BORÇLULARA SON FIRSAT !

Tarih: 2014-11-23 13:32:00

Zonguldak Vergi Dairesi Başkanı Kazım Kanca’dan borç yapılandırılmalarıyla ilgili yapılan yazılı açıklama şöyle: 11.09.2014 tarihinde yürürlüğe giren ve bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin hükümleri de içeren 6552 sayılı Kanun kapsamınd

Zonguldak Vergi Dairesi Başkanı Kazım Kanca’dan borç yapılandırılmalarıyla ilgili yapılan yazılı açıklama şöyle:

11.09.2014 tarihinde yürürlüğe giren ve bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin hükümleri de içeren 6552 sayılı Kanun kapsamında borç yapılandırılmasına yönelik başvurular devam etmekte olup, başvuru süresi 1 Aralık 2014 Pazartesi günü sona erecektir.

Bilindiği üzere, Kanun kapsamına giren borçlarla ilgili olarak;

·         Birikmiş borçlar enflasyon oranında güncellenerek, faiz ve zamlar silinmektedir.

·         Alacak aslına bağlı olmayan usulsüzlük cezalarının % 50’sinin ödenmesi halinde kalan % 50’sinin tahsilinden vazgeçilmektedir.

·         Yapılandırılan borçların taksitler halinde ödenmesine imkân getirilmektedir.

·         Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi üzerinden borçların kredi kartıyla ödenmesi kolaylığı sağlanmaktadır.

·         Kanun kapsamında borçların yapılandırılması için teminat gösterilmesi şartı aranmamaktadır.

·         6183 sayılı Kanun kapsamında tecil ve taksitlendirilmesi mümkün olmayan KDV, ÖTV gibi borçlar da yapılandırılmaktadır.

Ayrıca;

·         Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan kasa mevcudu ile ortaklardan net alacakların beyan edilerek yasal kayıtların gerçeğe uygun hale getirilmesine imkân sağlanmaktadır.

·         Araç muayenelerini süresinde yaptırmamış olanların 31.12.2014 tarihine kadar araç muayenelerini yaptırmaları şartıyla, muayene süresi geçirilen her ay ve kesri için tahsili gereken %5 fazla yerine; 11.09.2014 tarihine kadar enflasyon oranında, bu tarihten araç muayenelerinin yapıldığı tarihe kadar her ay ve kesri için aylık %1 oranı esas alınarak hesaplanacak tutar tahsil edilecektir.

Mükelleflerimiz için önemli fırsatların sunulduğu bu Kanundan yararlanmak için belirlenen başvuru süresinin bitmesine çok az bir zaman kaldığını hatırlatmak istiyoruz.

Mükelleflerimizin bu fırsatı çok iyi değerlendirmeleri, daha sonra haciz vb. cebri takibat uygulamalarına maruz kalmamaları açısından son derece önem arz etmektedir.

Başvurular,

·         Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden,

·         Vergi dairelerine şahsen veya posta yoluyla

yapılabilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

                

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Sezer Yaman ' Onaylamayın. :

Deneme Yorumum

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.