"TAM ANLAMIYLA FELAKETE SÜRÜKLEMEDE"

Tarih: 2016-06-13 09:26:11

CHP Zonguldak Milletvekili Demirtaş, Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü nedeniyle açıklama yaptı, iktidara ağır eleştirilerde bulundu.
 CHP Zonguldak Milletvekili Demirtaş, Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü nedeniyle açıklama yaptı, iktidara ağır eleştirilerde bulundu.

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, çocuk yoksulluğunda Türkiye'nin birinci sırada olduğunu bildirdi.  AKP iktidarının tüm Türkiye'yi kucaklamayan, insanları ötekileştiren, yanlış politikaları sonucu her geçen gün yaşanabilir bir ülke olmaktan uzaklaştırdığını belirten Demirtaş, "Bugün vatandaşlarımızın insan onuruna yaraşır bir biçimde yaşamını sürdürmesinin önündeki en büyük engel olan AKP, yarınlarımız olan çocuklarımızın da mutlu, refah seviyesi yüksek ve geleceğe güvenle bakan  bir yaşam sürmesinin önündeki en büyük engeldir" dedi.

 

SAĞLIKTA SON SIRADA

2016 Yılında yayımlanan gelir eşitsizliği raporuna göre 3. sırada yer alan Türkiye'nin çocuk yoksulluğunda da dünya birincisi olduğuna dikkati çeken Demirtaş konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Rapora göre 0-17 yaş arası çocuklarımızın yüzde 28.4'ü yoksul durumda. Yine bu yıl yayımlanan UNİCEF'in Çocuklar İçin Adalet Raporu'na göre, farklı ekonomik gruplara mensup çocuklar arasında sağlık, eğitim ve yaşam memnuniyetleri bakımından uçurumlar bulunmaktadır. Çocukların yaşam memnuniyeti eşitsizliği açısından son sırada yer alan Türkiye, sağlık konusundaki eşitsizlik açısından da son sırada yer almaktadır. 

 

63 ÇOCUK İŞ CİNAYETİNE KURBAN GİTTİ

Ekonomi politikalarının insan odaklı yapıda değil, sadece sermaye odaklı bir yapıda olan Türkiye' de, maalesef çocuklarımız da olması gereken yerde, okullarda değil, işyerlerinde çalışmaktadır. Bugün Türkiye' de 1 milyonun üzerinde  çocuk işçi bulunmaktadır. Kayıt dışı ile ve özellikle de Suriyeli çocuklarla birlikte, bu rakam çok daha ciddi boyutlara ulaşıyor. 2015 yılında 63 çocuk, iş cinayetine kurban gitmiştir. Bu çocuk iş cinayetlerinin failleri ise, kendi çocukları gemicikler alsın, kumarhanelerde kumar oynasın, lüks ve debdebe içinde yaşasın diye  bütün Türkiye' yi ateşe atmaktadırlar. Türkiye' nin çocuk istismarı konusundaki karnesi de net bir biçimde son derece kötüdür. Cinsel suçların yarısının çocuklara yönelik olduğu ülkemizde; siyasal iktidar çocuklarımızı değil, Ensar Vakfı olayında olduğu gibi sapık zihniyetleri korumaktadır.

 

DÜNYA ÇOCUK İŞÇİLİĞİ İLE MÜCADELE GÜNÜ

Çocuklarımız için yaşanabilir bir Türkiye ortaya çıkarması gereken AKP iktidarı, bu zihniyeti ile geleceğimizi tam anlamıyla felakete sürüklemektedir. Bu şartlar altında, Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz, her ne şart altında olursak olalım çocuklarımız için yaşanabilir bir Türkiye idealine ulaşmak için var gücümüzle çalışıp, tüm çocuklarımızı eşitlik ve adalet içinde kucaklamaya devam edeceğiz.  Birleşmiş Milletler tarafından dünyada gittikçe artan çocuk işçiliğine karşı farkındalık yaratmak ve çocuk işçiliğine engel olmak amacıyla, Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü olarak ilan edilen 12 Haziran’da, hiçbir çocuğun sömürülmediği, bütün çocukların eğitimlerini tamamladığı, mutlu ve yarına güvenle baktığı bir Türkiye diliyorum"

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.