HANE GELİR YAPISI AÇIKLANDI

Tarih: 2014-07-10 11:50:00

Türkiye İstatistik Kurumu, hane halkının gelir yapısı harcama kalıplarını etkilediğini açıkladı.   Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü kurum tarafından yapılan 2012 Hanehalkı Bütçe Araştırması sonuçlarına göre hanelerin temel gelir k

Türkiye İstatistik Kurumu, hane halkının gelir yapısı harcama kalıplarını etkilediğini açıkladı.

 

Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü kurum tarafından yapılan 2012 Hanehalkı Bütçe Araştırması sonuçlarına göre hanelerin temel gelir kaynağına göre harcama paylarının değiştiğinin görüldüğünü bildirdi. Hanelerin %54’ünün temel gelir kaynağı maaş, ücret geliri iken; bu grubu %17,9 oranıyla temel gelir kaynağı müteşebbis geliri olan haneler izlediği belirtilen açıklama şu şekilde: Hanelerin % 16,7’sinde ise temel gelir kaynağı emeklilik geliridir. Hanelerin %10’u, temel gelir kaynağı diğer karşılıksız transfer geliri olan hanelerden oluşmaktadır. Temel gelir kaynağına göre harcama yapısı. Hanehalklarının gıda harcaması payı, temel gelir kaynağı “ücret” olan hanelerde %17,9 iken müteşebbis geliri olan hanelerde bu oran %20, emekli geliri olan hanelerde ise %24,4’tür. Konut harcamasına temel gelir kaynağı ücret olan hanelerin ayırdığı pay %24,5 iken emekli geliri olan hanelerin payı %30,9’dur. Konut harcamalarına en düşük payı ayıran kesim, %23,3 oranıyla temel gelir kaynağı müteşebbis geliri olan hanehalkları olup en yüksek payı ayıran kesim ise %35 oranıyla temel gelir kaynağı diğer karşılıksız transfer geliri olanlardır. Ulaştıma harcamasının en yüksek paya sahip olduğu haneler, temel gelir kaynağı ücret olan haneler iken eğlence ve kültür harcaması payının en yüksek olduğu haneler ise temel gelir kaynağı menkul kıymet geliri olanlardır.

 

(Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.