19 MAYIS KARARI MAHKEMEYE TAŞINDI

Tarih: 2012-01-20 00:00:00

Birleşik Kamu-İş'e bağlı Eğitim-İş Sendikası Zonguldak Şube Başkanı Metin Kahveci, Milli Eğitim Bakanlığı'nın aldığı bir kararla 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın stat gösterilerinin Ankara dışındaki illerde yapılması kararının iptal edi
Birleşik Kamu-İş'e bağlı Eğitim-İş Sendikası Zonguldak Şube Başkanı Metin Kahveci, Milli Eğitim Bakanlığı'nın aldığı bir kararla 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın stat gösterilerinin Ankara dışındaki illerde yapılması kararının iptal edilmesini yargıya taşıdıklarını söyledi.
AKP'nin, Atatürk ve cumhuriyet sevgisini tahrip etmek istediği milyonların arkasından sinsice planlar yapıp, devlet yönetme ciddiyetiyle bağdaşmayan yalanlarla kitleleri uyutmaya çalıştığını ifade eden Eğitim-İş Şube Başkanı Metin Kahveci, yazılı açıklamasında şunları söyledi;
TÜRK HALKINA KARŞI
KABUL EDİLEMEZ BİR HAKARETTİR
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusunun anıldığı, ülke gençliğinin ulusal bilincini artırma ve sporu sevmelerini sağlama amacına yönelik ulusal bir bayrama yönelik yasaklama kararını duyumlara dayandırması, Türk halkına karşı kabul edilemez bir hakarettir. Bakanlığın ciddiyetsiz ve devlet yönetme sorumluluğuyla bağdaşmayan hukuk dışı gerekçesi, düzenlemenin kamu yararına hizmet etmek için değil, halkın hiçbir şekilde sahip çıkmayacağını bildiği dogmatik siyasal tercihlerine hizmet etmeye yönelik olduğunu gün ışığına çıkarmaktadır. Yetmiş milyonun ulusal onur ve hassasiyetlerinin dışavurumu olan ulusal bayram kutlamalarının, kamuoyu ile hiç paylaşılmadan, kamuoyu beklentileri ölçülmeden, hiçbir bilimsel tespit yapılmadan duyum gerekçesi ile amacından saptırılmasını şiddetle kınıyoruz. Sendikamız birdenbire gündeme gelen utanç genelgesinin iptali için hukuki hazırlıklarını yaparken, yasak girişiminin eskilere dayandığını, AKP'nin uygulama için doğru zamanı beklediğini tespit etmiştir. Yaptığımız inceleme sonucunda, yasak düzenlemesinin, kafasını okullardaki Atatürk köşelerine, Atatürk büstlerine takmış tanıdık bir sima tarafından, Hüseyin Çelik tarafından yapıldığı ortaya çıkmıştır. Hüseyin Çelik'in Milli Eğitim Bakanı olduğu Nisan 2007'de MEB Tebliğler Dergisi'nde yayımlanan ve şeytanın bile aklına gelmeyecek mevzuat oyunları içeren 'Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama Yönergesi'nin 20'nci maddesinin 'c bendi'nde bırakılan hukuki boşlukla ilköğretim ile ortaöğretim okul ve kurumlarının Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerine katılmaları yasaklanmıştır. Yani 19 Mayıs yasağı, 2007 yılında sessiz sedasız yürürlüğe girmiş ve halkın tepkisinden korkan AKP, 4 yıl boyunca bu yönergeyi uygulamaktan kaçınmıştır. Yasağın Resmi Gazete'de yayımlanmayan ve bünyesinde hedef saptırmaya dönük mevzuat oyunları içeren uyduruk bir yönergeyle gizli kapaklı yürürlüğe sokulması ve uygulama için 4 yıldır fırsat kollanması, suçluluk psikolojisinin somut örneğidir. AKP, her zaman olduğu gibi Atatürk ve cumhuriyet sevgisini tahrip etmek istediği milyonların arkasından sinsice planlar yapıp, devlet yönetme ciddiyetiyle bağdaşmayan yalanlarla kitleleri uyutmaya çalışmaktadır.
YÜRÜTMEYİ DURDURMA
İSTEMİYLE DAVA AÇTIK
Eğitim-İş Sendikası olarak, halkı gerici tezgahlara karşı uyarmaya devam edeceklerinin altını çizen Kahveci, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama Yönergesinin 20'nci maddesinin ç bendi kapsamında yürütmeyi durdurma istemli dava açtıklarını dile getirdi. Başkan Kahveci, AKP, gerici arayışlarının önünde dağ gibi barikat oluşturan Atatürk ve cumhuriyet sevgisini doğrudan yıkamayacağını çok iyi bildiği için, türlü ayak oyunlarıyla bu sevginin temel referanslarını yozlaştırmaya çalışıyor. Eğitim-İş Sendikası olarak, halkımızı bu tür çirkin gerici tezgahlara karşı uyarmaya devam ederek, karartılmaya çalışılan gerçekleri gücümüzün yettiğince gün yüzüne çıkarmaya çalışacağız. Bu amaçla, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'nün, 'Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı' konulu, 11.01.2012 tarih ve 817 sayılı genelgesi ile, bu genelgeye dayanak teşkil eden 'Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama Yönergesi'nin 20'nci maddesinin 'ç bendi' kapsamında yer alan 'Başkent dışında yapılacak tören ve gösterilerde Yönergenin 19'uncu maddesinin birinci fıkrasının (e), (f), (g), (h), (ı,) (i), (j) ve (k) bentleri uygulanır'  ibaresinin eksik düzenleme nedeniyle iptali amacıyla yürütmeyi durdurma istemli dava açtık dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.