YARGI'DAN 'HUKUKA AYKIRI' KARARI

Tarih: 2014-12-06 15:35:00

MEB'in 4 yılını dolduran okul müdürlerini görevden almasının tartışmaları sürerken, Zonguldak Bölge İdare Mahkemesinden müdürleri rahatlatan bir karar çıktı. Görevden alınan Devrek Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Dikenli ile Devrek Karşıyaka 100.Yıl Orta

MEB'in 4 yılını dolduran okul müdürlerini görevden almasının tartışmaları sürerken, Zonguldak Bölge İdare Mahkemesinden müdürleri rahatlatan bir karar çıktı.

Görevden alınan Devrek Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Dikenli ile Devrek Karşıyaka 100.Yıl Ortaokulu Müdürü Mehmet Ali Yılmaz, Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi'ne Eğitim Kurumları Yöneticileri Değerlendirme formunun iptali istemiyle açtığı davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Mahkeme, kararında MEB'in söz konusu müdür hakkında görevinde yetersizliğine ve başarısızlığına ilişkin hiçbir bilgi ve belge sunmadığını aktardı. Mahkeme heyeti, İbrahim Dikenli ve Mehmet Ali Yılmaz hakkındaki dava konusu değerlendirme işleminin nesnel, somut ölçme ve değerlendirme kriterlerine dayanmadığı ve bu haliyle objektiflikten uzak olması sebebiyle hukuka aykırı olduğu sonucuna vardı.

Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi, MEB'in görevden alma işleminin, 2577 sayılı kanununun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütmesinin durdurulmasına oy birliğiyle karar verdi. İbrahim Dikenli ile Mehmet Ali Yılmaz, mahkemenin verdiği kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, adaletin yerini bulduğunu belirttiler.

Kararın Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne tebliğ edildiği ve alınan kararın hukuk kurallarına göre 30 gün içerisinde uygulamaya konulması gerektiği öğrenildi.

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.