'AKP ZAM ZULÜM DEMEKTİR'

Tarih: 2012-10-13 00:00:00

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Zonguldak İl Başkanı Sami Baykut, AK Parti iktidarının yaptığı zamlara tepki gösterdi. Başkan Baykut, Maliye Bakanlığı'nın 2011 yılında topladığı 253,8 milyar liraya ulaşan bütün vergi gelirlerinin yüzde 67,7'lik kısmını vat
Türkiye Komünist Partisi (TKP) Zonguldak İl Başkanı Sami Baykut, AK Parti iktidarının yaptığı zamlara tepki gösterdi. Başkan Baykut, Maliye Bakanlığı'nın 2011 yılında topladığı 253,8 milyar liraya ulaşan bütün vergi gelirlerinin yüzde 67,7'lik kısmını vatandaşın satın aldığı mal ve hizmet karşılığında ödediği dolaylı vergiler oluşturdu. Hükümet hala dar gelirlinin üstüne yükleniyor. Tüketim mallarına yapılan vergi zamlarının hak ve adaletle alakası yoktur dedi.
Baykut, yazılı açıklamasında, şu görüşlere yer verdi:
HÜKÜMET HALA DAR GELİRLİNİN ÜSTÜNE YÜKLENİYOR
AKP iktidarında dış açık tam 123 kat artmış durumda. Milli gelire pay edildiğinde dünyanın en büyük cari açığına sahibiz. Bütçe 8 ayda 8,5 milyar lira açık vermiş. Tayyip'e göre ise, istikrar hala sürüyor. Her şey yolunda, yola devam… 2011 yılında tarımda çalışan 25 milyon insana bütçeden aktarılan 'tarımsal destek' yüzde 3,1 artırılırken; Bülent Arınç'a bağlı olup AKP'nin borazancı başı gibi çalışan Anadolu Ajansı'na aktarılan neden yüzde 100 yükseltildi acaba? Hükümetin bütçe açığını kapatmak için zam fırtınasını kesintisiz sürdüreceği açık. Üstelik sadece zamlarla, vergi artışlarıyla yetinmeyeceği de ortada. Şeytanın bile aklına gelmeyecek ne uygulamalarla karşılaşacağız kim bilir. Bir örnek vermekle yetinelim: 1 Ocak 1988 doğumlu, liseyi bitirmiş ama üniversiteyi kazanmamış, çalışacak bir iş de bulamamış 1 milyon 155 bin gence, 'Arkadaş, liseyi bitirdiğin andan itibaren sağlık sigortası primi ödemen gerekiyordu. Ödememişsin, üstelik gelir testi de yaptırmamışsın. Her ay için öde bakalım 212 TL, bir de faizini tabii' diyorlar. Maliye Bakanlığı'nın 2011 yılında topladığı 253,8 milyar liraya ulaşan bütün vergi gelirlerinin yüzde 67,7'lik kısmını vatandaşın satın aldığı mal ve hizmet karşılığında ödediği dolaylı vergiler oluşturdu. Hükümet hala dar gelirlinin üstüne yükleniyor. Tüketim mallarına yapılan vergi zamlarının hak ve adaletle alakası yoktur. Çünkü, herkes aynı oranda aynı parayı ödüyor; hamal da, milyarder de aynı yani. Ayrıcalıkları da cabası. Örnek mi? Yabancı ülkelerde en yüksek oranda KDV'ye tabi olan pırlanta, Türkiye'de KDV'den müstesna, yani pırlantanın KDV'si sıfır… İşte AKP'nin adalet anlayışı… AKP iktidara geldiğinden bu güne milyon dolarlarla ifade edilen cari açık milyar dolarlar seviyesine çıktı. 2 milyona yakın tüketici kredisi borcu olan aile sayısı 10 milyon sınırını çoktan aştı. 1,24 TL olan benzin 4,81 TL'ye ulaştı. Bunlar iktidara geldiğinde bir kilo dana eti 9 TL, simit 30 kuruştu; şimdiki fiyatlarla kararlaştırılınca hayal gibi değil mi? Bütün yaşananların mucidi Tayyip'in 1 Mayıs mesajını hatırlayalım: 'Emekçilerin sorunlarını kendi meselemiz olarak gördük. Emekçimizi, emeklimizi, memurumuzu, işçimizi enflasyona ezdirmedik' Şaka gibi değil mi?.. AKP'nin 10'uncu Yıl Marşı'nı duyar gibiyiz: 'Tatlı yalanlarla ördük ana yurdu dört baştan.' Dünya çapında giderek derinleşen mali etkisiyle artan cari açık, azalan bütçe gelirleri sonucunda AKP'nin 'istikrarlı Türkiye' masalında sona yaklaştırılmıştır. AKP'nin yalanlarla şişirdiği balon sönmeye başlamıştır. Tüm yaşananlar kapitalist bir ekonomide sorunların yükünün emekçilerin sırtına yüklendiği gerçeğini açıkça ortaya koymuştur.'AKP; zam, zulüm, işkence demektir' gerçeğinde birleşenlerin sayısı giderek artmaktadır. 'Sen Türkiye değilsin, gideceksin' diyenlerin sayısı da…

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

EREĞLİ VATANDAŞI :

BU AKPYİ OY VERİP DE TEPEMİZE ÇIKARAN ZİHNİYETE AZ BİLE BU ZAMLAR AKP ZAMA DEVAM İNSAFINIZ KURUSUN DAR GELİRLİ VATANDAŞ BU ZAMMI NASIL KALDIRSIN YAZIK BU MİLLETE GÜNAH DEĞİLMİ İĞNEDEN İPLİĞE BU YIL YÜZDE YÜZ DE DEĞİL YÜZDE İKİYÜZ ZAMLI ALIYOR VATANDAŞ BAŞBAKAN DOKUZYÜZ LİRA İLE GEÇİNSİN BAKALIM GÖRELİM 3 AYDA SEKİZYÜZ LİRA İLE DE GEÇİNSİN BAKALIM UZUN LAFIN KISASI AKP DEMEK ZÜLM DEMEK BİR DAHAKİ SEÇİMLER OLDUĞUN DA OYLAR CHP YE GELSİN.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.