“AMACIMIZ YOL GÖSTERİCİ OLMAK”

Tarih: 2016-09-30 10:59:04

Bülent Ecevit Üniversitesinin (BEÜ) öğrencilerine hedef belirleme ve kariyer yolculuklarını doğru planlamalarında destek olmak amacıyla kurduğu Kariyer Merkezi, 2016 yılının Mart ayından bu yana çalışmalarını sürdürüyor.


Kariyer Merkezinin çalışmaları hakkında bilgi veren Mezunlarla İletişim Koordinatörü Esra Hacıoğlu, Merkezin ilk 7 ayını değerlendirdi. Hacıoğlu, “Rektörümüz Prof. Dr. Mahmut Özer’in girişim ve destekleri ile oluşturduğumuz Kariyer Merkezi, Üniversitemize yeni bir heyecan, farklı bir dinamizm kattı. Gençlerin gelecek planlarında katkı sağlamak, onlara sahip oldukları bilgi, yetenek ve deneyimleri doğru değerlendirebilmeleri konusunda yol gösterici olmak öncelikli hedefimiz. Çalışmalarımızı bu yönde planlıyoruz. Farklı sektörlerden önemli isimleri Üniversitemize davet ediyoruz; deneyimlerini öğrencilerimizle paylaşıyorlar. Bu isimler arasında mezunlarımız da var. Mezun-öğrenci buluşması çok önemli; bu yakın bir gelecek için hedeflediğimiz “mentorluk” uygulamasının ilk adımını oluşturuyor. Öğrenci, kendisi ile aynı sıralarda oturmuş bir meslektaşını karşısında görünce güven ve motivasyon kazanıyor. Meslekte kendini bekleyen gerçeklerle tanışıyor.” Dedi.

BİLGİ VE DENEYİMLER PAYLAŞILIYOR


Hacıoğlu, randevu sistemi ile sürdürülen bu çalışmanın geri dönüşlerini kısa sürede aldıklarını belirterek konuşmasına şu şekilde devam etti:
“Merkeze 3. ve 4. sınıf öğrencileri ilgi gösteriyor. Staj ve iş başvurusu için CV hazırlamak için destek istiyorlar. CV, parmak izi gibi; herkesin farklı hedefleri, özellikleri, değerleri, öncelikleri var. Merkeze başvuran öğrencimize ilk olarak hedefini belirleme konusunda yardımcı oluyoruz. Mezun olunca nasıl bir sektörde çalışmak istediği, sahip olduğu yetenek ve yetkinlikleri, bilgi ve deneyimleri gibi pek çok açıdan kendini sorgulamaya başladıklarında hedeflerini ifade edebiliyorlar. Hedefler doğrultusunda kişisel bilgileri düzenliyoruz; bir anlamda öğrenciler farkında olmadan kendi CV’lerini oluşturuyorlar. Amacımız sadece yol gösterici olmak. Bunun ardından iş görüşmelerinde ihtiyaç duyacakları davranış envanterleri hakkında da bazı bilgi ve deneyimleri paylaşıyoruz. Geçtiğimiz bahar döneminde ofisimizden randevu alan yaklaşık 200 öğrencimiz için CV oluşturduk. Bizi en çok mutlu eden ve inancımızı güçlendiren, bu öğrencilerimizden ya da mezunlarımızdan aldığımız geribildirimler oluyor. Staja kabul edildiklerini, işe başladıklarını bildiren mesajlar gönderiyorlar, teşekkür ediyorlar. Bu bizim için çok önemli ve değerli bir gösterge.

Üniversitenin fakülte ve yüksekokullarının bölüm ve programları için öğrencilerin katıldığı “Güçlü CV Hazırlama” seminerleri de düzenleniyor. Hacıoğlu bu seminerlerin de yoğun ilgi gördüğünü ve verimli geçtiğini belirtiyor. “Öğrencilerimiz seminerlerimize de ilgi gösteriyorlar. Ofisimizin Farabi Kampüsünde olması çevre kampüslerimiz için bir dezavantaj oluşturmuyor. Diğer kampüslerimizde öğrencilerimizle grup çalışmaları başlattık geçen yıl. Bu uygulamamız devam edecek.”

“İŞ GÖRÜŞMELERİNDE NELERE DİKKAT ETMELERİ GEREKİR”


Kariyer Merkezi hakkında görüşlerini aldığımız Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, mezun sayısının her geçen yıl arttığını belirterek Mezunlarla İletişim Koordinatörlüğü ve Kariyer Merkezinin Üniversitenin önemli dinamiklerinden birini oluşturduğunu söylerken şöyle konuştu:

“Öğrencilerimize alanlarında en kaliteli akademik öğretimi vermek için sunduğumuz hizmetlerden biri de Kariyer Merkezimiz oldu. Öğrencilerimize sosyal, kültürel, sportif beceri kazanacakları ortamlar sunuyoruz. Bu olanakların her biri gençlerin kendilerine değer katmaları için hazırlanıyor. Bugün mühendis, işletmeci, öğretmen, ekonomist, tekniker gibi herhangi bir unvan ile mezun olan öğrencimiz kendi ile aynı eğitimleri almış diğer gençlerden farklı olması gerektiğini biliyor. Kariyer Merkezimizi öğrencilerimize farklılıklarını ifade edebilmeleri ve doğru bir kariyer planlaması yapabilmelerinde destek olmak amacıyla kurduk. Staj ve iş başvurularının öncesinde Merkeze başvuran öğrencilerimiz CV’lerini nasıl düzenleyeceklerini öğreniyorlar. İş görüşmelerinde nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgi sahibi oluyorlar. Ayrıca düzenlenen söyleşiler, seminerler ve çeşitli etkinliklerle gençlerimizin için önemli bir ihtiyacına cevap veriyoruz. Bu yıl düzenlemeyi planladığımız Kariyer Günlerinde öğrencilerimizi sektörlerin temsilcileri ve insan kaynakları yetkilileri ile bir araya getireceğiz. Böylece iş yaşamında kendilerini bekleyenler konusunda daha fazla bilgi sahibi olabilecekler.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.