TAŞKÖMÜRÜ VE LİNYİT TESLİMATI, EN FAZLA TERMİK SANTRALLERE YAPILDI

Tarih: 2016-04-28 15:32:24

TÜİK Zonguldak Bölge Müdürü Şeref Demirtaş, taşkömürü ve linyit teslimatının en fazla termik santrallere yapıldığını söyleyerek, “Katı yakıtların teslimat yerlerine göre dağılımı incelendiğinde; taşkömürü teslimatının yüzde 42,8’i termik santrallere, yüzde 24,9’u kok tesislerine, yüzde 6,2’si demir-çelik haricindeki sanayiye yapılırken, linyit teslimatının yüzde 85,8’i termik santrallere yapıldı” dedi.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü, “Katı Yakıtlar-Şubat 2016” sonuçlarını açıkladı. TÜİK Zonguldak Bölge Müdürü Şeref Demirtaş, en fazla üretim ve teslimatın linyitte gerçekleştiğini belirterek, “Katı yakıtların 2016 yılı Şubat ayı toplam satılabilir üretim miktarlarına bakıldığında; taşkömürünün 144 bin 368 ton, linyitin 4 milyon 547 bin 890 ton ve taşkömürü kokunun 343 bin 496 ton, teslimat miktarlarına bakıldığında ise; taşkömürünün 2 milyon 770 bin 326 ton, linyitin 4 milyon 672 bin 236 ton ve taşkömürü kokunun 396 bin 465 ton olarak gerçekleştiği görüldü” dedi.

Üretimin teslimatları karşılama oranının en düşük taşkömüründe gerçekleştiğini ifade eden Bölge müdürü Demirtaş, “Üretilen katı yakıtların teslimatları karşılama oranı yüzde 5,2 ile en düşük taşkömüründe gerçekleşti. Bu oran linyitte yüzde 97,3 iken taşkömürü kokunda yüzde 86,6 olarak hesaplandı” diye konuştu.

Demirtaş, taşkömürü ve linyit teslimatının en fazla termik santrallere yapıldığını söyleyerek, “Katı yakıtların teslimat yerlerine göre dağılımı incelendiğinde; taşkömürü teslimatının yüzde 42,8’i termik santrallere, yüzde 24,9’u kok tesislerine, yüzde 6,2’si demir-çelik haricindeki sanayiye yapılırken linyit teslimatının yüzde 85,8’i termik santrallere yapıldı” ifadelerini kullandı.

Zonguldak’ın Kilimli'ye bağlı Çatalağzı beldesinde Bereket Enerji’ye ait Çatalağzı Termik Santrali (ÇATES) ile Eren Enerji’ye ait iki termik santral, yerli ve ithal taşkömürüyle elektrik enerjisi üretiyor.

(Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.