FEDAKAR ANNE 'YILIN AHİSİ' SEÇİLDİ

Tarih: 2015-05-10 15:00:36

Zonguldak'ta küçük yaşta öğrendiği inşaat işlerini evlendikten sonra da sürdüren "Şadiye Usta", sekiz yıl önce kurduğu firmasıyla yakaladığı başarı nedeniyle "yılın ahisi" seçildi - İşçilerle harç karan, boya yapan, çatı onaran "Şadiye usta", inşaatların ustabaşısı, evinin ise fedakar annesi oldu.
Marangoz babası sayesinde 12 yaşında öğrendiği inşaat işlerini evlendikten sonra da sürdüren 48 yaşındaki Şadiye Bıyıklı, mesleğini geliştirerek yakaladığı başarı nedeniyle "yılın ahisi" seçildi.


Çocukluğundan beri inşaat işlerine eli yatkın olan Bıyıklı, evlendikten sonra din görevlisi eşinin çalıştığı kırsal alanlarda onarıma ihtiyaç duyulan binalarda tadilat işleri yapmaya başladı.

Çatı onarımından, boyaya, fayans döşemeden duvar örmeye kadar çok sayıda işi tek başına yapabilen Bıyıklı, işindeki başarısı nedeniyle aranan ustalar arasına girdi. Bıyıklı, küçük çaplı onarım işlerinin beğenilmesinin ardından büyük inşaatlardan da teklifler alınca işlerini büyütmeye karar verdi.

Üniversiteye hazırlanan kızlarının eğitim masraflarını da daha rahat karşılamayı hedefleyen Bıyıklı,  sekiz yıl önce yapı malzemeleri satış yeri açarak kurduğu ekiple inşaatların A'dan Z'ye tüm işlerini yapabilecek konuma geldi. Bir kızı hemşire olan, diğeri de tıp fakültesinde eğitimini sürdüren Bıyıklı, ustalığı, meslek yaşantısındaki başarısı ve fedakar anneliği dolayısıyla "yılın ahisi" seçildi.

Şadiye Bıyıklı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllarca tek başına küçük çaplı onarım işlerini yapmasının ardından 2007'de firmasını kurduğunu söyledi.

İş yerinin hem patronu hem de inşaat ustası olduğunu anlatan Bıyıklı, "Çok büyük işler olmadığı sürece, inşaatlarda tek çalışıyorum. Harç karıyorum, duvar örüyorum, çatı onarıyorum, inşaatla ilgili aklınıza ne geliyorsa elimden geliyor. Temelden bina inşası gibi işler olduğunda de ekibimi kurup ustabaşılık yapıyorum" dedi.

Bıyıklı, kadınların her türlü işin üstesinden gelebileceğini, inşaat sektöründe sıkıntı yaşamadığını dile getirdi. Özellikle kadın müşterilerinin kendisini tercih ettiğini, onların hayal ettiklerini daha rahat hayata geçirebildiğini söyleyen Bıyıklı, "Ben bir inşaatı bitirdikten sonra ev sahibine tertemiz vaziyette evini teslim ediyorum. Bu da onların çok hoşuna gidiyor. Sadece ince bir temizlikle insanlar konutlarına yerleşebiliyor. İnşaata kadın elinin değmesi böyle bir şey" ifadesini kullandı.


- Fedakar anne, yılın ahisi 

Bıyıklı, "yılın ahisi" seçilmenin kendisini mutlu ettiğini, kadınların her şeyi yapabileceğinin bir kez daha ortaya çıktığını vurguladı. Üç kız çocuğunun da inşaatlarda zaman zaman kendisine yardım ettiğini belirten Bıyıklı, şöyle konuştu:

"Tıp eğitimine devam eden ve lisede okuyan kızlarım, halen vakti oldukça inşaatlarda benimle çalışır. Hemşire olan kızım da ihtiyaç duyduğumda hiç çekinmeden yardımcı olur. Benimle gurur duyarlar. Çünkü benim bu iş yapmamın asıl nedeni çocuklarıma daha iyi imkanlar sağlamaktı. İki kızım üniversite sınavına hazırlanırken firmamı kurdum ve peş peşe fakülteler kazandılar. İnşaattan kazandığım paralar sayesinde onlar sıkıntı çekmeden eğitim masraflarını karşıladım. Eşimin maaşıyla 3 çocuğun eğitim masraflarını karşılamak bizim için büyük sıkıntı olurdu. Çocuklarımı hiçbir yerden burs almadan okuttum. Evlatlarım da  benim ne zorluklarla çalıştığımı bildikleri için eğitim hayatlarında hep başarılı oldular."


- "Örnek esnaf, başarılı usta, iyi bir işveren"

Devrek Esnaf Odası Başkanı İsmet Akdemir, odalarına kayıtlı Şadiye Bıyıklı'nın çalışmalarını izlediklerini, inşaatlarda temelden başlayarak çatıya kadar tüm işleri ustalıkla yerine getirdiğini anlattı. Akdemir,  önerileri doğrultusunda ildeki meslek odalarınca oluşturulan komisyonun Bıyıklı'yı "yılın ahisi" seçtiğini anlatarak, "Ustamız, çok başarılı ve lider bir ruha sahip. İşini çok düzgün ve kurallarına uygun yapıyor. Bir kadın gözüyle inşaatı temizleyerek çıkması bile örnek alınacak bir davranış. Kendisini kutluyorum, tüm kadınlarımıza örnek olmasını diliyorum" diye konuştu.

Şadiye Bıyıklı'nın evini inşa ettiği Kadir Doruköz de temelden evlerini teslim ettikleri ustadan çok memnun olduklarını, inşaat süresince İstanbul'da bulunmalarına karşın işlerin eksik kalmadığını dile getirdi.

İsteklerinin  Şadiye Usta'nın elinde tam karşılığını bulduğunu anlatan Doruköz, "Bir gün gelip de kontrol etmedim. Kendisine güvenimiz tamdı. Bizi yanıltmadı" dedi.

Doruköz'ün eşi Hafize de Bıyıklı'yla tavsiye üzerine görüştüklerini, iş bitiminde herkesin evlerini çok beğendiğini ifade etti.

İnşaat işçisi Ercan Doruköz de Şadiye Usta'nın işinin ehli olduğunu, yanında çalışanlara da hep iyi davrandığını belirtti.

Kadınların inşaatlarda çok görülmemesine rağmen kendisini yadırgamadıklarını vurgulayan Doruköz, Bıyıklı'nın her türlü inşaat işinde elinin hünerli, bilgisinin de tam olduğunu kaydetti.

(Anadolu Ajansı)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.