ANKARA’DA ÇATES TEMASLARI

Tarih: 2013-12-24 13:12:00

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası (ZTSO) Başkanı Salih Demir, ÇATES konusunda Ankara’da yaptıkları görüşmelerde, ÇATES’in bölge için ne anlama geldiğini izah anlattıkları açıkladı.   Demir, TSO olarak  ÇATES’in özelleştirilmesi sürecinde; havzada ma

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası (ZTSO) Başkanı Salih Demir, ÇATES konusunda Ankara’da yaptıkları görüşmelerde, ÇATES’in bölge için ne anlama geldiğini izah anlattıkları açıkladı.

 

Demir, TSO olarak  ÇATES’in özelleştirilmesi sürecinde; havzada madencilik faaliyetlerinin devamını sağlayacak bir yöntemle ilerlenmesi yönündeki görüşlerini ilgililerle paylaştıklarını belirterek şunları söyledi:

 

 

BÖLGE FELAKETE SÜRÜKLENİR

 

 

“Özelleştirme İdaresince bugüne kadar gerçekleştirilen ve planlanan Termik Santral ihalelerinin aksine ÇATES’in yerli kömür üretimiyle herhangi bir şekilde ilişkilendirilmeden, Varlık Satışı yöntemiyle ihale edilmesinin, santralin tamamen ithal kömür kullanan bir yapıya dönüşmesine sebep olabileceğini de yöre halkının ve ilgililerin dikkatine sunduk. Taşkömürü Havzasının ekonomik ve sosyal felaketi anlamına gelecek böylesi bir ihtimalin toplumca algılanması üzerine, ilk aşamada; yerel yöneticilerimiz, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve Meslek Örgütü yöneticilerinden oluşan bir heyetle Milletvekillerimizi ziyaret ettik.

 

İTHAL KÖMÜR ENDİŞESİ

 

Havzada yıllık 2,5 milyon ton üretimin ancak ÇATES’in yerli kömür kullanmaya devamıyla sürdürülebileceği, bu üretim üzerinden 15 yılda 200 milyon dolar rödövans bedeli ödeneceği, dolaylı vergiler olarak ta en az 150 milyon doların Devletimizin kasasına gireceği Milletvekillerimizle paylaşıldı. Santralde kullanılacak kömürün ithal edilmesi durumunda; yıllık 250 milyon TL’nin Milli cari açığımıza ekleneceği gerçeğiyle birlikte diğer hususlar da Milletvekillerimizce Maliye Bakanımız Sn. Mehmet Şimşek’e aktarıldı.

 

MİLLİ EKONOMİYE ZARAR

 

Ulusal Enerji Politikamızın öncelikleri olan; yerli kaynak oranının yükseltilmesi, arz güvenliği, tüm kömür kaynaklarımızın harekete geçirilmesi ilkeleriyle mevcut ihale yönteminin uyuşmadığı gerçeği Milletvekillerimizce de teyit edilmiştir. Enerji piyasasının serbestleştirilmesi strateji belgelerine de aykırı olarak; Sadece satış gelirine odaklanan mevcut yöntemin, bölgeyi felakete sürüklemenin yanı sıra Milli Ekonomimize de ciddi zararlar vereceği gerçeğini Sayın Bakanımızın dikkatine sunduğumuz gibi, kamuoyunun bilgisine de arz ediyoruz.“

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.