TOKİ'DEN KDZ.EREĞLİ AÇIKLAMASI...

Tarih: 2016-07-21 12:31:58

 Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 'Emekli Vatandaşlara Özel' 2+1 nitelikli 204 konut için kur'a çekiminin 1 Ağustos tarihinde Kdz.Ereğli'de Atatürk Kültür Merkezi Sinema Salonunda saat 10.00'da yapılacağını açıkladı.


Toplam 2 bin 627 kişinin 2+1 daireler için başvuru yaptığı belirtilen açıklamada, sürece ilişkin de bilgiler verildi.

Yapılan duyuru şu şekilde:

Zonguldak Kdz.Ereğli’de “Emekli Grubu Konut Projesi” kapsamında İdaremiz tarafından inşa ettirilecek 2+1 nitelikli 200 Konut için, 13 Haziran – 30 Haziran 2016 tarihleri arasında T.C Ziraat Bankası A.Ş’nin Zonguldak İlinde bulunan yetkili Şubeleri aracılığı ile başvurular kabul edilecektir.

Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra satış fiyatları belirlenecek olup, başvuru sahipleri arasında 01 Ağustos 2016 tarihinde Hak Sahibi Belirleme kurası çekilecektir. Satışa sunulan konut sayısından daha az başvuru olması durumunda, başvuruda bulunanlarca satın alınacak konutlar TOKİ’nin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenecektir.

Hak sahiplerine konutlar, başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar %12 peşinat bedeli için 180 ay vade, %20 peşinat bedeli için 240 ay vade ile taksitlendirilecek olup, peşinat sözleşme imzalama aşamasında tahsil edilecektir.

Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, Yİ- ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olana göre artırılacaktır. İlk dönemsel artış teslim tarihine göre İdarece belirlenecektir.

Taksit ödemeleri, konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır. TOKİ tarafından projenin yeterli talebin oluşmaması veya mücbir sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde, başvuru bedeli belirlenecek geri ödeme takvimi çerçevesinde en kısa sürede faizsiz bir şekilde iade edilecektir.


ÇATUROĞLU'NDAN TOKİ AÇIKLAMASI

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, TOKİ Başkanlığından Alaplı, Ereğli ve Çaydeğirmeninde emeklilere yönelik konut çalışmaları hakkında bilgi aldı.

 

Çaturoğlu yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “TOKİ Başkanlığının Ülke genelinde emeklilerimize yönelik özel uygulama projesi kapsamında ilimizden de müracaatlar olmuş, bunlardan projeleri tamamlanan Kdz.Ereğli ve Devrek Çaydeğirmeni’nde 13-30 Haziran 2016 tarihleri arasında T.C. Ziraat Bankası aracılığı ile talepler toplanmıştır. 30 Haziran 2016 itibariyle Kdz.Ereğli’de 204 konut için 2.627, Çaydeğirmeni’nde ise 324 konut için 1.160 müracaat olmuş ve daha önceden planlandığı üzere 01 Ağustos 2016 tarihinde Noter tarafından kuraları çekilecektir.

TOKİ Başkanlığı imar ve proje çalışmaları kapsamında Kdz.Ereğli için 200 konut, Çaydeğirmeni için ise 324 konut yapılmasını planlamıştı. Ancak, biz bu sayıların az olduğunu ve artırılması yönündeki taleplerimizi TOKİ’ye iletmiştik. TOKİ İmar Planlama ve Kentsel Yenileme Dairesi ile yaptığımız son görüşmede Kdz.Ereğli için 334 konuta çıkarıldığını belirttiler. Biz yine bu sayının az olduğunu ve müracaat sayısının oldukça fazla olduğunu tekrar ilettik.

Diğer taraftan Kdz.Ereğli Belediyesiyle de görüşerek bu çalışmanın içerisinde olmalarını ve TOKİ ile bir araya gelerek bu sayının artırılması yönünde çalışma yapmaları gerektiğini ilettik. Önümüzdeki hafta Ereğli Belediyesi ve TOKİ yetkilileri bir araya gelerek çalışmaları hızlandıracaklar. Arzumuz Kdz.Ereğli ve Çaydeğirmeni’nde konut sayılarının artırılmasıdır.

Alaplı’da ise emeklilerimize yönelik yapılacak konutlar için bulunan arsanın uygun olup olmadığı hususunda önümüzdeki günlerde TOKİ'den bir ekip gelerek çalışma yapacaklar. Çalışma tamamlandıktan sonra yeniden girişim de bulunacagız
de bulunacağız.”

TOKİ'NİN 2+1 DAİRELERİ İÇİN KUR'AYA GİRECEKLERİN LİSTESİ İSE ŞU ŞEKİLDE.

www.toki.gov.tr/AppResources/UserFiles/files/Satis/Zonguldak/Kdz.Eregli/basvurular.pdf(Haber: Mustafa Kemal Bektaş)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.