ÇETİN’DEN BELGELİ KİTAP

Tarih: 2014-07-01 08:59:00

Kdz. Ereğlili Eğitimci Yazar Recep Çetin bu kez Orhan Gazi’yi yazdı. Bölgeyle ilgili çeşitli kitapları bulunan Recep Çetin, ilçenin Osmanlı dönemindeki önemi ve fethi ile ilgili olarak çalışmalarını,  Başbakanlık Osmanlı Arşivleri ve Vakıflar Genel Müdürl

Kdz. Ereğlili Eğitimci Yazar Recep Çetin bu kez Orhan Gazi’yi yazdı. Bölgeyle ilgili çeşitli kitapları bulunan Recep Çetin, ilçenin Osmanlı dönemindeki önemi ve fethi ile ilgili olarak çalışmalarını,  Başbakanlık Osmanlı Arşivleri ve Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivlerinden temin ettiği belge ve bilgiler ışığında kitaplaştırdı.

“Orhan Gazi ve Bir Fetih” isimli kitabının tanıtımı ile ilgili bir açıklama yapan Ormanlı Lisesi Edebiyat öğretmeni Recep Çetin görüşlerini şöyle dile getirdi:

“Bolu Salnameleri-Ereğli Tarihi Hakkında önemli bilgi ve belgeler” “Katip Çelebi’nin Cihannüma’sında EREĞLİ” “Şeriye Sicilleri” “Ereğli ve Alaplı köyleri hakkında önemli bilgi ve belgeler” “Alaplı Danişmentler’de İmam Mehmet Fakih Camii ve Vakfı” “Aktaş Şeyhi Ali bin Kayyım hakkında Arapça bir belge”  “Alaplı-Ortacı’da Orhan Gazi tarafından bina ve inşa edilen Cami” “Orhan Gazi’nin İmrenli Köyünde yaşadığı rivayet edilen hikaye” “Gebe Divan adının hikayesi” “Bayat Köyünün 1844 yılında yaşayan aileleri” ..

“1500 yılı Ereğli Köyleri haritası ve 1500’lü yıllarda Ereğli civarında yerleşen Cemaatler-Boylar” “Işıklı-Eshaplar’da 1730 yılına ait mezar taşı” “Ereğli’nin Çanakkale ve Görev (PKK) Şehitleri” “Ereğli’de Yedi Tepe ve Kale” “Baba Burnu’ndaki Fener ve Türbe hakkında 1700’lü yıllara ait Osmanlıca Belgeler-” “Alaplı-B Tekke’de tespit edilen SEYYİD yazılı mezar taşları” “Ormanlı’da Seyyid Ahmed” “Ormanlı’da Kara Mustafa Paşa Camii” “Alaplı-Ereğli yöresindeki Yazıcıoğlu aileleri” “Alaplı B Tekke’de Hacı Hüseyin Bey Camii hakkında Osmanlıca Belgeler” “Alaplılı olan General Tahsin Yazıcı’nın Büyük Tekke’deki soy aileleri”

Orhan Gazi hakkında bilgi” “16.yy’da Ereğli’deki Vakıf eserleri” “Ereğli ve Alaplı civarında bulunan bazı Türbeler” “Alaplı ve Ali Alp” “Ereğli’deki bazı vakıf adları ve bir Halil Paşa Vakfı” “Ereğli’deki tarihi Orhan Gazi Camii (AYASOFYA) hakkında önemli bilgi-belgeler” “Orhan Gazi Camiinin 44 yıllık imamı Mehmed Şevked Eygi hakkında bilgi”

“Büyük Tekke’de tespit ettiğimiz Bîkes Ahmed adına ait 1730 yılı mezar taşı” “Çeştepe’de tespit ettiğimiz 1660 yılına ait bir mezar taşı” “Durhanlı’da tespit ettiğimiz Şeyh Ahmed Efendi mezarı ve taşı” “Ereğli-Bölücek’te Gazi (Murad) Hüdavendigar ve Bayezid Hüdavendigar döneminden iz olduğu belirtilen İmam Mehmet Fakih Vakfı” “Çayırlı Köyünde Orhan Gazi’nin bina ve inşa ettiği Cami” “Hüseyinli Köyünde Sultan Orhan Vakıf eserleri ve köprü” “Bektaşlı Köyündeki Bektaşlı Zaviyesi hakkında belgeler” “Gülüç’te Sultan Orhan’ın bina-inşa ettiği köprü-Orhaniye” “Kaptaş’ta bir Sultan Orhan Vakıf eseri”

“Çanakkale’de şehid olan bir Ereğlili-Mehmet oğlu Eyüp” “Sultan Fatih’in Ereğli’deki Çınarları” “Sultan Abdülhamit’in Filyos’taki Hayali” “1915’te Musul’da şehit düşen Ortacı’lı Osman ve oğlu Şaban Kalmaz’ın (1938’de ATATÜRK’ün tabutunu taşıyan askerlerden biri) hikayesi” “Akyazı-Kuzuluk Beldesinde Hüseyin Kaçmaz Çeşmesi”  ..

EREĞLİ’de en çok dikkat çekeceğini düşündüğümüz diğer bir bilgi de; 14.-15.yy’ın önemli bir Divan Şairi ve Allah dostu olan ÜMMİ KEMAL’dir.  Günümüzde Ereğli’de Ümmi Kemal neslinden aileler bulunmaktadır.

“Gülüç’te medfun olduğu belirtilen Şair Ümmi Kemal hakkında bilgi ve belgeler” “Gülüç’te Ümmi Kemal Tekkesi ve Türbesi” “Gülüç’te Ümmi Kemal neslinden Şeyh Ahmed Nureddin Tekkesi ve Türbesi” “Gülüç’te medfun Şeyh Ahmed Nureddin’in günümüzdeki nesli” ..

“Göztepe’de Hacı Baba Tekkesi ve Türbesi hakkında önemli bilgi ve belgeler” “Hacı Baba Tekkesi- Türbesi hakkında arşiv belgeleri” bu  kitapta toplanmıştır.

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

rıdvan özcan :

bu kitabı nereden temin edebiliriz

ereğlili :

şu göztepe-ye sahip çıkılmalı. bakın çıkacak kitabın yazarı belgeler de bulmuş. sahi göztepe-de türbe olduğu hep söylenir de neden bu türbe yok..

ereğlili :

BİLMEDİĞİMİZ NELER VARMIŞ YAA. NE ZAMAN ÇIKACAK KİTAP. YAZARINI TEBRİK EDERİM.

AHMET KESKİN :

EREĞLİLİ OLARAK MUTLULUK DUYDUM.YAZARIMIZI TEBRİK EDERİM.KİTAP NE ZAMAN ÇIKACAK ACABA

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.