1 MAYIS ZEHİR OLDU

Tarih: 2009-05-01 00:00:00

Kamuoyunda “Komünist Bayramı” olarak gösterilmeye çalışılan 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’nın çıkış noktası ise Avustralya.  1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçilerinin, günde sekiz saatlik iş günü için ilk kez Melbourne Üniversit

Kamuoyunda “Komünist Bayramı” olarak gösterilmeye çalışılan 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’nın çıkış noktası ise Avustralya.  1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçilerinin, günde sekiz saatlik iş günü için ilk kez Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlemesiyle başlayan işçi hareketi; 1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçilerin günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bırakmalarıyla gündeme hızlı bir giriş yaptı. Bu tarihte Şikago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı ve Kentaki’de 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüyerek sesini yükseltti. Türkiye’de ilk kez 1923 yılında resmi olarak kutlanan 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı, 22 Nisan 2009 tarihinde kabul edilen yasa ile 1 Mayıs “Emek ve Dayanışma Günü” kabul edilerek resmi tatil ilan edildi.  Bugün işçi bayramı ve bu özel günde Zonguldak’ta da madenciler başta olmak üzere, tüm emek kesimleri ve sivil toplum örgütleri 1 Mayıs’a coşku içinde kutlmak için hazırlıklarını tamamladılar.

Emeğin Başkenti Zonguldak’ta ise Erdemir’de yaşananlar nedeniyle buruk bir bayram kutlanacak. Erdemir’in kriz içinde işçi ücretlerinden dolayı zarar ettiğini öne süren işveren ve işçi sendikası bir araya gelerek işçi ücretlerinin yüzde 35 oranında indirilmesi konusunda anlaşmaları gündeme bomba gibi düştü. Erdemir’de çalışan 6800 işçi sayısının 3500’lere indirilerek şirketin satılacağına dönük iddialar gündemde sıklıkla yer alırken, diğer yandan ücretlerin indirilmesine karşı tepki gösteren ve muvafakatname vermeyenlerin de işten atılmaya devam etmesi dikkatlerden kaçmıyor. Ereğli’de yaşanan bu olaylar karşısında kamuoyunun suskunluğu ise devam ediyor.

 

TÜRKİYE’DE İŞÇİ BAYRAMI HAREKETLERİ

Ülkemizdeki işçi hareketleriyle ilgili kaynaklarda ise şu bilgiler yer alıyor:

*  Osmanlı Devleti döneminde işçi örgütlenmesinin en gelişmiş olduğu yer Selanik'ti ve 1911 yılında burada tütün, liman ve pamuk işçileri, 1 Mayıs gösterisi düzenleyerek bu günü kutladılar.

* 1912 yılında İstanbul`da ilk defa 1 Mayıs kutlaması gerçekleşti.

*1923 yılında 1 Mayıs günü yasal olarak "İşçi Bayramı" ilan edildi.

* 1924`te hükümet kitlesel 1 Mayıs kutlamalarını yasakladı.

* 1925`te çıkan Takrir-i Sükun Yasası, İşçi bayramını kutlamayı yasakladı ve uzun yıllar bu yasak geçerliliğini korudu.

* 1935 yılında 1 Mayıs`a "Bahar ve Çiçek Bayramı" adı verildi ve ücretsiz tatil günü ilan edildi.

Türkiye Cumhuriyeti döneminde işçi hareketleri yüzyılın ikinci yarısından itibaren ivme kazandı.

* 1976 yılında uzun yıllar sonra ilk defa geniş katılımlı 1 Mayıs kutlaması Taksim`de Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu`nun organizasyonu altında gerçekleşti.

* 1977 yılında İstanbul Taksim Meydanı'nda yaklaşık 500 bin kişiyle en geniş katılımlı 1 Mayıs toplantısı düzenlendi. Ancak, göstericilerin üzerine ateş açıldı ve göstericilerden 34'ü, yaralanarak ve üstlerine ateş açılması sonucu çıkan izdihamda ezilerek öldü. 1977 yılının 1 Mayıs günü, tarihe Kanlı 1 Mayıs olarak geçti. Askeri darbe hazırlığı olarak yapıldığı MİT tarafından Başbakan Süleyman Demirel'e rapor edilince, Kara Kuvvetleri Komutanı Namık Kemal Ersun derhal re'sen emekliye sevkedildi.

* 1978'de yüzbinlerce kişi tarafından Taksim Meydanı'nda kutlandı.

* 1979`da Sıkıyönetim Komutanlığı İstanbul`da miting yapılmasına izin vermedi, sokağa çıkma yasağı ilan etti. Buna rağmen İstanbul sokaklarında yüzbinlere ulaşan rakamlarla korsan 1 Mayıs kutlandı.

*1981`de Milli Güvenlik Konseyi 1 Mayıs`ı resmi tatil günü olmaktan çıkardı.

* 1989`da trafik polisinin açtığı ateş sonucu işçi Mehmet Akif Dalcı yaşamını yitirdi.

* 1996`da Taksim Meydanı'nın yasaklı olduğu gerekçesiyle Kadıköy`de düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarına yaklaşık 150 bin kişi katıldı. Eylemin ilk dakikalarında polisin silahsız göstericilere açtığı ateş sonucu 3 kişi hayatını kaybedince, Kadıköy`de büyük bir kitlesel isyan gerçekleşti. Bu olaydan sonra Kadıköy 2005 yılına kadar 1 Mayıs kutlamalarına yasaklı kaldı. Ayrıca telsizinin sesini açık unutan bir sivil polisin göstericiler tarafından oldukça şiddetli bir şekilde dövülmesini Star TV`nin naklen duyurması ve bir başka yerde polislerin eğlenerek seyrettiği bir linç girişimini de naklen yayınlamasıyla hafızalara kazındı. 

* 2006 yılında en geniş katılımın yaşandığı ilçe Kadıköy oldu. Çeşitli sendikalar ve gruplar saat 12:00 sularında Rıhtım Caddesi`ne yürüdü. Düzenlenen miting sonrası saat 16:00 sularında gruplar tamamen dağıldı.

* 2007 yılında 1 Mayıs'ı tekrar Taksim'de kutlayarak aynı zamanda 1977'de olan olayları anmak isteyen grupları polis silah, biber gazı, gaz bombası kullanarak durdurmaya çalıştı. 100'den fazla kişi yaralandı.Valiliğe göre 580, diğer kaynaklara göre 700'e yakın gözaltı gerçekleşti. İbrahim Sevindik adındaki bir vatandaş hayatını kaybetti.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

ertuğrul deliak :

istanbuldaki 1 mayıs kutlamalarına bakıyoruz sanki işçi bayramı değil polis bayramı emniyet müdürü başlarında işçilere karşı gelmek için ellerinden geleni yapıyorlar devlet çalışanıyla barış içinde olması lazım çünkü o çalışanların vergisi ile valinin emniyet müdürünün ve diğerlerinin maaşları ödeniyor unutmasınlar emekçiler olmasa neyapacaklarını oturup düşünseler panzerle karşı gelmezler bayram kutlamak isteyen işçiye devlet 1 adet karanfil verse işçide ona göre devletine sahip çıkar yoksa panzerle su sık bibergazı at yada copla müdahele ettiğin müddetçe hiç bir sonuç alamazsınız devleti idare edenler işçi sınıfına biraz değer verse yeter işçi ve emekçi olmazsa onlar hiç olmaz kimden vergi alacaksında maaşını ödeyeceksin adam hem vergi vercek hemde cop yiyecek devleti idare edenler kendileri oturup özeleştiri yapması lazım biz nerede yanlış yapıyoruz diye yasaklarla hiçbir yere varılmaz varılamazda bunu böyle bilsin idareciler herneşekilde olusa olsun 1 mayıs işçi bayramı kutluolsun

doğan gezer :

erdemir den bir işçi atılırsa ortalığı ayağa kaldırırım diyen belediye başkanı şimde nerelerde? gören varmı?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.