KOLEJ BİNASININ POLEMİĞİ SÜRÜYOR

Tarih: 2016-09-05 16:15:26

  

EĞİTİM BİR-SEN: Sipariş üzerine yapılan tüm açıklamalarda görülen o ki ortak nokta İmam Hatip Okulları düşmanlığıdır. Şayet binası olmayan okulları çok düşünüyorlarsa onlara bir önerim var. İçlerinden bir hayırsever bulup (zor bulurlar ama)  ya da bir otelsever,  hemen bir turizm otelcilik lisesi yaptırsınlar.

 

Eğitim Bir-Sen’den yapılan yazılı açıklamada, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanlar yad edildi. Sendika, Türkiye’nen FETÖ ihanetini konuştuğu bir dönemde kapatılan Fatih koleji’ne hangi okulun taşınacağı yönündeki görüşlerini “Her ne kadar mesele hallolmuş gibi görünse de bürokratik oligarşinin ipe un serme ve oyalama taktikleri her gün yeni bir boyut kazanıyor. Bakanlığın onaylayıp hizmete soktuğu Proje İmam Hatip Lisesinin yazısı henüz yazılıp Ankara’ya gönderilmiş değil. Sayın Cumhurbaşkanımızın yıllardır yakındığı bürokratik oligarşi bu olsa gerek.” Dedi.

Sendika açıklamasının devamında “Ülkemizde İmam Hatip Liselerinin her zaman üvey evlat muamelesi gördüğü herkesin malumudur.” Vurgusunda bulanarak görüşlerini şöyle ifade etti:

DALGA GEÇMEKTEDİRLER

Devralınan Fatih Kolejine Proje İHL’nin açılmasına karşı olan bir kısım çevrelerin topyekûn saldırıya geçtiğini de hep birlikte görüyoruz. Daha da ilginç olanı ise sipariş üzerine yapılan haber ve açıklamalardır. Kimi kalem ya da âlem erbapları, bu okullarda binlerce yobaz yetişeceğini, mevcut İHL’de sınıfların boş olduğu ve yenilerine ihtiyaç olmadığını iddia ederken, kimileri de bütün okulların isminin değiştirilerek başına İmam Hatip ibaresi eklenmesini teklif etmekte, diğer okulların ancak bu sayede üvey evlat muamelesi görmekten kurtulacaklarını ifade ederek akılları sıra dalga geçmektedirler. Hatta çok düşük puanlı bazı öğrencileri kasıtlı olarak yeni açılan proje okuluna yönlendirerek okulun taban puanını düşürmeye, böylece olumsuz bir algı oluşturmaya çalışanlar olduğuna dair iddialar ortalıkta cirit atıyor.

SİPARİŞ AÇIKLAMALARI

Bazı siyasilerin bilgiyi nereden aldıkları belli olmayan açıklamalarına baktığımızda bu açıklamaların da sipariş olduğu görülmektedir. Sipariş üzerine yapılan tüm açıklamalarda görülen o ki ortak nokta İmam Hatip Okulları düşmanlığıdır. Yeşiltepe’de yapımı devam eden Fazlı Erdoğan Kız İHL’ye kafayı takmış durumdalar. Şayet binası olmayan okulları çok düşünüyorlarsa onlara bir önerim var. İçlerinden bir hayırsever bulup (zor bulurlar ama)  ya da bir otelsever,  hemen bir turizm otelcilik lisesi yaptırsınlar. Bütün masrafını da vergiden düşerek devlete yüklesinler. Böylece hem adını verdikleri otele gelen turistleri ağırlarlar hem de Ereğli’nin tanıtımına katkıda bulunmuş olurlar.

SİYASİ İRADEYE DİRENEN BÜROKRASİ

Öncelikle belirtmek isterim ki ilçemizde binası olmayan okullar konusunda yapılan haber ve açıklamalar gerçekçi olmadığı gibi manipülasyon amaçlıdır. Çok basit bir planlamayla okullarımızın bina ihtiyacını büyük ölçüde karşılamak mümkündür. Belen sanayisinin arkasında inşaatı bitmek üzere olan Mesleki Eğitim (çıraklık ) binası pekâlâ iki liseyi bünyesine alacak kapasiteye sahiptir. Kışla sanayisinde bulunan Çıraklık Eğitim Merkezi ise bir kaç yıl daha mevcut binada hizmet verebilir. Yeşiltepe’de bulunan İmam Hatip Ortaokulunun Fatih Kolejine taşınması durumunda boşalan ortaokul binası ilkokula dönüştürülerek Erdemir ve Kepez İlkokullarının yükü hafifletilebilir. Bunun dışında Ereğli Lisesi ve Atatürk Ortaokulunun yerine yeni binaların yapılmasına yönelik çalışmalar son aşamaya gelmiş durumdadır. Tek parti iktidarında kısa sürede çözülmesi beklenen sorunlar tıpkı koalisyon dönemlerinde olduğu gibi siyasi iradeye direnen bürokrasi yüzünden bir türlü aşılamamaktadır. Bu anlayışıyla, içinden geçtiğimiz OHAL sürecinde FETÖ’ye karşı verilen mücadelenin ne kadar etkin ve sağlıklı olacağı da herkesin merak ettiği bir sorudur.

DİKEY VE PARALEL BASKIYAR

Ülkemizde İmam Hatip Liselerinin her zaman üvey evlat muamelesi gördüğü herkesin malumudur.

Bu gerçek ortada dururken bunun tam tersini iddia etmek topu taca atmaktan başka bir şey değildir. Okulların öz ya da üvey şeklinde kategorize edilmesi de ne kadar doğru bir yaklaşımdır bilinmez ama uygulamada bazı Okul ve Kurumların üvey evlat muamelesine maruz kaldığına, bu yüzden Okul Müdürleri arasında A Sınıfı, B Sınıfı, yerli-yabancı gibi sıfatların bolca kullanıldığına, gelen şikâyetler değerlendirilirken öncelikle şikâyetlerin içeriğine değil de kime yönelik olduğuna dikkat edildiğine, yapılan görevlendirmelerde ihtiyaçtan ziyade ödüllendirme ya da cezalandırma gibi saiklerin belirleyici olduğuna dair söylentiler ayyuka çıkmış durumdadır. İnanılması güç ama A Sınıfı yöneticilerden bir kısmının personele karşı bazen dikey bazen de paralel baskı uyguladıkları söyleniyor. Örneğin; herkes köyden kente tayin isterken, merkez bir okulda çalışan bazı öğretmenler şehirden kaçarcasına köy okullarına gitmek zorunda bırakılıyor. Bir başka ortaokulda, yaptığı projelerle okuluna ödül kazandıran ve 10 yıldır aynı okulda çalışan bir öğretmene veliler istediği halde, idarenin inisiyatifi gerekçe gösterilerek ısrarla 8.sınıflardan ders verilmiyor. Bu adamlar kimden cesaret alıyor merak ediyoruz. Ateşi de ortada, dumanı da.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Ismail :

Kimse öğrencileri dusunmuyor 2 yılda okulun yeri 3 kez değişti yazıklar olsun

Öğretmen :

Fem dersanesinin eşyalarını zengin okullara, para babası okul müdürlerine kim dağıttı.öğretmenlerine sözlü fiili baskılarda bulanan demir tava hangi müdür? bu açıklamayı okuyan meb kanunsuzlardan hesap sorsun.

Eğitimci :

Kolej binasına Turizim otelcilik lisesini taşıyıp milletin hayır hasenat paralarıyla yapılan okulda çocuklara içki servisi yapmayı öğretemezsiniz. Bu işler güvertede raspa boya yapmaya benzemez gemici

ergin :

Ereğli'de İHL binası mevcuttur olmayan ise turizm otelcilik lisesi binasıdır. kimin sipariş açıklama yaptığı ise bu haberden anlaşılmaktadır.

Can :

Çok doğru söylemiş ziya başkanım. İlçedeki bazı okul müdürleri çok şey.

gemici ibo :

imamhatiplerin miadı bitmiştir.pozitif bilim yerine,düşünmeden körü körüne,biad eden bi nesil yetiştiriliyor.iyiki imamhatipler var yoksa milleti ,din adına,islam adına nasıl kandıracaksınız.binin üzerinde imam ,darbecilikten,fetoculuktan ,görevinden alındı,neden imamhatipleri kapatmıyorlarda,gidip askeri okulları kapatıyorlar,.tek amaçları adım adım şeriata doğru gidiştir.bu işin lamı cimi yok.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.