YÖK'E PROTESTO!..

Tarih: 2013-11-08 08:47:00

Bülent Ecevit Üniversitesi'nde (BEÜ) eğitim gören bir grup öğrenci, Yükseköğretim Kurumu’nun (YÖK) 32’nci kuruluş yıldönümü nedeniyle protestoda bulundu. Üniversitenin merkez kampüsünde toplanan yaklaşık 30 öğrenci, sloganlarla yürüdü. “Özgürlüğümüz ‘YÖK’

Bülent Ecevit Üniversitesi'nde (BEÜ) eğitim gören bir grup öğrenci, Yükseköğretim Kurumu’nun (YÖK) 32’nci kuruluş yıldönümü nedeniyle protestoda bulundu. Üniversitenin merkez kampüsünde toplanan yaklaşık 30 öğrenci, sloganlarla yürüdü. “Özgürlüğümüz ‘YÖK’ olmasın” pankartının yanında, “Kahrolsun YÖK gericiliği”, “Hepimiz Ali'yiz, öldürmekle bitmeyiz”, “Eşit, parasız, anadilde eğitim”, “Polis defol, üniversiteler bizimdir” yazılı dövizler taşıyan öğrenciler, kampüsün daha çok öğrencilerin kullandığı bölümünden çıkıp Rektörlük girişine kadar yürüdü. 
Rektörlük binası önünde öğrenciler adına konuşan Fatoş Yiğit, şunları söyledi:
“Dünden bugünü sömürü ve zulüm kaynağı olan YÖK'ün kuruluşunun 32’nci yılı olmuştur. Egemenlerin halk üzerinde baskı kurmak için uyguladığı 12 Eylül kararlarının sonucu olan ve 6 Kasım 1981'de kurulan YÖK, mevcut eğitim sistemini tamamen gerici bir kimliğe büründürerek eğitimi sermayedarların çıkarlarını koruyan kurumlar haline getirmiştir. Eğitimin ticarileştirilmesi, üniversitenin ‘işletme’, öğrencinin ‘müşteri’ haline getirilmesi sağlanmış ve ‘apolitik’ bir gençlik yaratmayı hedefleyen, bilimsellikten uzak bir anlayış yerleştirilmiştir. YÖK ile birlikte ekonomik sosyal saldırıların (Yurtlardaki cinsiyetçi ayrım ve yurtların kapasitesinin yetersiz olması, yemekhanedeki zamlar) daha da yoğunlaştığı üniversitelerde, öğrencilerin demokratik eylemliklerinin, en ufak hak arayışlarının üzerinde hakimiyet kurabilmek için çeşitli gerekçeler dayanak gösterilerek saldırılar meşrulaştırılmaya çalışılmaktadır. ODTÜ'de doğasına sahip çıkmaya çalışan öğrenciler giriştikleri hak mücadelesinde gelinen nokta AKP hükümeti cephesinden bir dizi manipülasyonlara tabi tutulmaktadır. Üniversite öğrencilerinin demokrasi mücadelesindeki etkisini bilen egemenler, üniversite gençliğinin önüne bir dizi setler örmektedir.”
“ALİ İSMAİL KORKMAZ'IN MÜCADELESİNİ 
DEVAM ETTİRME GÜNÜDÜR”
“Haziran direnişiyle beraber üniversitelerde zaten bulunan sivil polislerin dışında üniversitelere resmi polisler yerleştirilmek istenmektedir. Polislerin üniversiteye sokulacağı açıklamaları YÖK yasaları paralelinde olup Haziran direnişinin neticesi olarak görülmelidir. Öğrenciler ve bilim insanları üzerinde otorite arayışı tek başına polisler üzerinden sağlanmamakta bunların dışında ÖGB'ler, üniversite kapılarına yerleştirilen turnikeler, koridorlara ve sınıflara yerleştirilen kameralar ile üniversitelerdeki öğrenci ve akademisyenler baskı altında tutulmaya çalışılmaktadır. Biz öğrenciler olarak, YÖK'ün anti-bilimsel eğitim anlayışı yerine; bilimsel düşünen, üreten gençlerin yetiştirildiği üniversiteler istiyoruz. ‘Halk için bilim, halk için eğitim’ vurgusunu yaparak, eğitimdeki fırsat eşitliğinin sağlanmasını istiyoruz. Ezilen ulusların ve azınlıkların anadillerinde eğitim görmelerini istiyoruz. Üniversitelerin bizlere, sahiplerine bırakılmasını; polisin, ÖGB'nin üniversiteden çıkmasını istiyoruz. Cinsiyetçi ayrımın yapılmamasını istiyoruz. YÖK'ün gericiliğine karşı öğrenci gençliğinin dinamik, atılgan ve yaratıcı gücünü oluşturmak için seferber olalım. ‘Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim’ şiarını haykırıp haklı mücadelemizi büyütelim. 
Bugün, dilimize pelesenk olmuş, ‘bu daha başlangıç’ın ‘mücadeleye devam’ kısmıdır. Bugün, tek isteği daha özgür bir üniversite olan, bu isteği yüzünden elleri sopalı, katil sivil polisler tarafından öldürülen haziran direnişçisi Ali İsmail Korkmaz'ın mücadelesini devam ettirme günüdür.” Öğrenciler, burada yaptıkları basın açıklamasının ardından bir süre slogan atarak dağıldı.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.