'AKP TEK TİP NESİL İSTEMEKTE'

Tarih: 2010-03-22 00:00:00

Eğitim-İş Tekel emekçilerinin eylemine destek veren öğrencilerin okuldan atılmasını haksızlık olarak değerlendirip, seslerini yükselteceklerini açıkladı. DAYATMA SİSTEMİ: Gelinen nokta gösteriyor ki AKP ve dayattığı sistem, doğruyu yanlışı ayırt edecek

Eğitim-İş Tekel emekçilerinin eylemine destek veren öğrencilerin okuldan atılmasını haksızlık olarak değerlendirip, seslerini yükselteceklerini açıkladı.

DAYATMA SİSTEMİ:

Gelinen nokta gösteriyor ki AKP ve dayattığı sistem, doğruyu yanlışı ayırt edecek yetkinliğe erişmiş gençleri baskılayarak kendi ideolojisinin bayrağını taşıyan tek tip bir nesil yaratmak istemekte. Bugün kendinden olanı ödüllendirip, tekel işçisine devlet terörünü, ülkenin gelecek kuşaklarına okuldan sürgünü layık gören iktidar, antidemokratik ve temel hak ve özgürlüklerin hiçe sayıldığı bir gelecek imar ediyor.

Eğitim-İş Kdz. Ereğli Şube Başkanı Cengiz Başaran, İstanbul Çekmeköy Mehmetçik Lisesi'nde okuyan 24 öğren cinin, okulda TEKEL işçilerine destek etkinliği düzenledikleri için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün kararıyla tasdikname verilerek okullarıyla ilişikleri kesilmesini eleştirdi. Başaran, öğrencilerin ve emekçilerin yanında olduklarını belirterek görüşlerini şöyle dile getirdi:

GENÇLER SUÇLU İLAN EDİLDİ

Haklı bir emek mücadelesinin peşinde günlerce direniş gösteren TEKEL işçilerine destek vermek için okul bahçesinde etkinlik yapan 24 öğrenci, toplumsal bir konuda gösterdikleri duyarlılık nedeniyle cezalandırıldılar. Başından sonuna hukuka aykırı biçimde işletilen bu cezalandırma sürecine ilişkin öne sürülen 'ders boykot slogan atmak ve öğretmene karşı gelmek' gerekçeleri gerçekten uzaklaştırılarak, konu siyasi ve ideolojik bir boyuta taşınmaya çalışılmaktadır.  İddia edildiği gibi yapılan eylem der si boykot etmek üzere yapılmamış, herhangi bir siyasi içeriği bulunmaksızın tamamen tekel işçilerinin mücadelesine destek olmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tekel direnişi için gösterdikleri duyarlı lığı mücadeleye dönüştüren gençler, suçlu ilan edilip sistem için tehlike gibi gösterilmiş, okul yönetimince öne sürülen iddialar basına ve kamuoyuna suç unsuru yansıtılmıştır.

AKP'nin DAYATMA SİSTEMİ
Herhangi bir uyarı cezası bile verilmeden okuldan atılan ve bu durum gündeme getirildiğinde eğitimlerine başka okulda devam edebilecekleri yönünde bir açıklama getirilen 24 gencimizin düşürül dükleri durum, demokratik, insancıl ve nitelikli eğitim modelinin ortadan kalktığının göstergesidir. İnsanın diğer haklarını da kullanabilmesinin ön koşulu olan eğitim hakkını baltalayan ve devletin öğrencisine karşı kamusal sorumluluğunu kötüye kullandığı bu cezalandırma biçimi, okullardaki eğitim-öğretimin niteliğini düşürmekte, öğrencilerin kişiliklerinin ve kendilerini ifade etme biçimlerinin gelişmesinin önüne geçmekte, toplumsal işleyişe katılma haklarını ellerinden almaktadır. Gelinen nokta gösteriyor ki AKP ve dayattığı sistem, doğruyu yanlışı ayırt edecek yetkinliğe erişmiş gençleri baskılayarak kendi ideolojisinin bayrağını taşıyan tek tip bir nesil yaratmak istemekte. Bugün kendinden olanı ödüllendirip, tekel işçisine devlet terörünü, ülkenin gelecek kuşaklarına okuldan sürgünü layık gören iktidar, antidemokratik ve temel hak ve özgürlüklerin hiçe sayıldığı bir gelecek imar ediyor. İnsan onuruyla bağdaşmayan bu uygulamaya ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanlığı nasıl bir tasarrufa gidecektir, alınan kararı gözden geçirip bu mağduriyeti giderecek midir; yoksa iktidarın ideolojisinin pekiştiricisi olmak vasfıyla bu kararın altına imzasını mı atacaktır? 
Eğitim-İş olarak nasıl tekel işçilerinin eylemine destek verdiysek, sonu okuldan atılmalarıyla sonuçlanacak şekilde tekel işçilerinin mücadelesine destek olan liseli öğrencilerimizin uğradığı bu haksızlığa karşı da sesimizi yükselteceğiz. Bir emek mücadelesini sahipleniyor olmanın cezalandırılması değil, desteklenmesi gerekir. Bu anlayışa karşı duyarsız olanları, emeğin ve mücadelenin çığlığına kulak vermeye çağırıyoruz? görüşlerine yer verdi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

VATANSEVER :

YAHU ÖĞRETMENİM, BU ÇOCUKLARIN HAKLI, GÜNLERİNE DUYARLI, ATATÜRK GENÇLİĞİNE YAKIŞIR DAVRANIŞLARI OKUL YÖNETİCİLERİNİN KOLTUKLARINI SALLAR KORKUSUYLA YAPILMIŞ HİÇ BİR MANTIĞA AKLA VE EĞİTİMİN ÖZGÜR İNSAN YETİŞTİRME ÇABASINA UYMAYAN AKILDIŞI ÇAĞDIŞI SADECE KOLTUK KORKUSU TAŞIYAN BİR DAVRANIŞTIR.. ÜZÜLEREK EĞİTİM MİLLİ OLMAKTAN ÇIKARTILMIŞ AKP EĞİTİMİNE DÖNDÜRÜLMÜŞTÜR .. "BENİM GİBİ DÜŞÜNÜRSEN SENİNLE AYNI FİKİRDE OLURUM" YADA "SEN DÜŞÜNME BİRİLERİ BİZİM İÇİN DÜŞÜNÜYOR BİZ SADECE BİAT EDELİM" MANTIĞIDIR.. YAZIKLAR OLSUN ATATÜRK OKULLARINDA BU YOKSUL ULUSUN EKMEĞİNİ YİYEREK YETİŞEN VE ÜÇ PARALIK KİŞİSEL ÇIKARLARI İÇİN BU ULUSUN ÇOCUKLARINI GENÇLERİNİ KÖLE YAPMAYA ÇALIŞAN ZİHNİYETE... YAZIKLAR OLSUN ÇIKARLARINI ULUSUN VE VATANIN ÇIKARLARINDAN DAHA ÖNEMLİ GÖREN VE KENDİNE ÖĞRETMEN DİYEBİLENLERE...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.