ÜCRETLERDE HİSSEDİLİR ARTIŞ

Tarih: 2015-03-10 16:45:25

Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürü Mevsimlik tarım işçilerinin ortalama günlük ücretlerinin arttığını belirtti.
 Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürü Mevsimlik tarım işçilerinin ortalama günlük ücretlerinin arttığını belirtti.

Ülkemizde mevsimlik tarım işçilerinin ortalama günlük ücretlerinin % 13,9 arttığını belirtilirken, Kadın mevsimlik işçilerin ortalama günlük ücreti Zonguldak’ta ise 47 TL olarak hesaplandı.

TÜİK Zonguldak Bölge Müdürlüğünün yaptığı yazılı açıklama şu şekilde:

“Tarımsal işletmelerde 2014 yılında mevsimlik tarım işçilerinin günlük ücretleri bir önceki yıla göre %13,9 artarak 48 TL, sürekli tarım işçilerinin aylık ücretleri ise %4,2 artarak 1 284 TL oldu.

Mevsimlik kadın işçilerin günlük ücretleri %14,3 artış göstererek 41 TL olurken, erkek işçi ücretleri %12,1 artış göstererek 54 TL oldu.

Sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücret, kadın işçiler için %8,4 oranında artarak 1 118 TL ve erkek işçiler için ise %3,4 artarak 1 304 TL olarak gerçekleşti.

Seçilmiş faaliyet türlerine göre mevsimlik işçilere ödenen günlük ücretlere bakıldığında, en fazla mevsimlik işçi çalıştırılan faaliyetlerden, çapalama hizmetleri için kadın işçilere 39 TL, erkek işçilere 46 TL, hasat hizmetleri için kadın işçilere 43 TL ve erkek işçilere ise 49 TL olarak gerçekleştiği görüldü.

 

MEVSİMLİK KADIN İŞÇİLERDE EN YÜKSEK GÜNLÜK ÜCRET ORDU’DA GERÇEKLEŞTİ

Tarımsal işletmelerde mevsimlik tarım işçilerine yapılan en yüksek günlük ücret ödemesi kadın işçiler için 54 TL ile Ordu, erkek işçiler için ise 75 TL ile Konya ilinde gerçekleşti. En düşük ücret ise, kadın işçiler için 28 TL, erkek işçiler için 37 TL ile Hatay ilinde oldu.

 

SÜREKLİ ERKEK İŞÇİLERDE EN DÜŞÜK AYLIK ÜCRET ARDAHAN’DA GERÇEKLEŞTİ

Tarımsal işletmelerde sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücretlere bakıldığında, kadın işçilere 1 142 TL ile Antalya’nın ve erkek işçilere 1 849 TL ile Konya’nın en yüksek ödemenin yapıldığı iller olduğu görüldü. En düşük ücretler ise, kadın işçiler için 944 TL ile İzmir, erkek işçiler için ise 1 042 TL ile Ardahan ilinde gerçekleşti.

 

AÇIKLAMALAR

Tarımsal işletme işgücü ücret istatistikleri, verinin ait olduğu üretim yılında ve tarım işlerinin en yoğun olduğu dönemde, tarımsal amaçlı en az beş mevsimlik işçi ya da en az bir sürekli işçi çalıştıran tarımsal işletmelerden derlenmektedir. 2014 Tarımsal İşletme İşgücü Ücret Araştırması, kapsam ölçütlerini sağlayan 28 ilde 3 781 tarımsal işletmede yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak uygulanmıştır.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.