“BASKILAR VE GÖZALTILAR”

Tarih: 2016-09-22 14:16:15Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, hükümetin darbe fırsatçılığı yaptığını öne süren açıklamasında, Diyarbakır’da açığa alınan öğretmenlerden 24’nün gözaltına alınmasını “iktidarın eğitim emekçilerinin onurlu mücadelesi karşısında nasıl bir çaresizlik ve tahammülsüzlük içinde olduğunu bir kez daha göstermiştir.” Sözleriyle eleştirdi.
Orhan Yılmaz, 28 bin öğretmenin hukuksuz bir şekilde ihraç edildiğini belirttiği açıklamasında şöyle dedi:

ÖĞRETMENİME DOKUNMA

“11 bin 301 öğretmeni sendikal eylemleri gerekçe göstererek açığa alanların öğretmenlere yönelik kini ve düşmanlığı artarak sürmektedir.
Okulların açılmasıyla birlikte haksız yere ihraç edilen ve açığa alınan eğitim emekçilerine yönelik kamuoyu desteği gün geçtikte büyümektedir ve ülke sınırlarını aşmış durumdadır. Eğitim Sen’ e ülke içinden ve dünyanın dört bir yanından destek mesajları yağmakta, hükümetin anti demokratik ve baskıcı tutumu protesto edilmektedir.
Açığa alınan eğitim emekçilerinin yoğun olduğu iller başta olmak üzere, ülke çapında yürütülen eylemlerimiz “öğretmenime dokunma” talebi etrafında giderek yaygınlaşırken, sürecin başından itibaren eğitim emekçilerinin örgütlü mücadelesini bastırmak ve zayıflatmak için iftira ve yalan propaganda ile hareket edenlerin tehditkar tutumları sürmektedir.

LAİK-BİLİMSEL EĞİTİM MÜCADELESİ

Diyarbakır’da açığa alınan öğretmenlerden 24 Eğitim Sen üyesinin sabah saatlerinde evlerinden gözaltına alınması, iktidarın eğitim emekçilerinin onurlu mücadelesi karşısında nasıl bir çaresizlik ve tahammülsüzlük içinde olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Kamuoyu Eğitim Sen’i de, Eğitim Sen’in laik-bilimsel eğitim mücadelesini de gayet iyi bilmektedir. Açığa alınan öğretmenlere yönelik olarak öğrenci ve velilerin kitlesel desteği hükümet cephesinde ciddi rahatsızlık yaratmıştır. Diyarbakır’da yaşandığı gibi gözaltı operasyonları ile halkın desteğinin kırılmaya çalışıldığı açıktır.
15 Temmuz darbesinin başarılı olması durumunda yapılacak olanların bugün bizzat hükümet eliyle hayata geçirilmek istenmesi kabul edilemez. Evrensel hukuku, temel hak ve özgürlükleri yok sayarak, özellikle sendikal hakları zorlama yorumlarla suç kapsamına almaya çalışanlar açıkça suç işlemektedir ve hukuk önünde mutlaka hesap vereceklerdir.

LEKE SÜRÜLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

Daha önce de benzer örneklerini gördüğümüz gibi, üyelerimize yönelik olarak gerçekleştirilen baskıların ve göz altıların hangi amaçla yapıldığı, eğitim emekçilerine ve kamuoyuna ne tür mesajlar verildiği hepimiz tarafından bilinmektedir.
Üyelerimize yönelik baskıların ve göz altıların tamamen haklı mücadelemizi yıpratmaya ve kamuoyunun kafasında soru işaretleri oluşturmaya yönelik olduğu açıktır. Eğitim Sen geçmişte de benzer siyasal operasyonlarla karşı karşıya kalmış, hepsinden alnının akıyla çıkmayı başarmıştır. Kimsenin Eğitim Sen’in onurlu mücadelesine leke sürmesine izin vermeyeceğimiz bilinmelidir.
Hükümeti OHAL’ in arkasına sığınarak hukuk dışı girişimlerde bulunmaktan vazgeçmeye, eğitim emekçilerinin demokratik eylemlerine saygılı olmaya davet ediyoruz. Diyarbakır’da gözaltına alınan bütün üyelerimiz derhal serbest bırakılmalı, sendikal mücadelemize yönelik olarak gerçekleştirilen baskılara son verilmelidir.


Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.