'MEMURLARIMIZ AÇLIĞA TESLİM EDİLDİ'

Tarih: 2013-08-28 08:50:00

Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Kadir Bacıoğlu, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin Temmuz ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarını açıkladı. Çalışan tek kişinin yoksulluk sınırının bin 800,42 TL olarak hesaplandığını belirten Bac

Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Kadir Bacıoğlu, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin Temmuz ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarını açıkladı. Çalışan tek kişinin yoksulluk sınırının bin 800,42 TL olarak hesaplandığını belirten Bacıoğlu, “Bir memur, ortalama maaşının yüzde 69,01’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı. Memurlarımızı açlığa ve yoksulluğa teslim eden bu toplu sözleşmeye imza atanlar, bu vebalin altında kalacaktır” dedi.
Bacıoğlu, yazılı açıklamasında, şunları söyledi:
“Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) alınan Temmuz 2013 fiyatlarına göre yapılan araştırmada, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı bin 800,42 TL olarak hesaplanmıştır. 
Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 3 bin 600,6 Lira olarak belirlenmiştir. Sonuçlar, çalışan tek kişinin açlık sınırı bir önceki aya göre yüzde 0,22 oranında artmış ve bin 388,46 Lira olarak hesaplanmıştır. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2013 yılı Temmuz ayında bin 381,26 Lira olarak tahmin edilmiştir. Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Temmuz 2013 verilerine göre günlük 27,27 TL olduğu belirlenmiştir. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise, 818,1 TL olmuştur. Temmuz 2013 itibarı ile ortalama 2 bin 1,49 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının yüzde 40,87’sini oluşturmuştur. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde bulunan konut gideri ise, Temmuz 2013 ortalama maaşının yüzde 28,14’üne denk gelmiştir. Buna göre bir memur, ortalama maaşının yüzde 69,01’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalmıştır. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının yüzde 30,99’u kalmıştır. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Temmuz 2013 maaşından geriye yalnızca 620,26 TL kalmıştır. Geçen yıl Temmuz ayında 4 kişilik bir ailenin asgari geçimi için gereken miktar 3 bin 372,48 TL iken, 2013 yılında 228,12 TL artmış 3 bin 600,6 TL’ye yükselmiştir. Geçtiğimiz günlerde imzalanmış olan toplu sözleşmede memura 2014 yılı için seyyanen net 123 TL zam verilmiştir. Yangından mal kaçırır gibi imzalanan toplu sözleşme, yanlış hesaplara kurban gitmiştir. 
Verilen zammın seyyanen olması sebebiyle, memur ve memur emeklileri 2014 yılında enflasyon farkı da alamayacaktır. Her geçen gün et, süt, peynir gibi zorunlu gıda maddelerine zam yapılırken memurun alacağı 123 TL’lik zam, şimdiden apaçık bir şekilde enflasyona yenik düşmüştür. En son açıklanan yoksulluk sınırı bunun en açık göstergesidir. Bir yıl içinde yoksulluk sınırındaki artış 228 TL’yi bulmuşken, memur maaşlarına 123 TL zam yapılmasının mantıklı bir izahı yoktur. Bununla beraber, 2014 seçim yılı olacağından enflasyon oranlarının beklenenden yüksek oranlarda seyretmesi muhtemel olup, bu durumda memur ikinci kez yıkıma uğratılmış olacaktır. Memurlarımızı açlığa ve yoksulluğa teslim eden bu toplu sözleşmeye imza atanlar, bu vebalin altında kalacaktır.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

mevlut kurel :

bu güne kadar isini düzgün yapan memur görmedim,türkiyede,42 milyon calisani olan almanyadan fazla memur var türkiyede,isvicrede,güvenlik disinda memur zaten yok,dünya sözlesmeliye gidiyor,randiman vermeyen atiliyor,ayriyeten dünyada isciden cok,memur ve emeklisi olan,petrolsuz tek devletiz,nasil ayakta kalacak bu devlet,bütce,maaslara gidiyor,yatirim yok

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.