'AMACIMIZ SIFIR ÇEVRE KİRLİLİĞİ'

Tarih: 2012-05-18 00:00:00

Borcam Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Nurettin Öztürk, Alacaağzı'nda denizi kirlettiklerine dönük iddiaları yanıtladı. Öztürk, çevre kirliliği ile ilgili iddiaları işten çıkarılan veya müteahhitle ilişi kesilenlerin öne sürdüğünü ifade e

Borcam Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Nurettin Öztürk, Alacaağzı'nda denizi kirlettiklerine dönük iddiaları yanıtladı.

Öztürk, çevre kirliliği ile ilgili iddiaları işten çıkarılan veya müteahhitle ilişi kesilenlerin öne sürdüğünü ifade etti.

Kandilli ile Kireçlik sahili arasında kalan Alacaağzı sahilinde denize çamur akıtıldığına dönük haberimiz büyük ses getirdi. 'Alacaağzı Denizine Çamur Akıyor' başlıklı haberimizin 15 Mayıs 2012'de yayımlanmasından bir gün sonra Alacaağzı'na gelen Borcam'ın Genel Müdürü Nurettin Öztürk konuyla ilgili açıklamayı Gazeteniz Önder'e yaptı. 
Borcam Madencilik Anonim Şirketinin,Okan Grup Bünyesindeki Düzce Cam Fabrikasının bazı hammadde ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulduğunu belirten Şirket Genel Müdürü Maden Yüksek Mühendisi Nurettin Öztürk, Gazeteniz Önder'in Sorumlu Müdürü Mustafa Kemal Bektaş ile Alacaağzı'ndaki kuvars tesislerinde görüşüp tesis hakkında bilgi verdi çevre kirliliğine ilişkin kamuoyunda çıkan haberi yanıtladı. Tesisin Zonguldak Çevre İl Müdürlüğünden 2012 yılının Mart ayında Çevre İzin Belgesini aldığını da vurgulayan Genel Müdür Öztürk, konuya ilişkin yaptığı açıklaması şunları ifade etti:

'AMAÇ SIFIR ÇEVRE KİRLİLİĞİ'
Kuvars kumu Kdz.EreğliAlacaağzıtesislerinde üretilmektedir. Buraya Borcam'a ait 2 tane ruhsatlı sahadan 1 tane de TTK'lırödevanslı sahadan üretim yapılarak ham madde sağlanmaktadır. Tesisimizin kapasitesi 150 bin ton yıl kuvars kumudur. 11 Milyon dolarlık yatırım yapılmıştır, çevreye duyarlılığımız nedeniyle tesisimizden çıkacak olan atıkları tutmak üzere tikner ve filtre sistemi kurulmuştur, bu sisteme 2.5 milyon dolarlık yatırım yapılmıştır, amacımız sıfır çevre kirliliğidir.

'2010 YILINDA FAALİYETE GEÇTİ'
İşletmemiz Haziran 2010 yılında faaliyete geçmiştir, her yıl toplam 150 bin ton üretim yapmaktadır. Cam kumu çok hassas bir kum olup yüzde 99.5 saflıkta silis olması gerekir. Şirketimiz üretmiş olduğu hammaddeleri cam fabrikasına göndermekte, cam fabrikasında pencere camı yani düz cam üretilmektedir.

ŞİRKET OKAN GRUP BÜNYESİNDE
Türkiye'de düz cam üretimi Tekel bir üretim olup Şişecam'a aittir. Şirketimiz Okan Grup Bünyesinde bulunmaktadır, Okan Grup Bünyesindeki Düzce Cam Sanayi A.Ş.'de düz cam üretilmekte ve yıllık kapasitesi 186 bin tondur. Şişecam'dan sonra tek ikinci kuruluş Düzce Cam A.Ş.'dir böylelikle tek tekel olan düz cam üretimi şirketimizin kurulması ile tekelliği kırılarak piyasaya şirketimizin ürettiği camlarda sunulmaktadır.

110 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANIYOR
Şirketimizde doğrudan 45 personel çalışmakta diğer güvenlik, yemek hizmetleri ve bir çok hizmeti dışarıdan alarak toplam 110 kişiye doğrudan istihdam imkanı yaratılmıştır.
BİZİM İÇİN ONUR VE GURUR KAYNAĞI
Tesisimiz 2009 yılında ÇED Olumlu raporunu almıştır, raporu almasının ardından çevre izin belgesini almak üzere Çevre İl Müdürlüğüne müracaat etmiş çok uzun bir süre tetkiklerden geçtikten sonra 2012 yılının Mart ayında Çevre İzin Belgesini almıştır. Çevre İzin Belgesinin sayı numarasına bakıldığında 10'dur, Zonguldak bölgesinde bu kadar yoğun fabrikalaşmanın olduğu ortamda çevre izin belgesinesahip olmamız bizim için son derece onur vericidir ve gurur kaynağımızdır.

ÇÖKTÜRÜCÜ KULLANILMAKTA
Suyu kullanırken Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden suyu kullanma izin belgesini almış ve bu suyu temin etmek için Alacaağzı deresine bir bent koymuştur. Tesisimiz bu su ile çalıştırılmaktadır, suyun içerisindeki atık malzemeler ise 750 metre küplük tiknerde hiçbir çevre kirliliği yaratmayan, çevre temizlemede kullanılan çöktürücü kullanılmakta bu atıklar filtre temizlenmekte zaman zaman da vidanjör vasıtası ile dökülmektedir.

UYDURMA DÜZMECE OLAY
Tesisimizin alması gereken her türlü devletten iznini almış ve faaliyetlerini tüm izinler ile birlikte çevreye saygılı olarak sürdürmektedir. Zaman zaman çevre şikayetleri oluşmaktadır. Çevre şikayetlerini son derece haksız olduğuna inanmaktayız. Çünkü 11 milyon dolarlık bir yatırımda 2.5 milyon dolarlık bir çevre yatırım yapan şirketin çevreyi kirletmesi asla söz konusu olamaz.
Bütün bunları yerinde fotoğraflamak, görüntülemek her zaman mümkündür. Bize butür karalama kampanyasına girenlerin şirketimizden işten çıkartılan, müteahhit vasıtasıyla ilişiği kesilen, şirketimizin ile herhangi bir şekilde problem yaşayanların uydurma düzmece olarak yaptıkları bir işlem olarak düşünüyorum.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

salim çalık :

iyi güzel ya...yerinde fotoğraflanarak, kamera çekimiyle görüntülemek mümkündür denirken, gazete ve internetteki görüntülerin de yerinde yapıldığı, hatta bu haberde kullanılan görüntü ile bizim kirlilik iddiamızı dayANDırdığımız görüntü aynı yer...bizimki çamurlu bir kıyı ve deniz görüntüsü.bu haberdeki ise temiz. çok hızlı bir temizlik operasyonu yapıldığını kesin. ayrıca köpük sorunu var. kalın bir tabaka halinde ve uzun süre su yüzünde gezen. yani bizim elimizdeki görüntüler nasıl açıklanacak? onlarca insanın tanık olduğu çamlı kıyısında bile görünen bu köpük ve çamur deryası nasıl açıklanacak? bu arada ilginçtir;bu iddialar işten çıkarılan, firmayla sorunu olan eski çalışanlara dayANDırılıyor, çevre müdürlüğü yetkilileri de arkadaşlarımıza nerede çalıştıklarını soruyor. çevre müdürlüğünün tahlil için örnek bile almadan temiz dediği, şikayeti ileten arkadaşlara NEREDE ÇALIŞIYORSUN? diye sorduğu koşullarda eski çalışanlar yapıyor demek de olanaklı. ilgililer İLGİLENİYOR!!!

dursun altındaş :

kısa bir çalışmayla adres ve telefonlarını da yazarak imza kampanyasına katılan 550 ve katılamayan diğer kANDillililerin hepsinin borcam dan işten atılmadıklarını düşünürsek tüm bu katılımcıların dikkate aldığı firma yetkililerinin ve ilgili kurumların dikkate almadığı fotoğraf ve videoların da somut ortada olduğu bir yerde'amacımız sıfır çevre kirliliği'sözü külliyen gerçek dışıdır ve bölge halkına hakarettir.niyeti miz sadece denizdeki canlı yaşamın yok edilmemesi ve yaz aylarında denize girebilmek.çevre için harcanan 2.5 milyon dolarla alınan kovalar,fırçalar ve gri renk yağlı boyanın çok pahalı olmasınıda şiddetle kınıyoruz.hükümetimizin bu tip işletmeler için duvarları daha ucuza boyayacakları yağlı boya,kayaları temizlemek için kullanacakları daha ucuz kova ve fırça temin etmelerini sağlamasını,bölge milletvekillerinden de bu konuda duyarlı olmalarını,işletmeleri 2.5 milyon dolarlık yüklerden kurtarmalarını istiyoruz.şirket malı deniz kirletmeyen ...sloganıyla durmak yok devam.

dursun altıntaş :

kANDilli li duyarlı bir arkadaşın alacaağzı sahilini 4 mayıs tarihinde fotoğraflaması,bu fotoğrafların 5 mayıs tarihinde kANDilli kültürü sayfasında yayınlaması,13 mayıs tarihinde bu alanın video ve fotoğraflarla belgelenmesi,ereğli önder gazetesinin bu yayınlarla sorumlu gazetecilik yapması ile şirket yetkilisinin ileri sürdüğü ''Bize butür karalama kampanyasına girenlerin şirketimizden işten çıkartılan, müteahhit vasıtasıyla ilişiği kesilen, şirketimizin ile herhangi bir şekilde problem yaşayanların uydurma düzmece olarak yaptıkları bir işlem olarak düşünüyorum.''şeklindeki sözleriyle ilgisi yoktur.kANDilli kültürü sayfasında zaten alenen bu çalışmalarda duyarlılık gösteren arkadaşların isimleri vardır.bölge halkına verdiği sözlerle ve yetkililerin denetlemesiyle ced olumlu raporunu alan firmanın,kendi ifadeleriyle mart ayında çevre izin belgesini(ki mayıs dan iki ay önce)alması ise düşündürücüdür.bu suçlamalar suçüstü yakalanmanın verdiği bir çaresizliğin ifadesidir.

paparazi ahmet :

SN Öztürk bu fabrikayı denize yakın kurma sebebiniz kimyasal atıklarınızı denize daha rahat atabilmek için mi.Bu denizi sahipsizmi sANDınız.fakat yanılıyorsunuz çevre temizliğine önem vermiyorsunuz.İnsanların tek derdi denizi temiz tutmalısınız ama siz herkese MASAL anlatıyorsunuz biz masal dinleme çağını çoktan geçtik siz farkında değilsiniz.Dogaya ve Denize daha duyarlı olmanızı istiyoruz bütün derdimiz bu yeterki denizimize çamurlu sularınızı akıtmayın...

paparazi ahmet :

Sn öztürk anlattıklarınızı hiç doğru bulmuyorum ve de yusuf arkadaşın ve güler özgeç hanımın değindiği konulara aynen katılıyorum. çektiğimiz görüntü kayıtları ve resimler her şeyi açıkça anlatıyor.Çevre il müdürlüğü yetkilerinin gözünü 1-2 gün denizi temiz tutmakla boyaya bilirsiniz fakat bizim gözümüzü asla boyayamazsınız vede anlattıklarınıza bizi inANDıramazsınız fakat çevreye vermiş olduğunuz pisliklerden dolayı yapmış olduğunu çevre temizliğine katılmıyorum çünkü herşey abaçık ortadadır kayalıklarda işçilerinizi bizzat gördük ellerinde kovalar ve fırçalarla kayaları temizlemeye çalışıyorlar .Yazık çok yazık hele taş duvarın gıriye boyanması kıyıdaki kayalıkların kızıla çalması ayrı bir çevre kirliliği yetkilileri . Şunuda belirtmek istiyorum eğer görüntüleri merak ediyorsanız bir örneğinide sizlerle paylaşa bilirim. Denizimizi nasıl kirlettiğinizi birde bizim görüntülerde izleyin.İlğili kurum ve kuruluşları göreve davet ediyorum.

Guler Ozgenc :

Görünen o ki Çevre İl Müdürlüğü işini doğru yapmıyor. Hangi esasa dayanarak bu belgeleri bu işletmeye verdiler o ayrı konu. Asıl önemli olan denetimlerin prosedüre uygun ve zamanında yapılıp yapılmadığının denetlenmesi gerekir. 2.5 milyon dolarlık yatırımınız demek ki yeterli olmamış. Kıyılarımız bir yıkımın eşiğindeyken sizin böyle bir meblağdan söz ettikten sonra sorumluluklarınızı Çevre Müdürlüğüne vs yıkmanız yanlış. Hele de komplo olduğunu ileri sürmeniz gerçekleri örtbas etmeye yetmez. Gerekirse daha çok para harcanacak çevre korumaya. Çevreye zarar vererek yaptığınız her kuruş karı şimdiden zarar hanenize yazmanız yerinde olur zira görünen köy kılavuz da istemez komplocu da. Gerekli önlemleri derhal alıp bu kirlenmeyi durdurursanız bölge halkı her zaman yanınızda olacaktır bunu da bilin.

yusuf yildiz :

sn ozrtuk bu aciklamari yaparken kendi menfaatine beyalarda bulunuyor ben cevre yasayani olarak sirketle hic bagim soz konusu diildir amacim sirketi karalamak yada kotulemek diildir amacim sadece dogal yasam alaninin yok edilmemesi ver kirletilmemesidr.bizzat kendim gittim gordum fotografladim cekimlerin buyuk bolu mu bana aittir madem kirletmediklerini soyluyorlar neden 3-5 kisi gorevlendirip ellerinde ficalar ve kovalarla kayalari yikatiyorlar neden denizim camurlar icerisinde dogal yasam alani ni neden bu denli tutarsiz bir sekilde mahvediyorlar bizi uzen konu bu onlemini almadiklari surece bu isin pesini birakmiyacagm duyarli vatANDaslarimiza da burdan sesleriyorum lutfen ama lutfen dogamiza ve cevremize sagip cikalim...

emin :

sn öztürk doğru söylemiyorsunuz. alaağzını ve denizini kirletiyorsunuz. buna hakkınız yok. gidin kuvars kumunu da fabrikayı kurduğnuuz yerden çıkarın.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.