22 YILI GERİDE BIRAKTIK!..

Tarih: 2013-04-22 14:19:00

22 Nisan 1992 yılında yayın yaşamına 'merhaba' diyen Gazeteniz ÖNDER, 22 yayın yılını geride bıraktı

'Doğru, Hızlı, Objektif' habercilik ilkelerinden asla ödün vermeyen ÖNDER,  kişi hak ve özgürlüklerine saygılı yayın anlayışı ile toplumsal haberlerle gündem oluşturmaya devam ediyor.

 

1992 yılında Kdz. Ereğli'de kendi tesislerinde basılıp dağıtılarak yayın yaşamına 'günlük gazete' olarak başlayıp kesintisiz sürdüren Ereğli Önder, 22 yayın yılını geride bırakmanın coşkusunu okuyucuları ile paylaşıyor.

Geride bıraktığı 22 yıl içinde birçok gazeteciyi istihdam edip yetiştiren, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün (BYEGM) ayrı ayrı düzenledikleri yarışmalarda toplam 9 ödül kazanarak bölgemizin sesini yurt genelinde duyuran Önder Gazetesi, en son olarak Kdz. Ereğli'de sahte müfettiş olayını ortaya çıkarmış ve bu haberiyle de bir birincilik daha kazanmıştı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin 'Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumlulukları Bildirgesi'nin meslek ilkelerinde yer alan gazeteci tanımındaki 'Düzenli bir şekilde, günlük yahut süreli bir yazılı, görüntülü, sesli elektronik veya dijital basın ve yayın organında, kadrolu, sözleşmeli ya da telif karşılığı, haber alma, işleme, iletme veya görüş, fikir belirtme görevi üstlenen ve asıl işi ile başlıca geçim kaynağı bu olup, çalıştığı işletme ile ilgili yasalar karşısındaki konumu bu tanıma uygun olanlar gazetecidir. Basın ve yayın alanındaki her işletme, çalıştırdıkları gazetecileri, yasaların gazetecilere tanıdığı haklardan yararlandırmak zorundadır' ifadelerini kabul edip benimseyen Önder,  araştırmacı, soruşturmacı kadrosuyla yoluna devam ediyor.

İmtiyaz Sahipliğini Celal Bozkuş, Sorumlu Yazıişleri Müdürlüğü görevini Mustafa Kemal Bektaş ve Sayfa Editörlüğüne de Derya Cebesoy Tetik'in sürdürdüğü Önder Gazetesi'nin en genç yöneticisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Emrah Bozkuş'tu. Emrah Bozkuş,  11 Nisan 2013 tarihinde askerlik görevini yerine getirmek üzere aramızdan geçici bir süre ayrıldı.

Vasıflı Gazete Önder, okuyucularından ve kamuoyundan aldığı destekle yeni yayın yılında da TGC'nin belirlediği meslek kriterlerine olan bağlılığını sürdürecektir.

Bu ilke çerçevesinde TGC'nin  'Gazetecinin temel görevleri ve ilkeleri'ni bir kez daha yayımlayarak toplumsal sorumluluğumuzun önemini kamuoyu ile paylaşma gereği duyuyoruz:

GÖREV VE İLKELER


1. Halkın bilgi edinme hakkı uyarınca, gazeteci, kendi açısından sonuçları ne olursa olsun, gerçeklere ve doğrulara saygı duymak ve uymak zorundadır.

2. Gazeteci; bilgi ve haber alma, yorum yapma ve eleştirme özgürlüklerini ne pahasına olursa olsun savunur.

3. Gazeteci; başta barış, demokrasi ve insan hakları olmak üzere, insanlığın evrensel değerlerini, çok sesliliği, farklılıklara saygıyı savunur. Milliyet, ırk, etnisite, cinsiyet, dil, din, sınıf ve felsefi inanç ayrımcılığı yapmadan tüm ulusların, tüm halkların ve tüm bireylerin haklarını ve saygınlığını tanır. İnsanlar, topluluklar ve uluslar arasında nefreti, düşmanlığı körükleyici yayından kaçınır. Bir ulusun, bir topluluğun ve bireylerin kültürel değerlerini ve inançlarını (veya inançsızlığını) doğrudan saldırı
konusu yapamaz. Gazeteci; her türden şiddeti haklı gösterici, özendirici ve kışkırtan yayın yapamaz.

4. Gazeteci; kaynağını bilmediği bilgi ve haberleri yayınlamaz; kaynak açık olmadığında, yayınlamaya karar verdiği durumlarda da kamuoyuna gerekli uyarıları yapmak zorundadır.

5. Gazeteci; temel bilgileri yok edemez, görmezlikten gelemez ve metinlerle belgeleri  değiştiremez, tahrif edemez. Yanlış, yanıltıcı ve tahrif edilmiş yayın malzemesi kullanmaktan uzak durur.

6. Gazeteci, bilgi, haber, fotoğraf, görüntü, ses, belge elde etmek için yanıltıcı yöntemler kullanamaz.

7. Gazeteci, kamuya mal olmuş bir şahsiyet bile olsa, halkın haber alma, bilgilenme hakkıyla doğrudan bağlantılı olmayan hiç bir amaç için, izin verilmedikçe özel yaşamın gizliliği ilkesini ihlal edemez.

8. Gazeteci, yayınlanmış her yanlışı en kısa sürede düzeltmekle yükümlüdür. Gazeteci, istismar edilmemesi, kötüye kullanılmaması ve kabul edilebilir boyutlar ile biçimde yapılması kaydıyla, cevap hakkına saygılı olmalıdır.

9. Gazeteci, kendisine güvenilerek verilmiş bilgilerin, belgelerin kaynaklarını, kendileri izin vermediği sürece, mesleki gizlilik ilkesi uyarınca, hiç bir şekilde açıklamaz.

10. Gazeteci, çalıntı, iftira, hakaret, lekeleme, saptırma, manipülasyon, söylenti, dedikodu ve dayanaksız suçlamalardan kesinlikle uzak durur.

11. Gazeteci, bir bilginin, haberin yayını ya da yayınlanmaması karşılığı hiçbir maddi veya manevi avantajın peşinde olamaz. Gazeteci, devlet başkanından milletvekiline, iş adamından bürokratına kadar haber kaynağı olarak da kabul edilen kişi ve kurumlarla iletişimini ve ilişkisini meslek ilkelerini gözeterek yürütür.

12. Gazeteci, mesleğini, reklamcılıkla, halkla ilişkilerle veya propagandacılıkla karıştıramaz. İlan - reklam kaynaklarından herhangi bir telkin, tavsiye alamaz, maddi çıkar sağlayamaz.

13. Gazeteci, hangi konuda olursa olsun, elde ettiği bilgileri geniş biçimde yayın konusu yapmadan kendi yararına kullanamaz. Mesleğini, ne şekilde olursa olsun, (yasaların ve yönetmeliklerin kendisine tanıdığı hakların dışında) ayrıcalıklar kazanmak amacıyla kullanamaz.

14. Gazeteci, her ne amaçla olursa olsun, tehdit ve şantaj gibi yollara başvurmaz. Gazeteci bu şekilde baskılara da karşı koyar.

15. Gazeteci her türlü baskıyı reddeder ve çalıştığı basın - yayın organındaki yöneticileri dışında kimseden işiyle ilgili talimat alamaz.

16. Gazeteci sıfatını taşımayı hak eden herkes meslek ilkelerine en yüksek seviyede uymayı taahhüt eder. Ülkesindeki yasalara saygılı olmakla birlikte, hükümet ve benzeri kurumların müdahalelerine kapalıdır. Mesleki olarak yalnızca meslektaşlarının ve kamuoyunun değerlendirmeleri ile bağımsız yargı organlarının kararlarını dikkate alır.

17. Gazeteci, devleti yönetenlerin belirlediği ulusal ve uluslararası politikalar konularında önyargılara değil, halkın haber alma hakkına dayanır. Onu mesleğin temel ilkeleri ve özgürlükçü demokrasi kaygıları yönlendirir.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Ali yılmaz :

Gazetenizin 23.kuruluş yıl dönümünü en içten dileklerimle kutlar,tüm ÖNDER çalışanlarını tebrik eder,başarılarının devamını dilerim.

yeni ailesi :

Gazetecilik çizgisini hep böyle dürüst ve ilkeli sürdürmeniz dileğiyle nice yayınlara

Güler :

Sevgili Eyüp, nezdinde Önder ailesindeki tüm emekçi arkadaşlarımızı kutlar, yayın hayatınızın bunda sonra da başarılı geçmesini içtenlikle dilerim.

AHMET KELEŞ :

22 Yılı başarıyla tamamlayan önder gazetesinin 23. yılını en içten kalbi duygularımla kutlar,yayın hayatında başarılarının devamını dilerim.

Dr.Hülye Şen :

yeni yılınızı kutlar daha nice başarılara imza atmanızı dilerim.

mecit karataş :

Dostum Eyüp Bektaş, Ali Kemal Bektaş ve diğer emekçileri başta olmak üzere yayıncısı Celal Bozkuş dahil tüm ÖNDER ailesinin yeni yaşını kutluyorum. Daha nice yıllara dileğim ile

Eregli-Der :

İlçemizin Önder basınına yeni yaşında başarılar dileriz

korhan us :

Yayın hayatınızın bugüne kadar olduğu gibi,bundan sonra da başarılı geçmesini,şahsım ve Kandillililer Derneği adına içtenlikle dilerim.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.