İŞVEREN DİRENİYOR!..

Tarih: 2015-09-03 14:02:45

Bartın'da Hema Endüstri AŞ'ye bağlı olarak Armutçuk ve Amasra işletmelerinde çalışan Genel Maden İşçileri Sendikası'na (GMİS) üye 500 işçinin toplu iş sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle aldığı grev kararı ikinci gününde.
GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, 460'ı Amasra'da olmak üzere toplam 500 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin işverenin iki asgari ücret tutarı ödemek istememesinden ötürü tıkandığını söyledi.

500 İŞÇİ GREVDE
Mutlu, yaptığı açıklamasında, GMİS ile Hattat Holding arasında 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde yasada maden işçilerine verilen 2 asgari ücretin işveren tarafından kabul edilmediğini belirterek, “Bunun üzerinde sendikamız Hattat Holding’e ait örgütlü olduğu işyerlerinde grev kararı aldı ve grev ikinci günündedir” dedi.

“HAKLARIN ÖDENMESİNİ İSTEDİK”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Bakanların Soma maden faciasının ardından taşkömürü ve linyit çıkartan işyerlerinde çalışan maden işçilerine iki asgari ücret ödenmesi konusunda yasalaşmasını sağladıkları karara işverenin uymasına bir anlam veremediklerini ifade eden Mutlu şunları söyledi: “Biz toplu iş sözleşmesinde çok farklı şeyler istemedik. Sadece ve sadece işçilerimize yasadan doğan hakların ödenmesini işverenin devletin çıkardığı yasaların uygulanmasını talep ettik buna rağmen işveren ısrarla iki asgari ücret uygulamasını sözleşmede kabul etmeyeceğini bunu kendi isteği doğrultusundaki yöntemlerle ödeyebileceğini ama bununda bizim tarafımızdan kabul edilemez olduğunu işçilerimizin ücretlerinin patronun iki dudağının arasına bırakamayacağımızı ifade ettik. 

UZLAŞMAZLIK DEVAM EDİYOR
Şuanda geldiğimiz noktada uzlaşmazlık devam ediyor. Temennimiz odur ki işveren devletin çıkardığı bu yasayı uygular, bunu da kabul eder. Şayet uygulamaz ise de devletimiz ve yetkililerden de talebimiz çıkarttıkları bu yasayı uygulatmak için gerekli yaptırımları uygularlar”

150 BİN TL CEZAİ İŞLEM UYGULANDI
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı müfettişlerin geçtiğimiz dönemde Bartın’daki Hema Endüstri’ye gelerek iki asgari ücret uygulamasının yapılmadığı gerekçesi ile 150 bin TL cezai işlem uyguladığını hatırlatan Mutlu, “Buna rağmen işveren ısrarla yeraltında çalışan işçilerimizin iki asgari ücret tutarının sözleşme maddesinde kabul etmemekte direniyor” ifadelerine yer verdi.


(Haber: Mustafa Kemal Bektaş)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.