İNEK SÜTÜNDE ARTIŞ

Tarih: 2014-04-26 10:19:00

Kısa adı TUİK olan Türkiye İstatistik Kurumu’ndan yapılan 2013 yılı Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürün Fiyatları ve Üretim Değerlendirmesine göre, inek sütündebir önceki yıla göre yüzde 5.3 oranında artış sağlandığı bildirildi.   TUİK’in konuyla ilgili

Kısa adı TUİK olan Türkiye İstatistik Kurumu’ndan yapılan 2013 yılı Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürün Fiyatları ve Üretim Değerlendirmesine göre, inek sütündebir önceki yıla göre yüzde 5.3 oranında artış sağlandığı bildirildi.

 

TUİK’in konuyla ilgili ayrıntılı açıklaması şöyle: 

 

Yerli dana fiyatı bir önceki yıla göre %7,2 azaldı.

Kültür dana fiyatı 2013 yılında bir önceki yıla göre %7,8 oranında azalışla 1929 TL ve yerli dana fiyatı %7,2 azalarak 1488 TL olarak gerçekleşti. Koyun ve keçi fiyatlarına bakıldığında, merinos koyun fiyatında %5,0 artış, yerli koyun fiyatında %5,7 ve kıl keçisi fiyatında %1,4 azalış görüldü. Kümes hayvanlarından et tavuğu fiyatı %7,8 oranında azalarak 12,2 TL ve yumurta tavuğu fiyatı %6,0 oranında artarak 12,3 TL oldu.

 

İnek sütü fiyatı bir önceki yıla göre %5,3 arttı.

İnek sütü fiyatı 2013 yılında bir önceki yıla göre %5,3 oranında artış göstererek 0,93 TL, koyun sütü fiyatı ise %14,5 oranında artarak 1,69 TL oldu. Kırmızı et fiyatlarına bakıldığında, sığır eti %9,6 azalarak 15,83 TL, koyun eti ise %7,6 azalarak 18,14 TL olarak gerçekleşti.

 

Canlı hayvan değeri bir önceki yıla göre %9,2 azaldı.

Canlı hayvan değeri 2013 yılında 57,7 milyar TL oldu. Büyükbaş hayvanların değeri bir önceki yıla göre %15,1 azalarak 36,7 milyar TL, küçükbaş hayvanların değeri %3,3 artarak 17,3 milyar TL ve kümes hayvanlarının değeri %3,2 artarak 3,5 milyar TL oldu. 

 

Hayvansal ürün üretim değeri 2013 yılında 40,5 milyar TL oldu.

Hayvansal ürün üretim değeri 2013 yılında %2,1 artarak 40,5 milyar TL oldu. Süt üretim değeri 18,3 milyar TL, bal üretim değeri 1,9 milyar TL, yumurta üretim değeri 3,9 milyar TL ve kırmızı et üretim değeri 16,0 milyar TL oldu. 

Hayvansal Üretim Değerleri, 2012-2013
 
AÇIKLAMALAR

Canlı hayvan ve hayvansal ürün fiyatlarının derlenme ve hesaplama yöntemi

Çiftçinin eline geçen fiyatlar, çiftçinin ürettiği veya yetiştirdiği ürünleri aracı kullanmadan toptan veya perakende satması ile oluşan birim fiyatlardır. Üretim değeri ise üretim miktarı ile birim fiyatın çarpılmasından elde edilen değerdir. 

 


Çiftçinin eline geçen canlı hayvan ve hayvansal ürün fiyatları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, il ve ilçe teşkilatı aracılığı ile aylık olarak web üzerinden derlenmektedir. Türkiye fiyatları hesaplanırken ticaret borsalarında işlem gören ürünlerin fiyatları da kullanılmaktadır. 

 


Canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin il fiyatları hesaplanırken, öncelikle o ilin ilçelerinden derlenen haftalık fiyatların aritmetik ortalaması alınır. İlçe fiyatı o ilin ürün ilçe ağırlıkları ile çarpılarak il fiyatı bulunur. Bu işlem her ay ve her il için ayrı ayrı yapılmaktadır. İl fiyatları ile il üretim ağırlığı çarpılarak ağırlıklı Türkiye fiyatı oluşturulur. Hesaplama yapılan üründe, herhangi bir ayda il fiyatı oluşmamış ise, ilin ilgili aydaki ağırlığı dikkate alınmadan fiyatı oluşan illerin ağırlığı yeniden hesaplanmakta ve bu ağırlıklarla ağırlıklı Türkiye fiyatı elde edilmektedir. Üretimi olan fakat iç tüketim olarak kullanılan veya ekonomik değeri olmayan ürünlerin fiyat ve değerleri hesaplanmamaktadır.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.