'AMACIMIZ ÜRKÜTMEK DEĞİL'

Tarih: 2012-06-22 00:00:00

Karadeniz Ereğli Belediyesi Baştabipliği'nin ilçemizde faaliyet gösteren kafe ve restoranlarda başlattığı sıhhi denetimlere 20 ve 21 Haziran tarihlerinde de devam edildi.   Denetimler hakkında kamuoyuna bilgi veren Belediye Başkanı Halil Posbıyık, gıda

Karadeniz Ereğli Belediyesi Baştabipliği'nin ilçemizde faaliyet gösteren kafe ve restoranlarda başlattığı sıhhi denetimlere 20 ve 21 Haziran tarihlerinde de devam edildi.

 

Denetimler hakkında kamuoyuna bilgi veren Belediye Başkanı Halil Posbıyık, gıda sektöründe hizmet veren işletmelerde gerçekleştirilen periyodik kontrollere, özellikle sıcakların hissedilir derecede artığı günümüzde ara vermeden devam edeceklerini belirtti.

Posbıyık, Bu denetimlerdeki temel amacımız, işletmede olması gereken temel temizliği kontrol ederek gerekli uyarılarda bulunmak. Dolayısıyla da görevli personelimizin bu denetimlerinde hammadde dağıtımları titizlikle kontrol edilerek, genel temizlik işçileri ile gıda üretim işçilerinin ayrı yerlerde olmamaları gerektiği konusunda uyarılarda bulunuluyor. Portör muayene cüzdanlarının eksiksiz olmasını istiyoruz. İşletmelerin havalandırma durumları kötü ise derhal gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini bildiriyoruz. Havalandırma sistemlerinin en kısa zamanda modernize edilmesi ve hijyen kurallarına uyulması noktasında da işletmelere zaman tanıyoruz dedi.

 

"MİSAFİRLERİMİZİ EVİMİZDEKİ GİBİ AĞIRLAYACAĞIZ"

Başkan Posbıyık açıklamasını şu cümlelerle sürdürdü: Üç haftadır aralıksız devam eden denetimlerimizin, halkımızın takdirini kazandığını gözlemliyoruz. Amacımız, gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmelerimizi ürkütmek ya da onlara sert cezalar vererek ticaretten soğutmak değil. Karadeniz Ereğli bir Avrupa Birliği kenti. Dolayısıyla da her konuda olduğu gibi kafe ve lokanta işletilmelerinde de Avrupa Birliği normlarına uyan bir kent olmak istiyoruz. Önümüzde bir festival var. Bu festivalde kentimize gelecek misafirlerimizi, evimizdeki gibi ağırlayacağız. Bütün kenti pırıl pırıl görmek istiyoruz. Denetimleri yapan personelimizden edindiğim bilgilere göre, kent genelindeki kafe, lokanta ve benzeri işletmelerde çalışma şartları Karadeniz Ereğli'ye yakışır seviyeye gelmiş durumda. İşletmelerimizin, kendilerine yapılan her uyarıyı dikkate aldıklarını gözlemliyoruz ve bu da bizleri memnun ediyor.

 

"AMACIMIZ CEZA KESİP YAPTIRIM UYGULAMAK DEĞİL"

Elbette bazı işletmelerde çeşitli sıkıntılar da tespit ediliyor. İnanıyorum ki bu sıkıntıların ortadan kaldırılıp gerekli eksikliklerin tamamlanması noktasında, o işletme sahipleri de gereğini yerine getirecekler ve halka en iyi ve en sağlıklı hizmeti vereceklerdir. Bizim amacımız işletme sahiplerine, gördüğümüz her sıkıntı ve eksiklikten dolayı ceza kesip yaptırım uygulamak değil. Denetimde görev alan arkadaşlarım da kontrol ettikleri her işletmede bu hususu dile getirerek karşılıklı anlayış çerçevesinde Karadeniz Ereğli halkı için en iyi ortamı oluşturmak istiyorlar. Ancak, yapılan tüm uyarılara rağmen hala eksik, hatalı ve hijyenik açıdan sağlıklı bulunmayan işletmelere bundan sonraki süreçte istemeyerek de olsa yaptırım uygulanacaktır. Dolayısıyla da her işletme sahibinden, başta çalışanlarının portör muayenelerinin zamanında yaptırılması konusu olmak üzere, kendilerine yapılan her uyarıya gereken hassasiyeti göstermesini istiyorum.

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.