“KAZADAN SORUMLU TÜM YETKİLİLER”

Tarih: 2016-06-07 16:09:27

 TMMOB Makine Mühendisleri Odası Kdz. Ereğli İlçe Temsilciliği Başkanı Necdet Canbulat, Erdemir’de yaşanan ölümlü iş kazası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada,  “Hiç bir iş kazası tesadüfi değildir. Bütün iş kazaları gerekli tedbirler alınarak önlenebilir. Ölümcül iş kazalarının temelinde, iş güvenliği tedbirlerinin ana işverenler tarafından alınmaması yatmaktadır.” Dedi.

Canpulat,  bir işletmede büyük ölçekte bir iş kazası yaşanıyorsa, bu iş kazasının oluşumunda mutlaka ihmal veya insan hatasının var olduğuna dikkat çektiği açıklamasına şöyle devam etti:

“İşletmelerde güvenli çalışma ortamının oluşturulması için işverenler gerekli önlemleri almalı, bunun yanı sıra çalışanlarının iş güvenliği bilincini arttırmalıdır.

İş yerlerinde yaşanan yapısal sorunlar çözülmeden benzer kazaların önlenmesi olanaklı değildir.

İşyerlerinde, gayri hukuksuz ve nizami olmayan çalışma koşulları oldukça bu olaylar yaşanacaktır.

Ölümlü iş kazalarının önlenmesinden sorumlu olan yetkililer, çözümden uzak açıklamalar yapmak yerine bir an evvel uzmanların, meslek örgütlerinin, sendikaların çözüm önerilerini dikkate almalıdır. Aksi taktirde yeni iş kazaları engellenemeyecektir.

Bu kazadan sorumlu tüm yetkililer; vicdani, siyasi ve hukuki sorumluluklarını yerine getirmelidir.

Kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan odamız, sorumluluk bilinci ile İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda geliştirici ve iyileştirici faaliyetlere katkı ve katılımda bulunmayı önemli görevlerimizden biri olarak kabul etmektedir.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.