ERDEMİR'DE GREVE DOĞRU...

Tarih: 2013-04-26 18:02:00

Erdemir adına MESS ile Türk Metal Sendikası arasında sürdürülen 4 bin 870 işçiyi kapsayan 24. Dönem Toplu İş Sözleşme görüşmelerinde, ücret ve sosyal haklardan oluşan 23 madde üzerinde anlaşma sağlanamadı. Sendika Şube Başkanı Odabaş, Şirketin 2011 ve 2012 yılı karlarını açıkladığı rakamların ortada olduğu bir noktada veya 2011'de A personeline verdiği zam miktarına baktığımızda işçimize önerdiği fark bizi üzmüştür dedi.

Odabaş: Sürecin kolay geçeceği şeklinde kimse beklenti içinde olmasın. Bir şekilde sözleşme bağıtlanır diye düşünmesin. Şirket maliyetlerini öne çıkararak fazla kâr edemediğini ileri sürüyor. Halbuki yapılan kârlar ortada. Dünyada ilk 10 şirket arasında bulunan bir şirketin grev yaşamasını ise şirketi yönetenlerin düşünmesi gerekir

Türk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş, Erdemir adına MESS'in girdiği 4 bin 870 işçiyi kapsayan 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde, İşverenin önerdiği ücret farkıyla, çalışanlara bakış açısını ortaya koyduğunu söyledi. Odabaş, uyuşmazlık zaptı tutulan görüşmelerde, Erdemir yönetiminin tutumuna üzüldüklerini belirtti. Bundan sonraki süreçte üyelerin sendika ile daha da bütünleşerek hareket etmesi gerektiğini savunan Odabaş, şöyle dedi:

ŞİRKETİN NİYETİ ÖNEMLİ

İlk oturumdan itibaren 81 madde üzerinde başlayan görüşmelerde bugüne kadar çoğunluğu idari maddelerden oluşan 58 madde üzerinde anlaşma sağlandı. Ancak, çoğunluğu ücretler ve diğer sosyal haklardan oluşan 23 madde üzerinde anlaşma sağlanamadı. Şimdi, arabulucu ile başlayan yasal sürecimiz devam edecek. Bu süreç içinde şirket yetkililerinin yeniden talebi olması ve masaya davet etmesi halinde görüşmeler yapılabilir. Çünkü burada şirketin niyeti önemli. Bu saatten sonra şirketin işçiye bakış açısını çalışanların da görmesi lazım. Çünkü teklif ettiğimiz ücret artışı ile şirketin önerdiği (seyyanen 30 kuruş) artış ortada.

ŞİRKETİN YAPTIĞI KÂR ORTADA

Şirketin 2011 ve 2012 yılı karlarını açıkladığı rakamların ortada olduğu bir noktada veya 2011'de A personeline verdiği zam miktarına baktığımızda işçimize önerdiği fark bizi üzmüştür. Şirketin elde ettiği karlarda işçimizin alın teri, emeği vardır. Üretimde sarf ettiği eforu vardır. Bu efor karşılığını şirket ise takdir olarak geri döndürmemiştir. Bizi üzen de budur.

BU ŞEKİLDE SÖZLEŞME 

BAĞITLANIR DİYE DÜŞÜNÜLMESİN

Gelinen noktada, işverenin niyeti nedir? İşçi arkadaşlarımız da işverenin niyetinin ne olduğunu görmüşlerdir. Bundan sonra sendikasıyla beraber daha da fazla kenetlenerek bu süreci beraber atlatmanın güç birliği içine girmeliyiz. Çünkü bu sürecin kolay geçeceği şeklinde kimse beklenti içinde olmasın. Bir şekilde sözleşme bağıtlanır diye düşünmesin. Çünkü şirket maliyetlerini öne çıkararak fazla kâr edemediğini ileri sürüyor. Halbuki yapılan kârlar ortada. Bu nedenle, sorunu üyelerimizle birlik ve beraberlik içinde aşacağız. İşçinin fikrinin ne olduğunu işveren bilirse, masada elimiz biraz daha güçlü olur.

GREVE GİDECEKSEK, BUNU DA YAPARIZ

Masa başındaki görüşmelerle ilgili ise Genel Başkanımız Pevrul Kavlak'ın özellikle ulusal medyaya yansıyan demeçlerde, sözleşme süreçlerinde ne kadar ciddi olduğumuzu her platformda göstermiştir. Biz de şirkette gerçekleştirilen üretimde elde edilen kazançtan hakkımızı almak istiyoruz. Eğer istemediğimiz ve hakkımızı alamadığımız bir noktada greve gideceksek, bunu da yaparız. Sektöründe Dünyada ilk 10 şirket arasında bulunan bir şirketin grev yaşamasını ise şirketi yönetenlerin düşünmesi gerekir. Dolayısıyla çalışanlar olarak üretimden gelen gücümüzü kullanmak zorundayız. Başka da bir şansımız yok. İşin bu noktaya gelmesi durumunda yapacağımızı işveren kanadı da zaten biliyor. Bunun yaşanıp, yaşanmaması da işverenin tutumuna bağlı. Bu konuya Sayın Genel Başkanım Kavlak ile de görüşerek, önümüzdeki günlerde ilçemize gelmesini, üyelerimize, işveren kanadına ve Ereğli kamuoyuna daha detaylı bilgi aktarımını sağlayacağız.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

kemalist :

Sayın Bektaş evet ülkemizde ilkeli gazetecilik zor dik durmak omurgalı durmak zor bunu biliyorum hele gazeteciliğin maddi olarak ayakta kalabilmesi insanların evlerini geçindirebilmesi çoluk çocuğunun yüzüne bakabilmesi önemli o yüzden size kızmıyorum zira bu habere yapılan yorumlarımı yayınlamakta özgürsünüz sebebindede size belli ölçüde hak veriyorum

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.