SAATLİK İŞGÜCÜ MALİYETİ ENDEKSİ BİR ÖNCEKİ ÇEYREĞE GÖRE YÜZDE 4,2 ARTTI

Tarih: 2015-12-10 09:55:34

  

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü, “İşgücü Maliyeti Endeksi/3’üncü Çeyrek: Temmuz-Eylül, 2015” sonuçlarını açıkladı. TÜİK Zonguldak Bölge Müdürü Şeref Demirtaş, saatlik işgücü maliyeti endeksinin bir önceki çeyreğe göre yüzde 4,2 arttığını belirterek, “Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2015 yılı III. çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 4,2 arttı. Endeks; sanayi sektöründe yüzde 4,4, inşaat sektöründe yüzde 5,1 ve hizmet sektöründe yüzde 3,9 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksinde en yüksek artış yüzde 6,5 ile H (Ulaştırma ve depolama) sektöründe gerçekleşti” dedi.

Saatlik kazanç endeksinin ise, bir önceki çeyreğe göre yüzde 4,7 arttığını ifade eden Bölge Müdürü Demirtaş, “Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksi 2015 yılı 3’üncü çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 4,7 arttı. Endeks; sanayi sektöründe yüzde 3,9, inşaat sektöründe yüzde 4,9 ve hizmet sektöründe yüzde 5,2 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinde en yüksek artış yüzde 9,9 ile H (Ulaştırma ve depolama) sektöründe gerçekleşti” diye konuştu.

Demirtaş, saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinin bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,8 arttığını söyleyerek, “Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi, 2015 yılı 3’üncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,8 arttı. Endeks; sanayi sektöründe yüzde 2,4, inşaat sektöründe yüzde 4,4 ve hizmet sektöründe yüzde 1,1 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde en yüksek artış yüzde 6,9 ile H (Ulaştırma ve depolama) sektöründe gerçekleşti” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.