2010 BÜTÇESİ ELEŞTİRİLDİ

Tarih: 2009-12-17 00:00:00

Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Yusuf Çetin, AKP hükümetinin TBMM Genel Kurulu'na getirdiği 2010 bütçesini eleştirerek, "Önümüzdeki bütçede memur yok, işçi yok, emekli yok, esnaf yok, asgari ücretli yok, kamu yatırımı yok. İşsizliğe çare yok. Ancak fai

Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Yusuf Çetin, AKP hükümetinin TBMM Genel Kurulu'na getirdiği 2010 bütçesini eleştirerek, "Önümüzdeki bütçede memur yok, işçi yok, emekli yok, esnaf yok, asgari ücretli yok, kamu yatırımı yok. İşsizliğe çare yok. Ancak faize ve faizciye kaynak var, AKP hükümeti kendi ifadeleri ile şimdiden 2010 yılını kayıp yıl ilan etmiş bile" dedi.
Çetin, yazılı açıklamasında şunları söyledi;
"FAİZCİ DÜZENDE YOKSULLUKLA
MÜCADELE EDİLMEZ"
"AKP hükümetinin hazırladığı 2010 yılı bütçesi Meclis Genel Kurulu'na geldi. Bugüne kadar büyük bölümünü dolaylı vergilerden elde eden devlet, yeni bütçede bu politikasından vazgeçmedi. Buna göre 2010 yılı vergilerin yüzde 62,5'i KDV, ÖTV, ÖİV gibi dolaylı vergi kalemlerinden toplanacak. Halktan toplanan vergi gelirlerinin neredeyse 1/3'i faizcinin cebine akacak. IMF ile anlaşma zemininde bulunan hükümet faiz dışı fazla uygulamasından da taviz vermiyor. 2009 da 10 milyar tahmin edilip 62 milyara ulaşan bütçe açığının 2010 yılında tahmini 50 milyar 134 milyon olması bekleniyor. Ancak yeni yılla karşılaştırıldığında bütçe açığının 50 milyar değil, 70-80 milyar TL olacağı aşikar. 286 milyar 928 milyon lira ile başlayan 2010 bütçesinin başlangıçta 80 milyar lira açık, 50 milyar lirası ise faize gideceği tahmin edilmesi başlangıçta bütçe yarısının yok olması demektir. 2009 yılında yüzde 6 küçülen Türkiye ekonomisinin 2010 yılında yüzde 3,5 büyüyeceği öngörülüyor. Enflasyonda ise yüzde 5,3 oranında artacak. ÜFE'nin artması TÜFE'nin düşmesi öngörülüyor. IMF ile görüşmelerini sürdüren hükümet sıkı mali disiplin uygulamaya devam edeceğini 2010 yılı bütçesinde bir kez daha ortaya koyuyor. Geçen 7 yıllık bütçede de olduğu gibi bu yılki bütçede de yatırımlara kaynak aktarımı değişmedi. 2009 yılında ek yatırım cetvelinde yer alan projeler dışında herhangi bir projeye harcama yapılamayacak. Bütün bunlar gösteriyor ki, 2010 yılı bütçesinde ya mevcut vergilerin oranı artırılacak ya da yeni vergiler getirilecek. Bunun anlamı ise 2010 yılında halkın satın alma gücünün ve yaşam düzeyinin 2009'a göre gerilemesi demektir. Önümüzdeki bütçede memur yok, işçi yok, emekli yok, esnaf yok, asgari ücretli yok, kamu yatırımı yok. İşsizliğe çare yok. Ancak faize ve faizciye kaynak var, AKP hükümeti kendi ifadeleri ile şimdiden 2010 yılını kayıp yıl ilan etmiş bile. İnşallah yapılacak bir erken genel seçiminde ekonomide 7 yıldan beri Derviş programını (DSP-MHP-ANAP) harfiyen uygulayan bu iktidar gidecek Saadet Partisi'nin iktidara gelmesiyle geçmişte olduğu gibi işçi, emeklinin, memurun, esnafın, asgari ücretlinin refaha kavuşmasıyla mümkün olacaktır."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.