EĞİTİMCİLİK 'BEN YAPTIM OLDU' MUDUR?

Tarih: 2013-04-28 14:44:00

* Sahte müfettişin Kdz. Ereğli'de istediği gibi kararları alıp uygulamasını seyir edenler, ilkokul ve ortaokullarda yeni düzenlemeler yapmaya kalkınca, eğitim dünyası tam bir yaz-boz tahtasına döndü.

* Okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve sendikalar başta olmak üzere; eğitimin dünyasının içindeki dinamiklerle hiçbir görüşme ve temas yapmadan tepeden inme kararlar alınması, önümüzdeki süreçte yaşanacak kaosların ilk sinyallerini veriyor.

Milli Eğitim Bakanlığının 4+4+4 şeklinde okul düzenlemeleri ile kanunu çıkardıktan sonra 2012 Haziran ayında Kdz. Ereğli'deki okullar ilçe milli eğitim müdürlüğünün oluşturduğu bir komisyon tarafından birçok tartışmanın arasında yeniden yapılandırılmıştı. Hatta bu yapılandırmayı sahte müfettişim diyerek ilçede bir çok önemli kararlar alıp uyguladığı öne sürülen Özlem Kural'ın belirlediği de gündeme gelmişti.

Bir sahte müfettiş travması yaşamış İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün sağlıklı karar alması, kişisel beklentilerden uzak ve toplumun tamamının kabul göreceği anlayış içinde olmasını bekleyen eğitim camiası, okulların yeniden değişime ve dönüşüme tabi tutulmasının planlanmasında 'ben yaptım oldu' kararların kaos yaratacağını iddia ediyor.

EĞİTİM CAMİASININ TALEPLERİ

Bu konuda bir çok kesim ile görüşen gazetemiz muhabirlerinin tespitlerine göre; bu kararların alınıp uygulanmasından önce yapılması gerekenler şunlar:

*Kdz Ereğli ilçesinde bu değişikliğe neden ihtiyaç duyulmuştur? İlimizdeki diğer ilçelerde bu tür değişiklikler hiçbir şekilde yapılmazken sadece Kdz Ereğli yapılması neden gerekli olmuştur?

*Bu değişikliklerle ilgili olarak okul müdürleri, öğretmenler ve diğer çalışanların görüşleri alınmış mıdır?

*Ayrıca okulların etkilediği dış ve iç paydaşlar olan eğitim sendikalarının, eğitim derneklerinin, eğitime ilgili duyan sivil toplum kuruluşlarının ve mahalle muhtarları ile konu görüşülmüş müdür?

*Okul yönetimlerine destek veren ve değişikliklerden etkilenecek olan okul aile birliklerinin, servis şoförlerinin, okulda hizmet veren kantincilerin bu durumdan nasıl etkilenecekleri düşünülmüş ve bu paydaşlarla görüşmeler yapılmış mıdır.?

*200 dersliğe ihtiyacın bulunduğu kentimizde, zaten ihtiyaç varken okul dönüşümlerinin yapılması, modern eğitim anlayışı içinde sınıf öğrenci mevcutlarını nasıl etkileneceği, mevcut olan ihtiyaca yeni ihtiyaçlar ekleyeceğinin göz önüne getirilmiş midir?

*Kentimizde eğitim kurumları ile devamlı etkileşim içinde olan ticaret ve sanayi odası şoförler ve otomobilciler odası gibi kurumlarla, bu değişimlerin Ereğli'ye yansımaları konuşulup tartışılarak paylaşılmış mıdır?

*Geçen yıl dönüşümlerden sonra belirlenen okulların öğretmenleri; kendi branşlarına uymadıkları ve norm fazlası olmamak için tayin isteyerek gittikleri okulların bu yıl tekrar değişime tabi tutulmasından etkilenmeyecekler mi? Bir yıl içinde üçüncü kez okul değiştirmek durumunda kalacak olan öğretmen ve öğrenciler ile bu şekilde oynamaya kimin ne hakkı vardır?

*Örneklerden bir tanesi; Kayabaşı ilköğretim okulu geçen yıl ilkokul olarak belirlenmiş bu yıl ise ortaokul olarak değiştirilmesi planlanmaktadır. Kayabaşı okulunda iki çocuğunu okutan bir velinin Ereğli kalesinin hemen alt tarafında oturduğunu düşünür isek , çocuklarını oturduğu mevkide ilk okul olmadığı için en yakınındaki ilkokul olarak belirlenen İhsan Yılmaz ilkokuluna göndermek durumunda kalmayacak mı? Bu da servis ücreti ödemek değil midir? Asgari ücretle çalışan bir velinin iki çocuğu için aylık 220 servis masrafı olacak ve bu eğitim masrafı nasıl karşılanacaktır?

*Geçen yıl okulların belirlenmesinden sonra veliler kira durumlarını ev satın alma durumlarını çalıştıkları, işyerlerini de çocuklarının okullarına göre planlamışken bu değişim velileri tedirgin edecek ve çok kaygılandıracaktır. Bu kaygı eğitimin kalitesini de etkileyecektir.

*Öncelikle birleştirici bütünleştirici ve toplumun tüm dinamiklerini etkileyen eğitim kurumlarında okul dönüşüm kararları alınırken hassasiyetle özenli davranılması beklentisi unutulmalı mıdır?

*Özellikle ''ben yaptım oldu'' anlayışından uzakta kalmak gerekmez mi? Katılımcılık ilkesi ile hareket anlayışı neden gözden kaçırılarak, toplumun tüm kesimleri huzursuz edilir?

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Ereğlili hesap soracak? :

Allah aşkına yapılanların hangisi doğru? herkes kendine göre hareket ediyor.Önce kendini düşünüyor. Milli eğitimdekiler bu veli öğrenci ve öğretmenleri neden hiç umursamıyor....

Ereğliliyiz :

Milli eğitimdeki idarecilerden bir tanesi bile ereğlili olmazsa olacağı budur sayın vekile duyurulur...

Ormanlı dan mehmet :

Şimdiye kadar hangi yaralı parmağa yara bandı sardı ki Zonguldak'a bir uzun hasan dikti birde subaşına Ali'nin yeri benzin istasyonunun açılışını yapar Ereğli'de eğitim çıkmış inmiş kimin umrunda

İhsan yılmaziöo :

Önder gazetesi gerekli tespitleri yapmış ve yerinde açıklamalar yapmıştır küçük bir cemaati mutlu eden bu kararlara karşıyız eğitim özellikle okulların yapısıyla bu kadar oynamak doğru değil okulun müdürü başka ilçe milli eğitim müdürü varken karşı çıksın sonra kendi ilçeye şube müdürü olsun aldığı kararları uygulasın eğitim bir sen bu konuda ne düşünüyor kamuoyu ile paylaşmalıdır

Mehmet kılıç :

bu ilçe milli eğitim müdürü egosunu mu tatmin ediyor bu geçmişteki idarecilerin siz yapamadınız biz yaptık tatminidir geçmişi itibarsızlaştırma çalışmasıdır

Duyarlı insanlar :

Hiç kimse kendi hazırladığı taslağı herkesin görüşü alınarak hazırlanmış bir taslak olarak yutturmasın.Sağlıklı dönüşüm istiyorsak sıkıntılı yerlere yeni okullar yaptırarak bu sorunlara çözüm bulalım.Hiç kimse tabutta rövaşata yapmaya kalkmasın.Şu anda Zonguldak ve Ereğli de eğitim yoğun bakıma alınmalı .Doğru teşhis ve ilaçla tedaviye hemen başlanmalı yoksa bu hastayı ayağa kaldıramayız.Vitrin projeler değil ayağı yere sağlam basan projeler geliştirmeliyiz.Kısacası her şeyi ben biliyorum değil,tüm eğitim paydaşlarını (okul idarecilerini, öğretmenleri, velileri,öğrencileri,servis şöförlerini ,kantincileri ve hizmetlileri) dinleyen yönetici olmalıyız.Sözün özü kibirli değil alçak gönüllü olmalıyız.

mustafa :

YA ARKADAŞ, BU OKULDA YAPILAN İŞLERLE İLGİLİ KRURMLARDA HATA YAPILDIĞI BARİZ ŞEKİLDE ORTAYA ÇIKTI VE SONUCUNDA OKUL MÜDÜR VE MÜDÜR YARDIMCILARI İLE İLÇE MİLLİ EĞİTİM CAMİASI HAKLI OLARAK GÖEVLERİNDEN ALINDILAR. SONUCUNDA NEMİ OLDU! YETKİLİLER FARKLI OKULLARDA GÖREVLERİNE DEVAM ETMEKTELER. PEKİ İŞ YAPANLAR NE OLDU. MEÇHUL. ÇÜNKÜ HİÇ BİR KURUM VE YETKİLİ BU İŞLE İLLENMİYOR. BU İŞİN NE BAŞI BELLİ NEDE ...ÇI BELLİ. ÇÜNKÜ BİZLER.......YÖNETİCİLERLE YÖNETİLMEYİ HAK EDİYORUZ.(KAYMAKAMDA DAHİL) NEDENMİ? BU İŞTE ASIL SORUMLU KAYMAKAMDIRDA ONDAN.

Ahmet ö :

Lamı çimi yok Ereğli ilçe milli eğitim yöneticileri keyfe keder değişikliklere devam ediyor şube müdürü kendisi hangi okulu istiyorsa o okul istediği şekli alıyor buna sendikada ilçedeki hükümetin yöneticilerinde bakıyor

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.