'AKP İŞSİZLİĞİ DERİNLEŞTİRİYOR'

Tarih: 2010-01-22 00:00:00

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Zonguldak İl Başkanı Sami Baykut, yaptığı basın açıklamasında, AKP'nin zam politikalarını eleştirdi. Türkiye'nin özelleştirilmelerle günden güne çıkmaza sürüklendiğini belirten Sami Baykut, Tekel işçilerinin direnişine de de

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Zonguldak İl Başkanı Sami Baykut, yaptığı basın açıklamasında, AKP'nin zam politikalarını eleştirdi. Türkiye'nin özelleştirilmelerle günden güne çıkmaza sürüklendiğini belirten Sami Baykut, Tekel işçilerinin direnişine de destek verdiklerini kaydetti. Sami Baykut, 2010 bütçesinin, zamlar yoluyla emekçiden alınan paranın faiz ödemeleri ve özelleştirmeler yoluyla patronlara aktarılacağını belirterek şunları söyledi: "AKP hükümeti, bu bütçeden 58 milyar 800 milyon TL faiz ödeyeceğini, yani öngörülen bütçe gelirlerinin yaklaşık beşte birini faiz biçiminde patronlara bölüştürüleceğini de ilan etti. 2009'da devlet büyük şirketlerden 20 milyar vergi topladı. 2010'da bunu 17 milyara düşürmeyi hedefliyor. Bu, patronların sırtından 3 milyarlık bir yük daha alınıyor demektir. Patronların bu yükü (!) kime taşıtılacak peki? Büyük patronlardan daha az vergi toplayacaklarsa, bunun acısını kimden çıkartacaklar? Geldikleri günden beri yaptıkları gibi; KDV ve ÖTV ile vatandaştan çıkartacaklar elbette. Üstelik o çok beğendikleri Avrupa ülkelerinin hiçbirinde olmayan yüksek oranlarla... Ülkedeki gelir dağılımını da eskiyi bile aratır duruma getirerek yapacaklar bunu. Son araştırmalara göre en düşük gelire sahip 14 milyon kişi, toplam gelirin sadece yüzde 6,1'ni alırken; en yüksek gelire sahip 14 milyon kişi ise, toplam gelirin yüzde 44,4'nü alıyor. İşte AKP'nin eşitlik-adalet anlayışı, yetim hakkı yedirmeme (!) politikalarının sonucu? Bunları yaparken, kamu yatırımlarını daha da kısacaklarını açıklayarak işsizlik sorununa dair parmağını kıpırdatmayacağını ilan etmiş olan da AKP hükümeti. 2010 yılında 10,4 milyar TL'lik özelleştirme yapmayı hedeflediğini duyuran da... Yani AKP işsizliği daha da derinleştireceğini ve patronlara yeni kaynaklar yaratmak konusunda elinden geleni yapacağını gizleme gereği bile duymuyor."
"ZAFER  EMEKÇİNİN OLACAK"
"Bu yıl içerisinde otoyollar, köprüler ve limanların satışı gündemde. Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) tarafından bugüne kadar sorunsuz ve karlı bir biçimde yürütülen Zonguldak Liman işletmeciliği de bu listeye dâhil. Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ramis Muslu, konuyla ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında 'İzin vermeyiz' diyor, kestirme ve beklenen bir dille. Sanki büyük işçi kalkışmasını anımsatır gibi diyor birileri. Evet, tam da öyle olmalı diyoruz bizler de. Zonguldak Limanı'nın satılması başta Merkez Atölyesi olmak üzere TTK'nın tümüyle özel sektöre peşkeş çekilmesinin önünün tamamen açılmasının en önemli adımı; Zonguldak'ta var olan işsizliğin, açlığın, yoksulluğun daha da artması demektir. Maden işçisi 'babalar gibi satarız' diyenlere nasıl 'dur' deneceğini şanlı geçmişine yakışır bir şekilde ve kararlılıkla göstermelidir. 17 Ocak'ta Sıhhiye Meydanı'nda Tekel işçisinin yanında nasıl kararlı bir duruş sergileyerek emeğine, emeğe, emekçilere sahip çıkmışsa; Zonguldak'ın öz değerlerine de sahip çıkmalıdır. Özelleştirmelere karşı çıkmanın, aşına, işine; 4/C kölelik yaslarına inat, insan onuruna sahip çıkmak olduğunu bir an bile unutmadan. Böyle bir kararlılığın tüm demokrasi güçlerinden ve Zonguldak halkından destek göreceği de asla unutulmamalıdır. TKP başından beri, Tekel işçilerinin haklı direnişinde olduğu gibi, nasıl emeğin, emekçinin yanında olmuşsa; Türkiye işçi sınıfı tarihine adını şanlı, unutulmaz harflerle yazdıran Zonguldak maden işçisinin de sonuna kadar yanında olacaktır. 2010 emeğin yılı olmaya adaydır. Ve bizler, birlikte bunu başarmaya muktedir olduğumuzu biliyoruz. Zafer direnen, birleşen emekçinin olacaktır."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.