28 KURUM KAPATILDI

Tarih: 2016-09-28 14:39:10

15 Temmuz darbe kalkışmasından bu yana aradan geçen 75 günlük FETÖ/PYD operasyonlarının ayrıntıları açıklandı.

Zonguldak Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada; 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin üzerinden geçen 75 gün içinde FETÖ/PYD operasyonu kapsamında gözaltına alınanların 353’nün tutuklandığı, 424 kişinin ise görevden  uzaklaştırma, açığa alma, 393’nün ise kamu görevinden çıkarıp iş akdinin fesh etme olarak gerçekleştirildiği bildirildi.

 

Valilik “kulaktan dolma  haberler ile  zan oluşturmaya dönük dedikodulara” açıklık da getiren 75 günlük değerlendirmesinde, kamuoyunu şöyle bilgilendirdi:

 

353 TUTUKLU

15 Temmuz 2016 gecesi gerçekleştirilmek istenen başarısız darbe teşebbüsü sonrasında “Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname”nin 2. Fıkrasında zikredilen ve milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen Fettullahçı Terör Örgütüne (FETÖ/PDY) aidiyeti, iltisakı veya  irtibatı olacağı değerlendirilen kamu görevlileri haklarında;

Bugüne kadar geçen 75 günlük süre içerisinde uygulanan açığa alma, gözaltına alma, tutuklama ve ihraç işlemleri konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla Valiliğimizce dönem dönem açıklamalar yapılmıştı.

Yukarıda ifade olunan işlemler ile ilgili olarak İl Emniyet Müdürlüğünce hazırlanan icmale göre 28 Eylül 2016 tarihi itibariyle;  

İlimizde, 424 Görevden Uzaklaştırma/ Açığa Alma ve 393 Kamu Görevinden Çıkarma / İş Akdi Feshi Yapılmıştır.   Halen  353 Tutuklu, 17 gözaltı ve 4 aranan bulunmakta olup,  adli kontrol şartıyla 60 kişi serbest kalırken  14 kişi de serbest bırakılmıştır.  Ayrıca 7 özel eğitim kurumu,  16  özel  öğrenci  yurdu  ve 5 dernek olmak üzere Toplam 28 kurum da kapatılmıştır.

ALGI OLUŞTURMAYA DÖNÜK HABERLER

Geçen 75 günde müşahade edildiği üzere bazı çevrelerce bilgi eksikliğinden veya kasten görevden uzaklaştırma, iş akdi feshi, gözaltı ve tutuklamalar ile hakkında işlem yapılan kurumlar ile ilgili olarak kamuoyunda algı oluşturmaya yönelik kulaktan dolma haberlerin ortada dolaştırıldığı görülmektedir.

Bu bağlamda;

Kamu görevinden çıkarmaya veya iş akdi fesih işlemleri (393 kişi) ile hakkında kapatma uygulanan yada işlem yapılan kurumlarla ilgili (28 kurum) bütün işlemler zaten kamu görevinden çıkarma işlemleri/ iş akdi feshi Kanun Hükmünde Kararnameler yoluyla yapılmaktadır. Kurumların ilgilisi Bakanlık Merkez teşkilatlarınca gerçekleştirilmektedir.

Öte yandan gözaltı ve tutukluluk işlemleri, adli kontrolle serbestlik veya serbest bırakma işlemi ise bağımsız yargının tasarrufundadır.

Valiliğimizce bu süre içerisinde  kamu görevinden çıkarma ve tutukluluk hali sebebiyle açığa alma zorunluluğu hariç olmak üzere yalnızca 36 kişi açığa alınmıştır. Ayrıca 68 kişi de tutuklanma neticesinde  açığa alma işlemine tabii tutulmuştur.

KURUMLARIN LİSTESİ

Valiliğimizce görevden uzaklaştırma yapılan  ve haklarınca inceleme devam eden 36 kişinin Kurumlara göre dağılımı ise;

İl  Emniyet Müdürlüğü    6 kişi,  İl Milli Eğitim Müdürlüğü  17 kişi, Kamu Hastaneleri Brl. Gn. Sekreterliği  5 kişi, İl Sağlık Müdürlüğü 2 kişi, İl Özel İdaresi  5 kişi,  Kredi Yurtlar Kurumu Müdürlüğü 1 kişi   şeklindedir.   

Görüldüğü üzere ilgilisi Kurumların yönetimlerince açığa alınmalarında fayda görülen 36 kişinin atamaya yetkili amir olarak açığa alınma işlemleri, haklarında yapılan inceleme sonucuna kadar Valiliğimizce gerçekleştirilmiştir.

ÖZEN GÖSTERİLEREK YÜRÜTÜLÜYOR

Öte yandan geçen 75 gün içerisinde gerek gözaltı,  tutuklama, adli kontrol şartıyla serbest kalma işlemine yapan ilgili Kurumlar ve gerekse görevden uzaklaştırma ve kamu görevinden çıkarma ile iş akdi fesih işlemi yapan Kurumlarca,  işlemlerin büyük hassasiyet ve özen gösterilerek  yürütüldüğü de bir gerçektir.         

Hali hazırda işlemi devam eden kişi sayısının 17 olduğu dikkate alındığında;  gerek  emniyet ve gerekse jandarma teşkilatı olarak güvenlik güçlerimizin de başarılı bir çalışma yürüttükleri aşikardır.

Yukarıda detaylarıyla izah edilen çalışma, ilgili kurumların hassasiyeti ile alakalı zan oluşturmaya dönük dedikoduların sona erdirilmesi maksadıyla yapılmıştır.

           

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Son 67 :

Ereglide kapatılan mühürlenen yerler Japon pazarı hariç her biyer açıldı faaliyetlerine devam ediyor bu konuda yerel basında hiç bir açıklama çıkmadı mühürlü olan yerler neden açıldı hayırdır

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.