'4/C KÖLELİK YASASIDIR'

Tarih: 2010-02-19 00:00:00

Kısa adı GMİS olan Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ramis Muslu ve Genel Merkez Yöneticileri Türkiye Taşkömürü Kurumu Üzülmez Müessesesi'ni ziyaret ederek Tekel işçilerine verdikleri destek nedeniyle maden işçilerine teşekkür etti. GMİS Genel

Kısa adı GMİS olan Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ramis Muslu ve Genel Merkez Yöneticileri Türkiye Taşkömürü Kurumu Üzülmez Müessesesi'ni ziyaret ederek Tekel işçilerine verdikleri destek nedeniyle maden işçilerine teşekkür etti. GMİS Genel Başkanı ve yöneticileri, Tekel işçilerine verilen destek dolayısıyla madencilere teşekkür turuna devam ediyor. Tekel işçilerinin ekmek mücadelesi verdiklerini belirten Muslu, şöyle konuştu:
"Tekel işçileri bugün direnişlerinin 66. gününde Ankara'nın soğuğunda, ayazında mücadelelerini sürdürüyorlar. Onların mücadelesi ekmek mücadelesidir, işini, aşını kaybetme korkusuyla ortaya koydukları bir direniştir" dedi.
Muslu, "Bizler de Türk-İş'in almış olduğu kararlar doğrultusunda çeşitli eylemleri hayata geçirdik. 4 Şubat'ta bir günlük iş bırakma eylemi yapıldı. Daha önce de 1 saat işe geç başlama eylemlerini yaptık. Çeşitli etkinliklerle Tekel işçilerinin mücadelesine destek verildi. Yeni işçi arkardaşlarımız bilme-yebilirler, eylemde yevmiyenin hesabı yapılmaz. Bizler, 1990-1991 yıllarında 59 gün grev yaptık. 59 gün yevmiye almadık. 4 gün Mengen dağlarında, Ankara yollarında mücedele verdik. O günkü mücadelemiz sadece toplu iş sözleşmesi mücadealesi değildi. TTK, o zaman da Türkiye'nin sırtında kambur gibi gösteriliyordu. TTK, kapatılmak isteniyordu. Ama o zaman verdi-ğimiz mücadelenin sonucu olarak TTK'yı bugünlere taşıdık. 2006 yılında 1200, 2009 yılında 3 bin işçi arkadaşımız işbaşı yapmamış olsaydı TTK kapanmayla karşı karşıya kalacaktı. Bugün düşük ücretle çalışan arkadaşlarımız var. 2006 yılında işbaşı yapan arkadaşlarımız 26 TL ile işbaşı yaptı. 2009 yılında işbaşı yapan arkadaşlarımızı ise 21 TL yevmiye ile işbaşı yaptırmak istediler. Sendika olarak kabul etmedik. Verdiğimiz mücadele ile 2006 yılında işe başlayan arkadaşlarımızın yevmiyelerini 34 TL'ye çıkardık. 2009 yılında işbaşı yapan arkadaşlarımızı ise 32 TL yevmiye ile işbaşı yaptırdık. Olmayan işçinin, ücretin maaşın mücadelesi verilmez dedik. Protokol bir ay masada bekledi. Sonuçta kabul ettik. Ama bugün buradasınız ve şartları iyileştirmek için birlikte mücadele veriyoruz.
Kamuda yaklaşık 25 bin kadar düşük ücretle çalışan var. Bu rakamın yaklaşık 4 bin 500'ü TTK'da çalışıyor. Ve hep birlikte mücadele ediyoruz" dedi.
"4/C GEÇİCİ BİR ÖNLEMDİ AMA?"
Ankara'da bir çalışma yapıldığını söyleyen MUslu, "Kamuda çalışan işçilerin 4/C statüsünde çalıştırılması yönünde planlar var. 2004 yılında çıkarılan 4/C Yasası, özelleştirmeler nedeniyle işten atılmış, işsiz kalmış arkadaşlarımızı bu durumdan kurtarmak için geçici olmak kaydıyla kabul edildi. Ama bugün sosyal haksız, tazminatsız, çok düşük ücretle, iş güvencesiz, sendikasız çalışmayı dayatan 4/C uygulaması tüm kamu işçilerine uygulanmak isteniyor. Bu yasa kölelik yasasıdır. Bu kölelik yasasıyla 125 bin kamu işçisini de çalıştırmak istiyorlar. Fırsat kolluyorlar.
Bugün Tekel işçisi, yarın şeker ve liman işçisi, yarın maden işçisi bu şartlarda çalıştırılmak isteniyor. Ama müsaade etmeyeceğiz. Verilen mücadele bunun mücadelesidir. Biz TTK'da kanımız, canımız pahasına taşkömürünü üretiyor, ülkemiz ekonomisine katkı sağlamak için çalışıyoruz. Mücadelemizin başarısı, birliğimizle, beraberliğimizle mümkün olur. Bu mücadele sadece Tekel işçilerinin mücadelesi değil, hepimizin mücadelesidir" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

ufuk@hotmail.com :

tekele herkesimden destek armutcuktan köstek...unutma sıra sanada gelecek...

işçi. :

Armutçuk sendikası şube başkanımızın sayesinde sizlere destek veremedik.sendika başkanı dediğin işçiye siz bilirsiniz arkadaşlar demez. bizim başkan nasıl olsa ben emekliyim havasında dolaşıp duruyor.zaten sendikayada haftada birkere geliyo, emekliya ,işçilere hiç bir bilgi verilmeden o sabah bildiriliyo çoğu arkadaşımızda kartına basmış .sendika yöneticilerimiz saatt 8 de iş başı yaparsa böyle olur.özür dileriz

muhammet akyüz :

Deyerli ufuk kardeşim onların yapmak istedigi bu bizi bir birimize düşürmek oysa biz her zaman beraberiz aramızda ki bazılarını temizler yola devam edriz kardeş yeterki biz beraber olalım yeter taki o çanakkale de o zafer kibi 1990-1991 de olduku kibi 59 gün yürüyenlerkibi inanlim biz buna yeter

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.