VELİLERE EĞİTİM SEMİNERİ

Tarih: 2015-12-08 10:37:07

Ereğli’de eğitim öğretim faaliyetlerine devam eden Özel Fatih Ortaokulu gerek eğitim ve öğretim gerekse yaptığı sosyal projelerle öğrencilerini ve velilerini bilgilendirmeye önem veriyor.

Okul rehberlik psikolojik danışmanlığı tarafından organize edilen programda;  Uzman Psikolog Psikodrama Terapisti Ferhat ÇELİK okul konferans salonunda katılımcı anne ve babalara “Başarıda Aile Faktörü”  konulu seminer verdi. Katılımın yoğun olduğu seminerde Sayın ÇELİK; ebeveynlere önemli hatırlatmalarda bulundu. Anne-baba tutumlarının çocuğun başarısındaki etkileri, aile içi iletişim, verimli ders çalışma teknikleri, çocuklarımızın başarısını etkileyen, arkadaşlık ilişkileri, cep telefonu, bilgisayar, televizyon gibi teknolojik aletlerin nasıl kullanılması gerektiği konularında velileri bilgilendirdi.

Uzman Psikolog Psikodrama Terapisti Ferhat Çelik şöyle konuştu:

"İncir çekirdeğini doldurmayan sebepler yüzünden her yıl 10 binlerce çiftin boşandığını, bu tür davranışların ise çocuğun duygu dünyasında büyük tahribata yol açarak ömrü boyunca çocuğun öğrenme ve davranış dünyasında hasara yol açan izler bıraktığını anlattı. Çocuklar okumuyorsa anne babanın model zayıflığı yaşadığını ve en güçlü öğrenme yolunun model olma yoluyla öğrenme olduğunu ifade eden Çelik şöyle konuştu: "Ailede sinerji ve mutluluk varsa çocuklar bundan olumlu etkilenir. Anne ve babanın çocuğuna verebileceği en büyük hediye eşlerin birbirine karşı sevgi ve saygılı olmasıdır. Anne ve babalar kararlarında tutarlı olmalı verilen kararlarda dik durmalıdır. Başarılı iyi bir çocuk isteniyorsa unutulmamalıdır ki her isteğin bir bedeli vardır. Anne ve babalar çocuklarının gelişimini, her yaşın kendine ait özelliklerini iyi takip edip malzemeyi bilip ona göre davranış sergilemesi gerekir."

Okul Müdürü Sadi Yanık dünyanın küçüldüğünü söylediği konuşmasında "Bilim ve teknolojinin hızla arttığı ve aileyi etkileyen olumsuzlukların çoğaldığı günümüzde, aile olabilmek ve sevgi ile iletişim kurabilmek için okuldaki eğitimin evde desteklenip devam ettirilmesi, velilerle tutarlı sıkı bir işbirliğinin sağlanması, velilerimizin daha bilinçli hale gelmeleri için alanında uzman konuşmacılar, yazarlar, eğitimciler ayarlayarak genel seminerler düzenlemekteyiz." dedi.

Çocuk eğitiminin ilk olarak ailede başladığını ve bu yüzden anne ve babaların eğitiminin de çok önemli olduğunu ifade eden Yanık, Ereğli halkının eğitim konusunda çok duyarlı olduğunu ve bunun bir belirtisi olarak seminere  yoğun bir katılımın olduğunu belirtti.

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.