100 BİN KİŞİYDİLER ÇAYCUMA'DA

Tarih: 2009-12-25 00:00:00

Zonguldak Madenci Grevi ve Ankara Yürüyüşü'nü anlatan belgesel filmi Çaycuma'da gösterilecek. 1990-91 Madenci Grevi ve Büyük Ankara Yürüyüşü'nü anlatan '100 Bin Kişiydiler' belgesel filmi KESK Çaycuma Bileşenleri'nin organizasyonuyla 30 Aralık 2009 Çarşa

Zonguldak Madenci Grevi ve Ankara Yürüyüşü'nü anlatan belgesel filmi Çaycuma'da gösterilecek.

1990-91 Madenci Grevi ve Büyük Ankara Yürüyüşü'nü anlatan '100 Bin Kişiydiler' belgesel filmi KESK Çaycuma Bileşenleri'nin organizasyonuyla 30 Aralık 2009 Çarşamba günü saat 17.30'da Çaycuma Belediye Sineması'nda ücretsiz olarak gös terilecek. Çaycuma'daki gösterime filmin yönetmeni Metin Kaya'da katılacak. Film gösteriminin ardından filmin yönetmeni Metin Kaya ile söyleşi ve '100 Bin Kişiydiler' belgesel filminin çekim süreci yazılarının yer aldığı 'Madencinin Işığında' kitabının yazarı Tiyatrocu-Yazar Fahri Bozbaş ile imza etkinliği de gerçekleştirilecek.
'100 Bin Kişiydiler' belgesel filmi, 93 bel-geselin başvuru yapıp 25'inin finale kaldığı 46. Altın Portakal Film Festivali'nde 'En İyi İlk Belgesel' ödülünü aldı. Filmin Çaycuma'da gösterilmesiyle ilgili olarak KESK Çaycuma Bileşenleri adına açıklama yapan Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, 1990-91 Madenci Grevi ve Bü-yük Ankara Yürüyüşü'nün işçi sınıfı tarihine, emek ve demok-rasi mücadelesine önemli kat-kıları olduğunu belirterek, "19-90-91'de Zonguldak maden iş-çilerinin greve gitmesine neden olan koşulların daha fazlası günümüzde geçerli. Bugün işçi ve emekçiler işsizlikle, açlıkla, yoksullukla ve hak gasplarıyla karşı karşıya. Daha birkaç gün önce özlük hakları için direnen Tekel işçileri acımasız bir şekilde saldırıya uğradı. Kamu emekçileri, 25 Kasım'da grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı ve daha iyi bir gelecek için 'artık yeter' diyerek uyarı grevine gitti.  Emek ve demokrasi mücadelesine ciddi katkıları olan Zonguldak Maden İşçilerinin Grevini ve Büyük Ankara Yürüyüşü'nü anlatan '100 Bin Kişiydiler' filmini, bugün yürütülen mücadeleye hem yol göstermesi hem de dersler çıkarılmasına katkı sunması düşüncesiyle Çaycuma'da organize ediyoruz. Altın Portakal Film Festivali'nde 'En İyi İlk Belgesel' ödülünü alan '100 Bin Kişiydiler' belgesel filmini Çaycuma halkıyla buluşturmanın heyecanı ve mutluğunu yaşıyoruz. Filmle ilgili afiş ve davetiyelerimizi Çaycuma'nın tüm köy ve kasabalarına ulaştırmaya başladık. Başta maden işçileri olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin filmi izlemesi için yoğun bir çaba gösteriyoruz" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.