'AKP SAĞLIĞA ZARARLIDIR'

Tarih: 2012-05-05 00:00:00

Eğitim İş Kdz. Ereğli İlçe Sekreteri Hülya Çaylaksevdi, AKP'nin eğitimde uyguladığı süt dağıtma projesinin ilk günden çocukların sağlığını tehlikeye atacak boyutlara ulaştığını belirterek, AKP sağlığa zararlıdır dedi.Çaylaksevdi, Eğitim-İş olarak projenin
Eğitim İş Kdz. Ereğli İlçe Sekreteri Hülya Çaylaksevdi, AKP'nin eğitimde uyguladığı süt dağıtma projesinin ilk günden çocukların sağlığını tehlikeye atacak boyutlara ulaştığını belirterek, AKP sağlığa zararlıdır dedi.
Çaylaksevdi, Eğitim-İş olarak projenin sosyal yönünün doğru olduğu inancında olduklarını fakat sütlerin poşetlenmesi, korunması aşamalarının ciddi bir denetimde tutulmasını istediklerini ifade etti.
Açıklama şu şekilde:
AKP'nin eğitimde uyguladığı popülist politikaların yeni bir örneği olan anasınıfı ve ilköğretim birinci kademe öğrencilerine süt dağıtma projesi ilk günden çocuklarımızın sağlığını tehlikeye atacak boyutlara ulaşmıştır. Altyapı ve düzenlemeler yapılmadan dağıtılmaya kalkışılan sütlerle bu gün yüzlerce öğrencinin süt zehirlenmesi haberleri arka arkaya geldi. Öyle görünüyor ki, sorunlar her gün artarak devam edecektir.
Hiç kuşkusuz geleceğimiz olan öğrencilerimize, sağlıklı bireyler olarak yetişmelerinde devletin katkı sağlaması son derece doğru bir karardır. Sütün çocuk gelişiminde ve insan sağlığındaki katkıları düşünüldüğünde kararın doğruluğu tartışılmaz. Ancak bu tür uygulamalara geçmeden önce gerekli düzenlemelerin ve altyapının hazırlanması gerekirdi. Okullara sütlerin saklanabileceği bir oda ve bozulmayı engelleyecek boyutta soğutucu dolaplar yerleştirilmeliydi.
Bu alt yapıyı oluşturmayan Milli Eğitim Bakanlığı, birçok uygulamada olduğu gibi birilerine rant sağlama hevesiyle konunun uzmanlarına danışmadan projeyi hayata geçirmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı süt zehirlenmeleri de dahil çıkabilecek her tür sağlık sorununa karşı velilere imzalatılan formlarla sorumluluktan kurtulmayı hedeflemektedir.
Milli Eğitim Bakanlığı süt dağıtma projesi ile öğretmenin sırtına yeni bir angarya yüklemiştir. Dağıtılacak olan sütün takibinden ve raporlarının hazırlanmasından, boş süt kutularının poşetlenmesine kadar tüm sorumluluk öğretmenlere bırakılmıştır. Yine bozuk sütlerden dolayı çocuklarını hastanelere götürmek zorunda kalan bazı veliler öğretmenlerimizle çatışma noktasına gelebileceklerdir. Böylece öğretmene yönelen şiddet daha da artacaktır.
Eğitim-İş olarak projenin sosyal yönünün doğru olduğu inancındayız. Yalnız yetkililerden sütlerin poşetlenmesi, korunması ve öğrencilerimize dağıtılmasına kadar geçen her aşamasının ciddi bir denetime tabi tutulmasını istiyoruz.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.