PERAKENDE SATIŞ HACMİ ARTTI

Tarih: 2015-02-07 13:55:29

    Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü, “Perakende Satış Hacim Endeksi/Aralık 2014” sonuçlarını açıkladı. TÜİK Zonguldak Bölge Müdürü Şeref Demirtaş, perakende satış hacminin bir önceki aya göre yüzde 0,6 arttığını belirterek

 

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü, “Perakende Satış Hacim Endeksi/Aralık 2014” sonuçlarını açıkladı. TÜİK Zonguldak Bölge Müdürü Şeref Demirtaş, perakende satış hacminin bir önceki aya göre yüzde 0,6 arttığını belirterek, “Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,2 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,6 arttı. Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 2,1 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 2,8 azaldı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0,5 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 2,5 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 1,4 arttı” dedi.

Perakende satış hacminin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,0 arttığını ifade eden Bölge Müdürü Demirtaş, “Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,0 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,3 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 14,7 arttı. Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 2,7 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 2,9 azaldı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 7,3 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4,9 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 24,9 arttı” diye konuştu.

Demirtaş, perakende cironun bir önceki aya göre aynı seviyede kaldığını söyleyerek, “Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre aynı seviyede kaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,8 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,1 azaldı” dedi.

Perakende cironun bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,1 arttığını belirten Demirtaş, “Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,1 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 15,0, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 9,5 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 3,3 azaldı” şeklinde konuştu.

Perakende satış hacminin bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,8 arttığını ifade eden Demirtaş şunları söyledi:

“Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı 4’üncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,8 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,2 oranında arttı. Perakende ciro bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,7 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı 4’üncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,7 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende ciro ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,6 oranında arttı.”

 

(Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.