RÜZGAR AĞACINDAN ELEKTRİK ÜRETİMİ

Tarih: 2015-11-03 13:01:09

Dünyada savaşların çıkış sebebi ve en büyük rüşvetin döndüğü alan olarak gösterilen enerji sektöründe, fosil yakıtların çevreye verdiği zararın her geçen gün insan ve doğa yaşamına verdiği zararlar artarak devam ediyor. Dünya, nükleer ve kömürden elektrik üreten termik santralları kapatmak için bir çok önemli adımları kararlılıkla atmanın zamanlamasını yaparken, gündemdeki alternatif ise yenilenebilir enerjiler oluyor. Yenilenebilir enerji üzerindeki araştırmaları teşvik için yapılan araştırmalar Güneş, rüzgar ve bio enerii üzerinde odaklanıyor.

Paris kökenli NewWind  firmasının kurucusu Jérome Michaud-Lariviére rüzgarsız havada bile kıpırdayan ağaç yapraklardan enerji üretme konusunda başlattığı çalışmalarda başarıyı sağladı ve RÜZGAR AĞAÇLARI projesini gerçekleştirdi. Çok az bir rüzgarda bile enerji üretebilen bu ağaç estetik yapısından dolayı şehir meydanlarında bile monte edilebiliyor ve sokak aydınlatmalarında kullanılıyor.

Rüzgar ağaçları konusunda kaynaklarda şu bilgiler yer alıyor:Rüzgar ağaçları şehir meydanlarında bile kurulabiliyor ve çevresindeki sokak aydınlatmalarını rüzgardan elde ettiği elektrik ile yakabiliyor.
Jérome Michaud-Lariviére rüzgar ağacından elektrik üretimini gerçekleştirdi


Rüzgarı toplayarak dönen pervaneleri mekanik hareketi elektriğe çeviren motorları besliyor. Tüp şeklinde olan pervaneler rüzgarı ufak alanlarda toplayıp itiş hareketi yaptıran girintiler bulunduruyor. Bu girintiler çift taraflı olduğu için rüzgar nerden ve ne kadar eserse essin belli bir dönüş oluyor. Saatte 7 km hızda bir rüzgarda bile elektrik üretebilme özelliğiyle Rüzgar Türbininden daha etkili olduğu ortada. Şehrin merkezine yerleştirilen bir Rüzgar Ağacı, parkların, meydanların ve sokak ışıklarının ihtiyacını karşılayabilecek.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.