ÇOK ÖNEMLİ "TTK" AÇIKLAMASI...

Tarih: 2016-08-15 15:52:59

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu'nun Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine alınan özelleştirme torba yasa tasarısına ilişkin açıklamalarının ardından AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu önemli bir paylaşım gerçekleştirdi.


Çaturoğlu, yaptığı açıklamada, TBMM Genel Kurulu'na havale edilen kanun tasarısının 35. maddesi içeriğinde TTK ile ilgili bir gelişme olmadığını duyurdu.

Çaturoğlu'nun açıklaması şu şekilde:

“Son günlerde ulusal ve yerel basında Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan torba yasının 35’nci maddesi ile Türkiye Taşkömürü Kurumunun özelleştirileceğine dair haberler yer almaktadır.

Bu itibarla; Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan yeni torba yasanın 35’inci maddesinde; “MADDE 35- 24/11/1994 tarihli ve 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“EK MADDE 6- Özel bütçeli idarelere ait ticari amaçlı kuruluşlardaki hisseler ile varlıklardan bu idarelerce Özelleştirme İdaresi Başkanlığına bildirilenler, bu Kanun hükümleri çerçevesinde özelleştirilir. Elde edilen özelleştirme gelirinden Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan özelleştirme giderleri ve elde edilen gelirin %5’i düşüldükten sonra kalan miktar ilgili idareye aktarılır.” ifadesi yer almaktadır.

 

Diğer taraftan Özelleştirme İdaresi Başkanı Mehmet Bostan ve Hukuk Müşaviri Mehmet Kılcı ile yaptığım görüşmede;  Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan 35’nci madde ile 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanunun 1’nci maddesinde yer almayan 5018 sayılı Kanuna ekli 2 sayılı cetvelin B bendinde yer alan özel bütçeli kurumlara ait varlık ve iştirak hisseleri ile bu liste dışında kalıp da özel bütçeli olan (iktisadi devlet teşekkülü olmayan) diğer kuruluşlar örneğin Milli Piyango İdaresi gibi kuruluşların varlık ve iştirak hisselerinin özelleştirme kapsamına  alınacağı ifade edilmektedir.

 

Bu maddenin Türkiye Taşkömürü Kurumunun özelleştirilmesiyle ilgili olarak uzaktan yakından bir ilgisi bulunmamaktadır.”Haber Merkezi

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Ereğli :

Evet TTK. E.K.Î ile başlayan ömrün AKP ile bitecek. Çok önemli değil tek önemli şey Sayın Çaturoğlunun bunu alamamış olması. Ha olsun bizim uşak diyorsanız olsun ....

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.