SEFALETE MAHKUM...

Tarih: 2015-08-25 19:10:07

KESK Dönem Sözcüsü Zuhal Engiz, toplu sözleşme görüşmelerinin sonuçlarını değerlendirdi.


Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Zonguldak Şubeler Platformu, 2016-2017 toplu sözleşme görüşmeleri ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. KESK binasında yapılan basın açıklamasına, KESK’e bağlı sendikaların şube başkanları ve il temsilcileri katıldı. KESK Dönem Sözcüsü Zuhal Engiz, gerek genel, gerekse de hizmet kollarına ilişkin mutabakat metinlerinin hiçbir konfederasyona verilmediğini belirterek, “Konfederasyonumuz satış sözleşmesini tanımıyor. Buna karşı mücadelemizi, başta işyerleri olmak üzere her düzeyde ve yaygınlıkta yapmaya devam edeceğiz” dedi.

 

“ÇALIŞMA KOŞULLARININ GÜÇLÜĞÜNÜN AZALTILMASINA DÖNÜK TALEPLER KARŞILANMADI”

Engiz, açıklamasında şunları söyledi: “2,7 milyon kamu emekçisi, 2 milyonu kamu emeklisi olmak üzere yaklaşık 5 milyon, ailelerini de kattığımızda en az 20 milyon insanımızı yakından ilgilendiren 2016-2017 yıllarını kapsayan üçüncü dönem toplu sözleşeme nihayet bir satış sözleşmesiyle sonuçlandı. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, TİS görüşmelerinde ilk defa yüzde yüz mutabakat sağlandığını, bunun tarihi bir anlaşma olduğunu ve önemli kazanımlar elde edildiğini belirterek yapmış olduğu sözleşmeyi öve öve bitirememiştir. 2016 yılı için kümülatif  yüzde 11,3 artışın ortalamada yüzde 8,6, 2017 yılı için kümülatif yüzde 7,1’in ortalamada 5,06 artışa denk düştüğünü, bu oranların AKP Hükümeti tarafından hazırlanan Orta Vadeli Mali Plan da (OVMP) bütçedeki personel ödeneğindeki artış oranlarıyla örtüştüğünü, dolaysıyla ortada öngörülenin üzerinde elde edilmiş bir kazanım olmadığını, Memur-Sen’in kamuoyuna ve TİS masasına açıkladığı taleplerinin yüksekliği karşısında imzaladığı oranların birbiriyle tutarsız olduğu ortadadır. 2015 yılında dövizdeki (ABD Doları) devalüasyon oranının yüzde 18’i bulduğunu, 2015 yılında memur ve emeklilerin ciddi kayıpları olduğunu, bu hususun göz ardı edilerek TİS imzalandığını ve böylece bir kez daha sefalete mahkum edildiğini, bunun yanı sıra en önemli taleplerimiz arasında olan vergi dilimleri oranlarının düşürülmesinin, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasının gündeme getirilmediğini, fiili hizmet zammı ile ilgili taleplerin karşılanmadığını, demokratik taleplerin gündeme dahi getirilmediğini, çalışma koşullarının güçlüğünün azaltılmasına dönük taleplerin karşılanmadığını, 4/C’lilerin kadroya alınmalarıyla ilgili talebe ilişkin söylenenlerin lafta kaldığı görülmüştür.”

 

“KONFEDERASYONLARIN GENEL TALEPLERİNİN HİÇBİRİ TİS MASASINDA TARTIŞILMADI”

“Mutabakat metninde; TİS masasında satış sözleşmesinden kaynaklı kamu emekçilerinin 2014 yılı kayıpları karşılanmamıştır. Bu açıkça hak gaspıdır. Kadın taleplerine ilişkin tek bir madde yoktur. Memur Sen-AKP eril, muhafazakâr ve cinsiyetçi politikaları kadın taleplerini görmezden gelmiş, TİS masasında yok saymıştır. 2016 yılı için net artış toplamda yüzde 8,6, 2017 yılı için yüzde 5,06’dır. Bu oranlar AKP Hükümetinin OVMP’nın da öngördüğü oranlara denk düşmektedir. Kaldı ki, OVMP hazırlandığı sırada dolar kuru 2 bin 600 TL dolayında olup bu denli bir artış söz konusu değildi. Sadece son bir ayda dolardaki devalüasyon yüzde 18 civarındadır. Dolasıyla ortada ne ‘tarihi bir sözleşme’, ne de ‘tarihi kazanımlar’ vardır. Memur-Sen’in açıklamaları tıpkı 2013 yılında olduğu gibi, satış sözleşmesini gizlemeye yöneliktir. Konfederasyonların genel taleplerinin hiçbiri TİS masasında tartışılmamış olup Memur Sen ile geçici AKP Hükümetinin komisyon ve gizli toplantılarında satış sözleşmesinin ayrıntıları kararlaştırılmıştır. TİS masası, basına ve kamuoyuna görüntü vermek amacıyla kullanılmaktadır. 2005 yılından sonra göreve başlayan çalışanlara ilave bir derece verilmesi yıllardır gerek TİS masasında ve gerekse de Kamu Personel Danışma Kurulu (KPDK) toplantılarında kabul edilen bir madde olup AKP tarafından gereği yerine getirilmemiş bir husustur. Yeni bir kazanım gibi sunulması aldatmacadan ibarettir.”

 

“KONFEDERASYONUMUZ SATIŞ SÖZLEŞMESİNİ TANIMIYOR”

“Fiili hizmet zammı konusunun oluşturulacak Bilim Kuruluna havale edilmesi konunun en az birkaç yıl daha sürüncemede bırakılmasından öte bir anlam taşımamaktadır. ‘Şef, mübaşir, sivil savunma uzmanı, KİT'lerdeki mühendis ve mimar ile koruma-güvenlik görevlilerinin tazminatlarında ilave artış sağlanacağı’ söylenmekte, ancak miktarın ne olacağı belirtilmemektedir. TİS mutabakatları kesin ve net olmak zorundadır. Bu maddelerde hükümeti bağlayan herhangi bir içerik yoktur. Aynı şekilde ‘4-C ve sözleşmelilerin kadroya alınması ile ilgili çalışma yapılması’ da yıllardır AKP’nin tekrar ettiği bir ifade olup herhangi bir bağlayıcılığı yoktur. Bir kez daha sözleşmelilerin kadroya alınması talebimiz Memur Sen-AKP işbirliğiyle reddedilmiştir. Gerek genel ve gerekse de hizmet kollarına ilişkin mutabakat metinleri hiçbir konfederasyona verilmediğinden ayrıntılı değerlendirmeler daha sonra paylaşılacaktır. Konfederasyonumuz satış sözleşmesini tanımamakta, buna karşı mücadelesini başta işyerleri olmak üzere her düzeyde ve yaygınlıkta yapmaya devam edecektir. Hangi Konfederasyona üye olduğuna bakmaksızın tüm kamu emekçilerinin bu kirli işbirliğine karşı ortak eylem ve etkinlikler gerçekleştirmesi için çaba gösterecek, çalışma yürütecektir.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.