BİZ, GERÇEKLERİ HATIRLATTIĞIMIZDA”

Tarih: 2016-08-29 14:10:03

  

 

CHP Kdz. Ereğli: “Faruk Çaturoğlu'nun döneminde,  ihalesi yapılan ve inşaatı başlayan bir tane okul var mı?” sorusuna yine kendisi yanıt verdi:  “Maalesef yok. Ama Fetö'den kalma bir okul üzerinden en büyük şovu yapmak yine kendisine kaldı.” Dedi.  

 

 

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı  Ş. Sertan Ocakcı, ilçedeki eğitim sorunları ile ilgili  uzun bir yazılı açıklama yaptı. Ocakçı’nın uzun bir yazılı basın açıklamasında, Fatih Koleji’nin İmam Hatip’e devir edilmesi eleştirilirken; 2 bin kişilik okula 68 kayıtın yapılabileceğine dikkat çekti.

 

BİNASI OLMAYAN OKUL KAZANDIRDILAR

 

 İktidarın 2003 yılından bu yana  Eğitim Sistemi'ndeki çarpıklıklara herkesi şahit tutan Ocakçı; bu çarpıklıkların Kdz. Ereğli’de görüldüğünü,  Üniversiteye geçiş ve yerleştirme sınavlarının yanı sıra TEOG sınavlarında son yıllarda başarısızlık yaşandığını,  iktidar milletvekillerinin bu kente dair fikirsizlikleri ve  yerel yöneticilerinin Eğitime müdahalelerini başarısızlık tablosunu körükleyen  unsur olduğunu belirterek  “Bu kentte, her eğitim-öğretim dönemi öncesi taşımalı eğitimin servis ihalesi ve öğrencilerin yemek ihalelerini bile zamanında yetiştiremeyen en çarpıcı icraatı (!) Ereğli'mize binası olmayan birçok okul kazandırmış olmalarıdır.” Dedi.

 

Ocakçı yazılı açıklamasına şöyle devam etti:

 

HEMEN İMAM HATİP DÜŞMANI DİYORLAR

 

Bu memlekette, yerel iktidarın ve bürokratların, Ereğli Lisesi'nin tavanı çöken iki sınıfını tamir edemeyeli iki yılı geçti.

Tam dört yıl oldu bu memlekette Merkez Anadolu Lisesi'nin kendine ait bir okul binası olmayalı.

İki yıl oldu Sağlık Meslek Lisesi'nin geçici binasına taşınalı...

Bu memleketin Fen Lisesi öğrencileri bile iki yıl göçebe hayatı yaşadı. Bir o okula gittiler çocuklar, bir bu okula... Daha sayacağımız bir sürü okulsuzluk sorunu…

Bu gerçekler ortadayken,  AKP'nin sayın Milletvekili,  Fatih Koleji'nin imam hatip lisesine çevrilmesinin şovunu yapıyorsunuz sosyal medyada.

Biz bu gerçekleri hatırlattığımızda ise hemen İmam Hatip düşmanı diyorlar.  Biz ise onların şovunun ve hatalarının düşmanıyız. Sürekli tribüne oynayan milletvekili anlayışına düşmanız.

 

ÇATUROĞLU HABERİNİZ VAR MI?

 

Şimdi Sayın Çaturoğlu'na soruyoruz:

Allah'a çok şükür bir yıldır elle tutulur hiçbir hizmeti görmedik. Sadece vaatleri duyuyoruz.

Bu memlekette tam iki yıldır Merkez Anadolu Lisesi'nde eğitim saat 07.40'ta başlıyor haberiniz var mı?

Gerçek bu işte. 

 

ÖĞRENCİLER SABAH ALTIDA KALKIYOR

 

Çünkü geçici okullarında yeterli derslik yok. Bir de Ereğli Lisesi'nde eğitim veren okulun iki sınıfının tavanı çökünce, tavanları yaptırmayınca, okul yönetimi çareyi eğitimin başlangıcını erken saate aldırmakta buldu. Ayrıca, taşımalı eğitim veren okula kırsaldan gelen öğrenciler sabah 06.00'da kalkıp o erken saatte yaklaşık 40 dakika süren yolculukla geliyorlar okullarına.

Bu gerçeğe rağmen sizler, Fatih Koleji'ni İmam Hatip Lisesi yapmakla övünüyorsunuz. 

 

Her yıl Ereğli'de İHL'ye gidecek yaklaşık 3 bin 500 öğrenciyi nereden, nasıl bulacaksınız? Daha Merkez Anadolu'nun 180 öğrencisine sınıf vermiyorsunuz bu şehirde?

Biz CHP olarak Fetö Terör Örgütüne ait olduğu için devlet tarafından el konulan Fatih Koleji'nin tek başına İmam Hatip Lisesi yapılmasına işte bu sebeple karşıyız.

 

İMAM HATİPLERDE BOŞLUK

 

Çünkü;

İlçemize bu yıl açılan 24 derslikli İmam Hatip Ortaokulu'nda zaten 816 öğrenci eğitim görecek.

Mevcut İmam Hatip Lisesi'nde 58 derslik var. Yani Mevcut İmam Hatip Lisesi'nde de bin 972 öğrencinin okuyabilme şansı var.  Yapımı süren ve bu yıl tamamlanması beklenen 32 derslikli Fazlı Erdoğan İmam Hatip Kız Lisesi de tamamlandığında bin 88 Kız öğrenci o okulda eğitim görebilecek.

 

Bu rakamları alt alta koyup topladığınızda Yeşiltepe'deki İmam Hatip Lisesi ile Fazlı Erdoğan İmam Hatip Kız Lisesi'nin toplamda 3 bin 68 öğrencisi olacak. Ama bu yıl bile İmam Hatip Lisesi'ne yapılan tercihlerin, okulun mevcut kapasitesinin altında olmasından dolayı sınıfların çoğu boş kaldı.  Fazlı Erdoğan İmam Hatip Kız Lisesi açıldığında bu boşluk daha da büyüyecek.

 

ÇOCUKLAR İSTEMEYE İSTEMEYE İMAM HATİPLİ YAPILACAK

 

Ama asıl amaç belli. TEOG sınavı yerleştirmelerinde, sınavlarında Ereğli'nin en az puanına sahip okulunu dahi tutturamayan öğrenciler diğer liselerdeki boşluğa göre dağıtıldığı gibi, İmam Hatip Lisesi'ne verileceğinden, bu okulların içi kolayca doldurulabilecek. Çocuklar istemeye istemeye İHL'li yapılacak. Zira Turizm Meslek Lisesi'nin binası yok. Denizcilik Lisesi'nin yeterli dersliği yok.  Sağlık Meslek Lisesi'nin kendi binası yok. Merkez Anadolu'nun kendi binası yok. Böylece Ereğli'de TEOG sınavında başarısız olan, hiçbir okula puanı yetmeyen öğrenciler İmam Hatip Liselerine yerleştirilecek. Yani İmam Hatip Lisesi'nin kapasitesini ne kadar artırırsanız artırın, derslik sayısı yüksek olacağından kontenjanı doldurulamayacak ve tüm başarısız öğrenciler bu okula doldurulacak.

 

Yani sayın Çaturoğlu, siz bir yandan İHL'lerin eğitim kalitesini de düşüreceksiniz fakat farkında değilsiniz.

 

60 DERSLİĞE 68 ÖĞRENCİ

 

Peki neden Fatih Koleji?

 

Bu okul, 3 binadan ve 60 derslikten oluşan bir kompleks ve 15 Temmuz Şehitler Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu adını aldı. Çaturoğlu da bunun şovuyla günlerini geçiriyor.

Bu 3 bloklu ve 60 derslikli okula bu yıl sadece 68 öğrenci alınacak. Oysa Ereğli’de Denizcilik Lisesi var ancak yerleşkesinde atölyeleri yok. Sağlık Meslek Lisesi var, binası yok. Turizm Lisesi var, binası yok...  Birileri 60 derslikli okulu Anadolu İmam Hatip yapacak, sadece 2 sınıfına öğrenci alacak, 2 bin kişilik kapasitesi olan okula 68 öğrenci alacak, sonra biz eleştirince İmam Hatip düşmanı olarak gösterileceğiz. Biz CHP ilçe yönetimi olarak üç binadan birinin Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak kalmasına bir şey demiyoruz; ancak diğer binaları da başka okullara aktarmanızı istiyoruz. Hiç değilse Merkez Anadolu Lisesi çocuklarına hak ettikleri bir okulu verin, istiyoruz.

 

ÖNCELİK MENFAATLERİ KENTİMİZ

 

Bir yılı aşkındır milletvekili olan Sayın Faruk Çaturoğlu'nun döneminde,  ihalesi yapılan ve inşaatı başlayan bir tane okul var mı? Maalesef yok. Ama Fetö'den kalma bir okul üzerinden en büyük şovu yapmak yine kendisine kaldı.  Bunu anlayışla kabul etmemiz beklenmesin.

 

Milli Eğitimi yönetenleri, Milli Eğitime yön vermeye çalışan ve yönetmeye çalışan siyasileri ve Zonguldak Milletvekili sayın Faruk Çaturoğlu'nu, Fatih Koleji ile ilgili alınan bu kararı bir kez daha düşünmeye, şovenizm peşinde koşmadan bu kentin öncelikli menfaatlerini ele almaya ve Çocuklarımızın geleceğinin sizlerin siyasi geleceğinden daha önemli olduğunu hatırlamaya davet ediyorum. 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.