PLATFORMDAN TALEPLER

Tarih: 2013-08-07 11:26:00

Topladığı 40 bin imza ile Mithatpaşa tünelini gündeme taşıyan platform taleplerini rapora taşıdı.

-         Zonguldak Platformu, 40 bin imza toplayarak Türkiye’nin gündemine getirip yapılmasına vesile olduğu Mithatpaşa Tüneli’nin temel atma töreninde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a hem teşekkür etti hem de bakanlığıyla ilgili sorunları rapor halinde verdi.

-         Bakan Binalı Yıldırım’ın Zonguldak iç hat uçak seferlerinin yolcu talebi olmadığı gerekçesiyle kapandığını söylemesi üzerine ikinci kez Bakan ile görüşen Zonguldak Platformu üyeleri, yanlış bilgi verildiğini belirterek, “Yurt içi uçak seferleri 3 defasında da kış aylarında başlatıldı. Buna rağmen doluluk artıyordu. Okulların kapanmasına yakın ve fındık ile çay mevsiminde doluluk zirve yapacakken seferler kaldırıldı” denildi.

-          

            Zonguldak Platformu, kronik hale gelen ve her geçen gün artarak yaşamı güçleştiren şehir içi trafik sorununun çözümü, sürekli ölümlü kazaların olması nedeniyle “Ölüm yolu” tabiri kullanılan Filyos sahil yolunun sağlıklı bir yapıya kavuşması ve bölgeye yatırım yapmak isteyen işadamları için alt yapı imkânı oluşması için Mithatpaşa Tüneli’yle birlikte Filyos’a kadar olan güzergahın yapılması için imza kampanyası düzenlenmişti. Zonguldak tarihinde görülmemiş bir destekle yaklaşık 40 bin imza toplanarak, basın, kamuoyu ve siyasetçilerin desteği alınarak imzalar Ulaştırma Bakanlığına ulaştırılmıştı.

          Yaklaşık 38 yıllık Mithatpaşa Tüneli Projesi’nin yapımı için başlatılan mücadele sonunda yapımına başlanılması nedeniyle Bakan Yıldırım’a tören alınanda çiçek veren Zonguldak Platformu Sözcüsü Osman Sav, “Tünelin yapımı için imza atan 40 bin kişi başta olmak üzere tüm Zonguldaklılar adına teşekkür ederiz. Umarız aynı duyarlılığı dosyamızda yer alan Zonguldak Havaalanının iç hat seferlerine THY aracılığıyla açılması başta olmak üzere 6 sorunumuz için de gösterirsiniz” dedi.   

 

YURT İÇİ UÇAK SEFERLERİN THY ARACILIĞIYLA BAŞLAMASI

Bakana verilen raporda dikkat çekilen Zonguldak Havaalanının iç hat seferlerine açılması konusunda önemli birkaç konuya değinilip Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yanlış bilgilendirildiğine dikkat çekildi.

Borajet’in sırf Zonguldak-Trabzon uçtuğu için ve 6 bin TL gibi bir maliyetinin olduğuna dikkat çeken Zonguldak Platformu Sözcüsü Osman Sav, “İstanbul-Trabzon arası uçan Türk Hava Yolları uçağı geçiş güzergahında bulunan Zonguldak Havaalanına inip kalkması durumunda en fazla bin TL. ekstra yakıt masrafı, yarım saat de zaman kaybı yaşayacaktır. Sorunu çözmek bu kadar basitken yıllarca Zonguldak halkı ve Ulaştırma Bakanımız, ‘150 kişilik uçaklar inmez, yolcu yok ve THY’da 150 kişilik uçaklar yok’ denilerek kandırılmıştır. Almanya’dan Zonguldak Havaalanına inen uçak 150 kişiliktir. İstanbul-Trabzon arası uçan uçaklar ortalama 150 kişiliktir. Çoğu kez de boş gitmektedir. THY’nın Zonguldak Havaalanını iç hat seferlerine alması hem devletimiz hem milletimizin yararına olacaktır” dedi. Zonguldak Platformu’nun raporunda iç hat uçak seferlerinin başlatılması şöyle izah edildi:

 “Zonguldak Havaalanı’ndan yurt içi seferlerinin Türk Hava Yolları aracılığıyla tekrardan başlatılması en büyük arzumuzdur.

Zira biz halkın ve tekniğinden anlayan kişilerin anlayamadığı bir şekilde 3 defa yurt içi seferlerimiz açılıp kapatılmıştır.

Zonguldak, Bartın ve Karabük illerimizden özellikle Trabzon başta olmak üzere Doğu Karadeniz bölgesine yaz aylarında çok yoğun ilgi varken 3 seferinde de yurt içi seferlerinin kışın başlatılması çok gariptir.

Yaz döneminde Almanya’dan yapılan sefer sayısı haftada 5-6’dır. Yurt dışından 150 kişilik uçaklar Zonguldak Havaalanına inebilirken yurt içi seferlerinde 150 kişilik uçakların inemeyeceği ifade edilmektedir.

Ayrıca Sabiha Gökçe Havaalanının kullandırılması İstanbul’a gidecekleri de cezbetmemektedir.

Zonguldak Havaalanı sadece Zonguldak değil Bartın ve Karabük illerimize de hizmet edeceği düşünüldüğünde İstanbul’da yaşayan yaklaşık 250 bin, Doğu Karadeniz ile bağı olan yaklaşık 100 bin bölge insanı bu hizmetten faydalanacaktır.

-         Önerimiz;

                    İstanbul Atatürk Havaalanından kalkıp Trabzon’a gidip gelen Türk Hava Yollarının uçağının Zonguldak Havaalanına inip yolcumuzu almasıdır. Özellikle yaz aylarında bunun sağlanması durumunda haftada 2-3 seferde doluluk sağlanacağına inanıyoruz. Böylelikle çok doluluğun sağlanmadığı bilgisini aldığımız İstanbul-Trabzon seferini yapan THY uçağı daha çok dolacak olup kurum daha çok kar edecektir. Böylelikle Zonguldak halkı da THY ciddiyetinden ve hükümetimizin hizmetinden faydalanacaktır.  Hükümetin ve Bakanlığınızın ORGİ Havalimanı için yaptığı çalışma ve ayırdığı kaynağın yanında Zonguldak Havalimanının ilgisiz kaldığını düşünmekteyiz. Filyos Projesi’nin en önemli ayaklarından biri olması beklenen Zonguldak Havaalanı’nın yerleşke ve işletme olarak yeniden ele alınması görüşümüzü paylaşmak isteriz.”

 

Zonguldak’ta çözüm bekleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığını ilgilendiren sorunlar şöyle özetlendi:

1.     YURT İÇİ UÇAK SEFERLERİNİN THY ARACILIĞIYLA BAŞLAMASI

2.     FİLYOS VADİSİ PROJESİ İÇİN HAZIRLIK

3.     ALPORT LİMANIN YAPIMINA İZİN VERİLMESİ…

4.     KARA, DEMİR VE DENİZ YOLU

5.     ZONGULDAK-KOZLU ARASI RAYLI SİSTEM YAPILMASI

            6.     ZONGULDAK’TA SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNDEN DOĞAN GECİKMELER

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.