“BİRAZ VİCDANINIZ VARSA”

Tarih: 2016-05-06 15:06:01

 Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş’ın, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi kimliği ile CHP adına "Güvenceli esneklik, özel istihdam büroları" yasa tasarısı hakkında konuştuğu yazılı açıklama ile bildirildi.Demirtaş tarafından gönderilen açıklamada, “Görüşülen tasarının, kayıt dışıyla birlikte 10 milyon çalışanı, aileleri ile birlikte yaklaşık 40 milyon vatandaşımızı ilgilendirdiğine vurgu yapılarak şöyle denildi:
“İş hukukunun temel felsefesine, ruhuna aykırı olan, işverenler tarafından kötüye kullanılabilecek birçok hükmü içeren, Türkiye'nin dört bir tarafını yasal amale pazarına dönüştürebilecek, çalışma yaşamını temelinden sarsacak, iş barışını bozabilecek hükümler içeren bir yasayı konuşuyoruz. İş hukukunun temel felsefesi, ekonomik açıdan güçlü olan işverene karşı zayıf durumdaki işçiyi korumaktır. Oysa bu kanun, emeği korumuyor, işçiyi korumuyor, tam tersine işçiyi koruma altına alan 4857 sayılı Yasa'ya karşı işvereni koruyor. ”

Açıklamanın devamı şu şekilde:

AKP iktidarı döneminde, çalışanların kazanılmış haklarını birer birer kaybettiğini öne süren CHP’li Demirtaş, “Sizi anlıyorum, çoğunuz patronsunuz ya da çoğunuz patron seversiniz ama bir de çalışanları düşünün, o asgari ücretle her gün evine ekmek götürmeye çalışan yasal amele pazarında iş bekleyecek gariban emekçileri düşünün” dedi. Demirtaş, “Sizler de biliyorsunuz ki bu kanun Anayasa'ya aykırı, vicdana aykırı, çalışanların haklarına zarar verebilecek birçok hüküm içeriyor. Belki sizin de vicdanınız rahatsız ama bu kanun tekrar Meclise geldiğine göre demek ki emir büyük yerden” diyerek AKP’li milletvekillerini

Bir kişinin iş yerinde çalışmaya başlarken geçici değil, kalıcı çalışmayı hedefleyeceğini, o iş yerinde emekli olmayı hedefleyeceğini, hiç kimsenin geçici iş istemeyeceğini vurgulayan Demirtaş, “Sayın vekiller, siz, dört aylık, geçici bir milletvekili olmak ister misiniz? İster misiniz sayın vekiller? Bence hiçbiriniz dört aylık, geçici bir milletvekilliği istemezsiniz. Peki Sayın Bakan, siz, dört aylık, geçici bakanlık ister misiniz? Sayın Müsteşar ister mi? Hiçbirimiz istemeyiz. Ama hiçbirimizin istemediği bir konuyu bu işçilere dayatıyoruz. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. İşçi ile işveren arasında geçici iş ilişkisi kurmak son derece yanlıştır” dedi.

Özel istihdam bürolarını yasal amele pazarı olarak niteleyen Demirtaş, “İstanbul Milletvekilimiz Sayın Yakup Akkaya'yla birlikte Ulus Amele Pazarı'na gittik, orada işçilerle görüştük. Sabahın 5'inde, "Bugün iş bulurum." umuduyla, alet edevatını alan işçiler kendisini bu pazara atıyor, orada çaresizce bekliyor, gelen her arabaya "Adam lazım mı?" diye soruyor. Konuştuğumuzda, "Biz açız." diyorlar, "İş istiyoruz, aş istiyoruz, ekmek istiyoruz." diyorlar. İşte, 10 milyon çalışanı bu hâle getirecek olan yasaya "Evet" diyecek olan arkadaşlar, sizden rica ediyorum, siz de gidin ve görün, oradaki çaresizliği görün. Biraz vicdanınız varsa eminim siz de bundan vazgeçersiniz” diyerek tasarının geri çekilmesi çağrısında bulundu.

Ancak tasarı, muhalefetin tüm çabalarına rağmen, 6 Mayıs gecesi saat 4'de AKP'lilerin oyları ile kabul edildi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.