'AKILLI OLMAK ZORUNDAYIZ'

Tarih: 2012-08-28 00:00:00

AKP Zonguldak Milletvekili Ercan Candan, yapılan yapılması hedeflenen çalışmalara ilişkin bilgilendirmede bulunda kamuoyuna net mesajlar verdi.   EREĞLİ'DE CİDDİ KRİZ VAR: Ben Türkiye'nin diğer illerine ilçelerine gittiğimde bakıyorum bu kadar değil tab

AKP Zonguldak Milletvekili Ercan Candan, yapılan yapılması hedeflenen çalışmalara ilişkin bilgilendirmede bulunda kamuoyuna net mesajlar verdi.

 

EREĞLİ'DE CİDDİ KRİZ VAR: Ben Türkiye'nin diğer illerine ilçelerine gittiğimde bakıyorum bu kadar değil tabiî ki sıkıntı. Aslında Ereğli bir Avrupa kenti idi ve Avrupa'nın yaşadığı krizi aynen bizde yaşıyoruz. Bu kriz çok fazla şişmenin akabinde gelen krizdir.

 

TERSANELERİN DURUMU: Tersaneler bir KİT değildir. Ereğli'nin yanıldığı noktalardan biri de budur. Siyasilerin müdahale edebileceği bir şey değildir. Biz elimizden geleni yaptık.

Kasım ayında Gambiya'ya davet edildim. Biz bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Benim işim yol göstermektir tersaneler bölgesindeki arkadaşlarımız da proje üretmeliler.

 

EĞİTİMDE BÜTÇE EREĞLİ'YE: 2013 Yılının bütün okul yapma bütçesi Ereğli'ye ayrılmıştır. İlk öncelik Kepez İlköğretim Okulu'dur. Yine Kdz.Ereğli şehir merkezi haricindeki en büyük sorunumuz su'dur. Gülüç köprüsü ile Kışla arasındaki alanı havaalanı pistindeki beton asfalt yapmak için Genel Müdürden söz aldık.

 

FAKÜLTE OLAYI: Ekonomiye can suyu verecek bir çevirim yapmak istiyoruz. Fakülte ile Meslek Yüksek Okulu arasında fark vardır. Fakülte kararı Bakanlar Kurulu'ndan çıkar bugün evrak versen 4 sene sonrayı bulur. Biz Meslek Yüksek Okulu'nu burada açarsak zaten fakültenin alt yapısını da yaparız.

 

EREĞLİ'DE TRİBÜNE OYNANDI: Kdz.Ereğli'de bu zamana kadar işler hep tribüne oynamak ile geçti. İnsanlarımıza sansasyonel ve büyük puntolarla konuştular. Benim görevim Ereğli ve Alaplı'ya bu bölgeye hizmet etmektir. Zonguldak'ta kimsenin çözemediği bir lavuar alanı vardı bu sorunu çözerek ilk icraatımı yaptım.

 

FARELER BOĞULACAK: Biz aynı gemideyiz burada fareler gövdeyi tırmalamaya delik açmaya çalışıyor, biz tırmala dediğimiz halde tırmalama devam ediyorsa onlarda boğulurlar. Ben Ereğli'de taş üstüne taş koymak için üzerimize düşeni yapıyorum. Eleştirinin ötesine geçen dozlara rağmen bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Biz buraya kavga etmeye gelmedik biz bir şeyler yapmaya geldik.

 

AK Parti Zonguldak Milletvekili Ercan Candan, yapılan ve yapılması planlanan çalışmalara ilişkin değerlendirmede bulundu. Nazar Kebap Salonunda gerçekleştirilen kahvaltılı basın toplantısına Alaplı Belediye Başkanı Nevzat Çimenoğlu, belde belediye başkanları, il genel meclis üyeleri, partinin Ereğli ve Alaplı ilçe yöneticileri, belediye meclis üyeleri katıldı. Milletvekili olmasının ilk 6 ayından sonra değerlendirme toplantısı yaptığını ikinci 6 aylık toplantıyı Haziran sonunda yapmak istediğini ancak meclisin uzaması ve görevlendirmeler nedeniyle geciktiğini belirten Candan, Kdz.Ereğlili şehidin cenazesine katılmadığına dönük söylenen söylemlere de tepki gösterdi.

 

ANLAYIŞ İLE KARŞILADILAR

Candan, Kdz.Ereğli bir şehit verdi bu benim vekil olduktan sonra verdiğimiz ikinci şehidimiz. Türkiye'de her gün bu işler oluyor ama gönül istiyor ki hiç olmasın ateş düştüğü yeri yakıyor. Kdz.Ereğli denilince biz bir başka oluyoruz. O sabah benim eşim rahatsızlandı, bende belgeleri kayıtları mevcut. Arkadaşlarımızın yüzde 99 oranında bu olaya daha anlayış ile karşıladılar. Bir insan eğer insanlıktan nasibini almış ise bu tür bir olayda sağa sola olayı yatırmaya şunu bunu demeye yeltenmez. Kaldı ki bu bölgenin insanı olmasam bile bir şehit varsa bu insanlık borcudur ama benim gerçekten ciddi bir problemim var dedi.

 

EREĞLİ'DE CİDDİ KRİZ VAR

Kdz.Ereğli'de ciddi bir sıkıntı yaşandığını belirten Milletvekili Candan yaptığı konuşmasında yapılan ve yapılması hedeflenen çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi: Ben Türkiye'nin diğer illerine ilçelerine gittiğimde bakıyorum bu kadar değil tabiî ki sıkıntı. Bunun nedenleri var. Aslında Ereğli bir Avrupa kenti idi ve Avrupa kentinin yaşadığı krizi aynen bizde yaşıyoruz. Türkiye'nin birçok yeri yaşamazken. Bu kriz çok fazla şişmenin akabinde gelen kriz. Ereğli'de ciddi bir potansiyel vardı birden büyüdü özellikle tersaneler ile ilgili olarak ve birden boşaldı. İşte bu şişme bizi ciddi sıkıntıya soktu. Bizde buna seçim sürecinde verdiğimiz sözlerden biri tersaneler bölgesi idi.

 

TERSANELER KİT DEĞİL

Danimarka, İngiltere'de görüşmelerde bulundum. Bir bakkalda bir makarna 1 lira ise diğer tarafta 50 kuruş ise diğer tarafa gidilir. Aynı sistem burası için de geçerli. Tersaneler bir KİT değildir. Ereğli'nin yanıldığı noktalardan biri de budur. Siyasilerin müdahale edebileceği bir şey değildir. Biz elimizden geldiğince oralar için bir şeyler yapmaya çalıştık becerdik beceremedik ama en azından bir vekil olarak üzerimize düşen görevi büyük bir oranda yaptım.

 

ELEŞTİRİ ALDIM

Ciddi eleştiriler aldım özellikle Gambiya Büyükelçisi buraya getirmekle. Bakınız büyükelçi buraya geldi bir söz söyledi dedi ki bizi bu zamana kadar Avrupalılar yanıltmış bize dediler ki balıkçılık böyle yapılmış. Biz zaten bunları işletemeyiz ben ilk kez böyle bir balıkçılık yapıldığını burada gördüm. Avrupa'nın kaldırabileceği en büyük balıkçılık işi bu. Bunun göstergesi olarak hemen kendi yardımcısını Gambiya'ya gönderdi Başkan ve Meclis ile görüşüldü. Kasım ayında ben Gambiya'ya gidiyorum, oraya davet edildim. Biz bir şeyler yapmaya çalışıyoruz bu benim işim mi evet kısmen benim işim kısmen de tersaneler bölgesindeki arkadaşlarımızın da işi, proje üretmeliler. Benim görevim yol göstermek proje üretmek. Kanunu bir sıkıntıları varsa o sıkıntıları çözmek gerekir. Cebimden çıkartıp 50-100 milyon dolar koyup alın derdinizi halledin diyecek durumum yok. Benim seçim öncesi de böyle bir sözüm de olmadı. Ben bir öğretim üyesiyim. Benim bütçem belli benim yapacağım belli.

 

YURT DIŞI ELEŞTİRİLERİ

Eleştirildiğim sürekli yurt dışında. Benim bulunduğum komisyona girmek için can atan milletvekilleri var. Ben Sanayi ve Eğitimi istedim bizim partimiz grubumuz başka bir yere koydu bu da bana şeref verir. 14-15 milletvekili var o komisyonda Türkiye'deki 14-15 kişiden biri olarak bizi layık gördüler.

 

ÖNCELİK KEPEZ İLKÖĞRETİM'DE

Fen Lisesi yapımı için İbrahim İzmirlioğlu bizzat bizden ricacı oldu, Burası yılan hikayesine döndü dedi. Nerede ise 5-6 aydır çözülemeyen sorunu 1 haftada çözdük ve Fen Lisesi'nin ihalesi yapıldı ve çalışmalar devam ediyor. Kepez İlköğretim Okulu'nun hakikaten burada bir sıkıntı var buranın yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor. Zonguldak Vilayetinde yapılacak ilk okul Kepez İlköğretim okuludur. Valimiz, Milli Eğitim Müdürü ile konuştum. Vali Zonguldak için büyük bir fırsat. İşinin ehli olan bir arkadaşımız bu işe de gönül vermiş birisi.

 

2013 EREĞLİ'DE EĞİTİM YILI

Çaycuma'daki Devrek'deki sınıf başına düşen öğrenci sayısını gösterdim ve Ereğli'deki sayıyı gösterdim arada iki kat fark var. 2013 Yılının bütün okul yapma bütçesi Ereğli'ye ayrılmıştır. Çaycuma'nın yüzde 80'lerin okulu oradaki yerellerin teşviki ile yapılmış. 2013 Yılında tüm okul yapım bütçesi Kdz.Ereğli'ye ayrılacak.

 

BÜYÜK PUNTOLARLA KONUŞTULAR

Kdz.Ereğli'de bu zamana kadar işler hep tribüne oynamak ile geçti. İnsanlarımıza sansasyonel ve büyük puntolarla konuştular. Bizim taktiğimizde de bir yanlış var demektir. Ben rektör ile görüştüm basın açıklaması da yaptık. Meslek Yüksek Okulu açılıyor diye buradaki arkadaşlarımız Meslek Yüksek Okulu'nun açılma kriteri ile Fakültenin arasındaki kriteri biliyor mu bilmiyorum? Meslek Yüksek okulları senato kararları ile açılır isterseniz 1 hafta içerisinde 1 ay içerisinde yüksek okul açabilirsiniz.

 

EREĞLİ'YE MESLEK YÜKSEK OKULU

Üniversitenin yönetimine bağlı fakat fakültelerin açılmasının kriteri 2 tanedir. Birincisi nüfusu 100 bini geçecek ilçenin, ikincisi bakanlar kurulu kararı ile fakülteler açılabilir. Bakanlar Kurulu kararı dediğimizde düşünmemiz gerekiyor neyi o kadar acil masalar varken 3-4 yıl sonra konulacak. Biran evvel ben yüksek okulu istemiyorum fakülte istiyorum demek doğru mudur? Ekonomiye can suyu verecek bir çevirim yapmak istiyorsa ben neden meslek yüksek okuluna karşı çıkayım. Fakülteye karşı mı çıkıyorum hayır bugün evet desek karşımıza 4 yıl sonra çıkacak. Meslek yüksek okulunu açar açmaz fakülteye başlayacağız zaten.

 

BİR DÖNGÜ BAŞLASIN

Akıllı olmak zorundayız. Kdz.Ereğli olarak daha temkinli daha akılcı hareket etmek zorundayız. Bu geminin içerisinde hepimiz varsak burada aynı yönde gitmek zorundayız. Bizim görevimiz Ereğli'de bir sıkışıklık var biran önce meslek yüksek okulu açalım bir döngü başlasın.

 

DEVLET HASTANESİ

Devlet Hastanesi benim başlattığım bir şey değil. Benim bu tür kaprisim olmaz ben rahatım. Devlet Hastanesi işinin devam eden bir süreç bizde bu süreci takip ediyoruz. Daha temeli atılmazken ihale kalmıştı biz gittik şirket ile görüştük buranın biran evvel bitirilmesi ile ilgili taleplerimizi ilettik. Hastanenin girişinde orada planda ışıklı bir kavşak görülüyor bu ışıklı kavşağın doğru olmadığını söyledik. Bunun için Karayolu Bölge Müdürünü getirdik yerini gösterdik. Acil bir hasta trafik ışığına takılmasın dedik. Orada bir plan revizesine girdik o da şuan yapılıyor.

 

EREĞLİ ÇEVRE YOLU

Ereğli Çevre Yolu için ihale bu yıl sonunda yapılacak ve o çevre yolu da yeni hastanenin o bölümüne çıkacak. Hastanenin çatısı olsun istemedik hastanenin çatısının helikopter alanı olmasını istedik. Çatısı olmasa bile yanına olsun diye düşünüyoruz. Bizim derdimiz üzüm yemek. Benim oyum buyum yok ben bölgede 50 yıllık nasıl bir projeksiyon çizilmeli ki yaptığımız işler bir kere adam gibi olsun işi ile uğraşıyorum.

 

KIŞLA YOLU

Yolun bozuk olması ile ilgili Kışla'da bir olay oldu. Gülüç'den girince bu tarafa doğru yollar bozuk. Prensip olarak bir şey bitmeden konuşmam demiştim. Karayolları Genel Müdürüne bizzat gittim benim çocukluğumdan beri Gülüç Köprüsü ile Kışla arasındaki yol düzelmedi hep bozuktu. Kalıcı bir çözüm istedik sanırım 760 metrelik bir bölüm. Genel Müdürden ricacı olduk. Biz burayı havaalanı pistindeki beton asfaltı ile yapalım dedik. Bir kere yaptığınızda 50 yıl bozulma olayı yok. Biz bunun sözünü aldık. Sayın Belediye Başkanının bir girişimi oldu kendince haklı olabilir. Doğrudur yanlıştır bu tartışılır. Biz ödevimize çalışıyoruz, görevimizi de yapıyoruz. Seçim sürecinde söylediğim bir şey vardı halkımı yanıltmayacağım benim sözümdür. Emin olmadığım bir şeyi deklare etmeyeceğim yoksa yaptığımız bir sürü çalışma var.

 

SU CİDDİ SORUN

Kızılcapınar Barajından buraya su gelecekti bakan ile görüştük.  O hattın geçtiği her köye bir su branşmanı bırakılacak. O havzadaki o civardaki köylere su vermiş olacağız. Kdz.Ereğli şehir merkezi haricindeki en büyük sorunumuz su. Başbakanımızın talimatı var önceliğimiz su. Bir köyde su yoksa o köyde hayat yoktur. Yeraltındaki sulara da güvenmeyin diye söylüyorum. Köylülerimizin yaptığı hatalardan da biri şu dur teknik olarak yeraltındaki suya güvenilmez. Yeraltında depremler oluyor ve su başka bir noktaya kayıyor. Dünya kadar masraf ediyorsunuz sadece ön görmediğiniz dikkat etmediğiniz bir sebep yüzünden o bütün yatırım heba oluyor. Biran evvel gölet yapmamız gerekiyor bu suları gölette tutmamız ve köylerde bu suları kullanmamız gerekiyor. Başka türlü buranın su problemini de çözemeyiz.

 

ALAPLI'DA HES

HES su ile elektrik üretmektir. Su basıncı ile bu sistem çalışıyor. Eski değirmenlerde çalışma sistemi nasıl ise burada da aynı. Sistem aynı sistem eğer HES'i çok merak ediyorsa arkadaşlarımız ki bence etmeliler hemen 50 kilometre uzaklıkta Karabük ile Gökçebey arasında 3 tane HES var. Kanser yapıyor denildi azıcık teknikten bilgisi olan var ise bu konu ile ilgili benim hakkımda hakarete varacak yazı yazıldı bunu da biliyorum insan azıcık bir bakar. Bunun kanser ile alakası ne? HES'i nükleer santral ile karıştırıyorsunuz biri Mersin'e biri Sinop'a yapılacak. Su akar Türk bakar diye yıllarca söyledik su yine akıyor bunun Amerika ile Rusya ile ne ilgisi var? Kaldı ki Amerika ile Rusya ile ne alakası var bunu yapmamak uşaklıktır. Rusya bizde HES'lerin açılmasını ister mi, HES'ler açıldıkça doğalgazlar düşüyor. Bizim HES'leri istemiyoruz diye bir lüksümüz yok.

 

LAVUAR ALANI BENİM İLK İCRAATIM

Ereğli Belediye Başkanı tabiî ki herkes gibi görevini yapıyor. Benim de görevim Ereğli ve Alaplı'ya bu bölgeye hizmet etmektir. Zonguldak'ta kimsenin çözemediği bir lavuar alanı vardı bu benim vekil olduktan sonraki ilk icraatımdır. Zonguldak Belediye Başkanı bu işe sahiplendi, Bakanımız geldi onun yanında başkana bunu kimi yaptığını biliyorsunuz değil mi dedim o da evet dedi. Biz bunun için bağırıp çağırmadık. Kilimli'de Koruma Kurulu'nca bekleyen evrak vardı o sorunu da hallettik.

 

FARELER BOĞULACAK

Biz aynı gemideyiz burada fareler gövdeyi tırmalamaya delik açmaya çalışıyor, biz tırmala dediğimiz halde tırmalama devam ediyorsa onlarda boğulurlar. Ben Ereğli'de taş üstüne taş koymak için üzerimize düşeni yapıyorum. Eleştirinin ötesine geçen dozlara rağmen bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Biz buraya kavga etmeye gelmedik biz bir şeyler yapmaya geldik. Bunun için de elimizden geldiğince yapıcı olmaya devam ediyoruz. Nihayetinde bende bir insanım.

 

DEVREK YOL AYRIMI

Kandilli yolunun yapımı için söz verdim ve onu da hallettim.  Köprülü kavşak şuan Genel Müdürün onay aşamasında. 2013 Yılı bütçesine aldırmak için elimden geleni yapacağım. Bu konuda çok yanıldığımız oldu. Elmatepe rampasının oradan köprülü kavşak başlayacak ve iç bölümde bu bitecek böylelikle Devrek yol ayrımında trafik rahatlayacak. En büyük sıkıntılardan bir tanesi. Yeşiltepe-Kepez karayolunda 3 tane üst geçit belirlendi ihaleleri yapılacak.

 

EREĞLİ-DEVREK YOLUNDA SIKINTI BÜTÇE

Karayolları 15. Bölge Müdürümüz ile görüştüm. Hem çevre yolu güzergahı için hem de bu Devrek Yol Ayrımına göstermek için yine Alaplı'da sıkıntımız var. Devrek yolu konusunda sıkıntımız bütçe. Bunu niye aşmıyorsunuz derseniz bunu da bütçelerin büyük bir oranı maalesef krizden dolayı gelirler bize gelmedi. Bize gelmeyince 2009-2010 yılındaki rahatlığımız yok. Ciddi bir sıkıntıdayız. Bu bunun üzerinde bastırmayacağız, yoğunlaşmayacağız manasına gelmiyor. Bunları bir anlamda yapacağız.

 

BELEDİYEYE 49 YILLIĞINA KİRALANDI

Bozhanenin orada bir iskele var. Biz bunu Kdz.Ereğli Belediyesi'ne verdik hem de 49 yıllığına. Eğer ben siyasi davransaydım eğer ben tipik politikacılar gibi davransaydım orayı kilitlerdim kim kazanırdı hiç kimse?

 

BELEDİYE ARKA MAHALLELERİ YAPSIN

Atatürk Kültür Merkezinin olduğu yer orası belediyenin değil. Orası Milli Emlak'ın yeri. Biz o yerin belediyeye tahsisini sağladık. Bu yeri tahsis ettik dedik ki burayı Atatürk Kültür Merkezi yapacaksanız buraya bu kadar para harcayacaksınız ama ben size Kültür Bakanlığından bütçe çıkartayım tamamen karşılıksız buradan yapacağınız kârı Ereğli'nin arka sokaklarına harcayın dedim. Ereğli Lisesi'nin ön tarafına duvar yapıldı o duvar bizim İl Özel İdaresi'nin duvarı. Bizim yaptığımız duvar.

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

EREĞLİ-DEVREK YOLU :

EFENDİM KRİZ DİYORSUNUZ, HANİ BİZ DÜNYANIN 5. AVRUPANIN 2. EN BÜYÜK EKONOMİSİNE SAHİPTİK. BENCE SEÇMENE SAYGI YOK-HİZMET YOK...

Nejdet yılmaz yakupoğlu :

sn. vekilin açıklamalarını okudum, uzun bir açıklama.çok fazla bir şey anlamadım desem yeridir.ereğlide ciddi bir kirizin olduğunu sık sık vurgulamış bu doğru.muhalefet m. vekil değilsinizki.çözüm olarak bir şey söyleyemiryosunuz.şunlar söylene bilirdi.başta meslek kuruluşlarıolmak üzere kimse görevini yapmamaktadır.s. odası,e.kefalet,yetkili sendika,kamu dernekleri.odalar vs. gibi. bunlar görünürde yoklar. ereğlide çatışma kültürü devamlı olarak körüklenmekde, bu yüzdende kimse bir araya gelememektedir.sizin çabalarınız var bu doğru ama çıkış yolu gösteremiyorsunuz.istihdam ve üretime yönelik,örgütlenmelere ilişkin bir şey yok. bunlar olmayınca batma hızlanacak. erdemirden çıkan demirden, kayseride çivi yapılıp tekrar buraya geliyorsa sorun burrada.niteleili insanlarımız, buradan çalışmak için başka illere gidiyor.bu ayrı bir felakettir.ikdidar olarak, şunu yapmanız ve söylemeniz gerekiyor.3-4 bin çalışana iş imkanı yaratacağız,işte sorun buradadır.o zaman halk desteği bulursunuz.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.