''LOJMAN SALTANATINA SON VERİLSİN''

Tarih: 2009-09-24 00:00:00

Türk Sağlık Sen Zonguldak Şube Başkanı Abdurrahman Uysal, yaptığı yazılı açıklamasında torpille edinilen, bakımsız bırakılan lojmanların, devletin sırtında her zaman kambur olduğunu belirtti.Uysal, "Lojmanlardan tahsil edilen yıllık kira geliri, lojmanlar

Türk Sağlık Sen Zonguldak Şube Başkanı Abdurrahman Uysal, yaptığı yazılı açıklamasında torpille edinilen, bakımsız bırakılan lojmanların, devletin sırtında her zaman kambur olduğunu belirtti.
Uysal, "Lojmanlardan tahsil edilen yıllık kira geliri, lojmanların yıllık bakım ve onarım masraflarını bile karşılamadı. Bütçeden lojmanlara ayrılan kaynak oldukça fazla rakamlara tekâmül etmekte. Bu görüşler ülkemizdeki kamu lojmanları hakkındaki genel kanaatimizi ve bilgileri ortaya koyuyor" dedi.
Konuya sağlık hizmetlerinin yürütülmesi açısından bakıldığında vatandaşların alacağı hizmet kalitesi de lojmanlarla yakından alakalı bir noktada olduğunu vurgulayan Türk Sağlık Sen Zonguldak Şube Başkanı Abdurrahman Uysal, şunları kaydetti:
"Her hükümet döneminde gündeme gelen lojman saltanatının kamuda adalet kriterlerinden uzak, genelde üst düzey yöneticilerin ve bürokratların istifade ederek yüzünü güldüren bir uygulama ile yıllarca devam ediyor.
Kamuda lojman tartışması devam ederken en radikal karar birkaç sene önce Ankara Or-An semtindeki Milletvekili lojmanlarının boşaltılması ile oldu. Bu karar vatandaşlarımızca memnuniyetle karşılandı. Gelinen noktada Milletvekillerine lojmanları boşalttıran karar popülist yaklaşımdan öteye gidemedi.
Torpille edinilen, bakımsız bırakılan lojmanlar, devletin sırtında her zaman kambur oldu.  Lojmanlardan tahsil edilen yıllık kira geliri, lojmanların yıllık bakım ve onarım masraflarını bile karşılamadı. Bütçeden lojmanlara ayrılan kaynak oldukça fazla rakamlara tekâmül etmekte. Bu görüşler ülkemizdeki kamu lojmanları hakkındaki genel kanaatimizi ve bilgileri ortaya koyuyor.
Zonguldak'ta konuya sağlık hizmetlerinin yürütülmesi açısından bakıldığında vatandaşımızın alacağı sağlık hizmet kalitesi de lojmanlarla yakından alakalı bir noktada.
Her geçen gün yoğunlaşan Atatürk Devlet Hastanesi yerleşkesindeki alan problemlere cevap veremez hale geliyor.
Acil servis, otopark sorunu, yatak kapasitesinin yetersizliği bunlardan bir kaçı. Günümüz şartlarında Kaliteli bir sağlık hizmeti vermek adına yeni binalara ihtiyaç duyulan bir hastane haline gelen Atatürk Devlet Hastanesinde yetkililerin önemle üzerinde durması gereken konu Sosyal Güvenlik Kurumuna ait lojmanların Sağlık Bakanlığına bir an evvel devredilmesi.
SSK hastaneleri Sağlık Bakanlığına devir edilirken SSK hastanesinin sınırları içinde 6526 metre kare 3 bloktan oluşan 39 dairelik lojman Sağlık Bakanlığına devir edilmedi. Siyasi irade ve Sağlıkta yetkililer isteselerdi bu devri gerçekleştirebilirlerdi kanaatindeyiz.
Hastane devir edilirken anlaşılmaz bir şekilde lojmanlar bu devrin dışında tutuldu.
Kapasitesi oldukça yoğun Atatürk Devlet Hastanesinin Devlet hastanesi ile birleştikten sonra yoğunluğu her geçen gün artacaktır. Görünen köy kılavuz istemez. Lojman Saltanatına son verilsin. Bu lojmanlar Hastaneye kazandırılsın. Lojmanların bulunduğu arsada otopark sorunundan acil servis sorununa kadar her problemi çözecek bir proje ile sağlık hizmetinin kalitesini artırmış olursunuz.
İktidar partisi Milletvekillerimizin konuya hassasiyetle yaklaşacağı yaklaşacağını umut ediyor, bu konuda her iki kurumun yetkililerinin duyarlılığını bekliyoruz."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.