz günlerde dile getirilen AKP'li bazı vekillerin bir demecine atıfta bulunan Köktürk, bu vekillerin, Zonguldak'ın AKP iktidarı döneminde ülke kaynaklarından diğer illere göre daha fazla pay aldığını iddia ettiklerini hatırlatarak şunları söyledi: "Bu iddialarını dile getiren AKP'li vekiller bir de KÖYDES projesini örnek olarak sundular. Biz bir araştırma yaptık;  KÖYDES'ten Zonguldak'a aktarılan para miktarı 2004'ten bu yana toplam olarak, bizden çok küçük iller olan Sinop, Artvin, Kastamonu' nun aldığı ödeneğin ancak yarısı ediyor. Bu illerden her biri Zonguldak'ın aldığı payın neredeyse iki katını almışlar. Trabzon, Zonguldak'a aktarılan ödeneğin üç katını almış. Cumhuriyet'in ilk ili olan koskoca Zonguldak, yıllarca bu ülkeyi omuzlarında taşıyan Zonguldak, bir Sinop, bir Artvin illerinin bile 2005'ten bu yana aldığı KÖYDES desteğini ne yazık ki alamamıştır. Zonguldak, üvey evlat muamelesi görmüştür. Bütün kurumlar Zonguldak'tan taşınmış, TTK alabildiğine küçülmüş. Zonguldak insanı demir-çelik gibi, kömür gibi ağır işlerde çalışıp canını dişine takarak bu ülkeyi sırtlamış; ama gelinen noktada maalesef ülke kaynaklarından hak ettiği payı hala alamıyor. Sadece 2007 yılında bu Zonguldak, ülkenin genel bütçesine yaklaşık 1 katrilyon para aktarmış; buna rağmen genel bütçeden aldığı para yaklaşık 500 trilyon civarında. Bunun da yalnız 112 trilyonu yatırıma ayrılmış. Yani Zonguldak, genel bütçeye ödediğinin yarısını bile alamayan bir il konumunda. Bizim bundan sonra, işsizliği bu denli büyük çapta yaşayan Zonguldak olarak kendi sorunlarımıza vakıf olmamız lazım. Zonguldak'ın sorunlarına sahip çıkacak insanlara güç vermemiz, omuz vermemiz lazım" dedi.

"BİZ CHP OLARAK UYARMIŞTIK…"                              
Şuan için, bazı engelleri aşmak konusunda CHP olarak güçlerinin yetmediğini, mecliste verdikleri önergelerin yasalaşamadığını kaydeden Ali İhsan Köktürk, muhalefet oldukları için kendilerine verilen sınırlı konuşma sürelerinde de ellerinden geldiği kadar ülke meselelerini meclis gündemine getirme mücadelesi verdiklerini ifade etti. Yeni dönemin yeni umutlarla başlamasını istediklerini, AKP iktidarının yıkılmasını arzuladıklarını sözlerine ekleyen Köktürk, emeklilerin ve işsizlerin sorunlarıyla uğraşmayan hükümetin açılım adı altında herkesi tedirgin eden bazı uygulamalar peşinde koştuğunu iddia ederek şunları söyledi:  "Adına açılım dedikleri bir uygulamadan bahsediyorlar ancak bu konuyu bir türlü de açmıyorlar. Vatandaşlar bu konuda AKP'yi sıkıştırmamızı bizden istiyorlar ve biz de elimizden gelen karşı mücadeleyi gösteriyoruz. Ortada daha başka konular var. Mesela biz bu sel felaketinden önce, DSİ'nin bu sellerle ilgili ayrılan ödeneğinin çok yetersiz olduğunu ısrarla söyledik. 2009 yılı DSİ programları açıklandığında, bu dere ve kanal ıslah çalışmaları için ayrılan paranın son derece yetersiz ve sembolik olduğuna dair açıklama yapmıştık. Bugün maalesef acı yansımalarını görüyoruz. Eğer o derelere ve kanallara doğru ıslah çalışmaları uygulanmış olsaydı, bugün o dereler taşmamış olacaktı ve insanlarımız ölmeyecekti. Kuşkusuz bu sel felaketini sadece buna bağlayarak felaket üzerinden politika yapmak istemiyorum ama bu durum da bir gerçek…"

"EREĞLİ-DEVREK YOLU
BEŞ YÜZ YILDA BİTMEZ."
Köktürk'e iletilen sorunların başında ısrarla Ereğli-Devrek Karayolu geldi. Konunun yöre için taşıdığı hassasiyeti yakından bildiğini kaydeden Köktürk, AKP'nin iktidara geldiği tam altı yıl önce, dönemin Bayındırlık Bakanı ve yörenin AKP'li milletvekillerinin Ereğli-Devrek Yolu'nun yapılacağına dair önemli sözler verdiklerini hatırlatarak, verilen bu sözlerin yer aldığı tutanakları temin edip incelediklerini, bu tutanakları, yeni sundukları soru önergesine ekleyerek bakanlığa yönelttiklerini söyledi. "Siz altı yıl önce bu sözü verdiniz; çıktınız meclis kürsüsünden ve milletin gözü önünde Ereğli, Devrek ve Zonguldak halkına bu sözü verdiniz. Aradan altı yıl geçti; bugün hala o yol yapılamadığı gibi, çok komik ve sembolik ödenekler ayırıyorlar", sözleriyle tepkisini gösteren Köktürk, konuyla ilgili açıklamasında şu görüşleri sundu: "Ereğli-Devrek yolunu bu ödeneklerle değil beş yılda, beş yüz yılda bitirmek mümkün değildir. O zaman, şu demek oluyor ki bunlar, seçim dönemlerinde halkımızı kandırıyorlar, seçimler geçtikten sonra vaadlerini unutuyorlar. Ancak sizin halk olarak, size vaad edilenleri unutmamanız lazım…"
Milletvekili Ali İhsan Köktürk'ün bu açıklamasından sonra söz alan partinin Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Yaşar Balcı da, gerekirse bölgedeki muhtarlar ve halktan oluşan kalabalık bir toplulukla Ankara'ya giderek Bayındırlık Bakanlığı ve TBMM'de görüşme talep etmeyi teklif edebileceklerini belirterek, demokratik mücadele verebileceklerini söyledi. Köktürk de böyle bir girişim olduğu takdirde Ankara'da üzerlerine düşeni yapmaya ve gerekli desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.          

KÖKTÜRK'E ARACI TEKLİFİ
Beldelerini ziyaretlerinden dolayı, yolda karşılaştıkları milletvekillerine şükranlarını sunarak bazı dilek ve taleplerini ileten Güneşli sakinleri ise, genel olarak yıllardır verilen tüm sözlere rağmen bir türlü beklenilen çalışmaların yapılmadığı Ereğli-Devrek karayolu ile ilgili kendisinden yardım beklediklerini kaydettiler. Güneşli sakinlerinden bazıları da, belde içindeki bazı mahalle yollarında, belde belediyesinin herhangi bir çalışma yapmamasından şikayetçi olurlarken, CHP'li vekil Köktürk de, Belediye Başkanı Rıfkı Gültekin'e gerçekleştireceği ziyarette bu talepleri de dile getireceği sözünü verdi. CHP'liler Güneşli Belediyesi'ni ziyaret ederek Belediye Başkanı Rıfkı Gültekin ile görüştü. Köktürk Gültekin'e, belde halkının en büyük derdi olan bozuk belde yolları ile ilgili vatandaşların serzenişte bulunduklarını hatırlatarak; "Sizi ziyaret edeceğimizi öğrenen belde halkı bizden torpil istedi. Bozuk olan belde ve mahalle yolarını tek tek not ettik. Bu yolları gelin yapalım", derken Belediye Başkanı Gültekin'den, bozuk mahalle yollarıyla ilgili bilgiler aldı.  Güneşli Beldesi'ne gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Kdz. Ereğli'ye döndü.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185