250 KİŞİLİK KONTENJANA 1012 BAŞVURU

Tarih: 2015-09-15 11:15:31

30 binin üzerinde öğrencisi bulunan Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) 2015-2016 yılı Güz dönemi Lisansüstü Programları başvurularına bu yıl yoğun ilgi yaşandı. Fen Bilimleri Enstitüsü verilerine göre 134 kişilik Lisansüstü kontenjanına 303 kişi başvururken Sağlık Bilimleri Enstitüsünde 24 kişilik kontenjana 95 kişi başvurdu. Sosyal Bilimler Enstitüsünde ise farklı programlara alınacak 250 kişilik lisansüstü kontenjanlarına 1012 kişi başvuruda bulundu.

 

Son Dönemde Lisans Programları İle Sınırlı Bir Kariyer Planlaması Yetersiz Görülüyor

 

Ülkemizde son yıllarda lisans ve lisansüstü eğitimine artan ilgiye paralel olarak Bülent Ecevit Üniversite lisansüstü eğitimlerine de ilgi arttı. Ön lisans ve lisan programlarında % 100’e yakın doluluk oranlarını yakalayan BEÜ, lisansüstü programlarındaki artış dikkat çekti. Özellikle Sosyal Bilimler Enstitüsündeki programlara yoğun ilgi yaşandı. Yoğun ilginin görüldüğü programlardan İşletme Tezli Yüksek Lisans Programına alınacak 20 kişilik kontenjan için 176, İktisat Tezli Yüksek Lisans Programına alınacak 20 kişilik kontenjan için 112, Maliye Tezli Yüksek Lisans Programına alınacak 15 kişilik kontenjan için 111, Eğitim Programları Ve Öğretim Tezli Yüksek Lisans Programına alınacak 10 kişilik kontenjan için 92, İşletme Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans Programına alınacak 15 kişilik kontenjan için 99 kişi başvuru yaptı. Lisansüstü başvurularının artmasında internet üzerinden sağlanan Lisansüstü Online Başvuru sisteminin sağladığı kolaylıklar etkili oldu. Kayıt işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte BEÜ’de 2010 yılında 578 olan lisansüstü öğrenci sayısı 2063’e çıkacak. Ayrıca bu yıl ilk defa Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü’ne farklı sayılarda yabancı öğrencide kayıt yaptırdı.

Başvuruların yoğunluğuna göre 2016 bahar döneminde lisansüstü kontenjanların arttırılacağı öğrenildi. Üniversitenin ihtiyaç duyulan insan kaynaklarına kaliteli ve doğru eğitimi vermeyi amaçladığı açılacak kontenjanları buna göre belirleyeceği öğrenildi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.