'AYLIK 4.4 ÇEYREK ALTIN KAYBETTİK'

Tarih: 2011-09-06 00:00:00

Son 8 ayda memur maaşlarının değer kaybettiğini vurgulayan Bacıoğlu, Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi'nin araştırmasını değerlendirdi. Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Kadir Bacıoğlu, memur maaşlarının son 8 ayda değer kaybettiğini belirtti. Türkiy

Son 8 ayda memur maaşlarının değer kaybettiğini vurgulayan Bacıoğlu, Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi'nin araştırmasını değerlendirdi.

Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Kadir Bacıoğlu, memur maaşlarının son 8 ayda değer kaybettiğini belirtti. Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre memur maaşları Dolar bazında %10; Euro bazında %17 ve altın karşısında ise %32 değer kaybettiği ifade edildi.
Ekonomik krizin dedikodusu dahi memur ve emekli maaşlarını %32 eritmeye yetti diyen Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Kadir Bacıoğlu, Temmuz ayında yapılan %4'lük artışın, yaşanan gelişmeler karşısında yetersiz kaldığı ve memur maaşlarının eridiği açık bir şekilde görülüyor. Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi'nin yaptığı araştırmaya göre 2011 yılının Ocak ayında ortama memur maaşı 1003,3 Dolar dolayında bulunuyordu. Bu dönemde memur maaşları %4 artmasına rağmen döviz ve emtia fiyatlarındaki artış nedeniyle değer kaybeden ortalama memur maaşı Ağustos ayı itibarı ile 100,6 Dolar eridi ve 902,7 Dolar'a geriledi. Aynı dönemde en düşük dereceli memur maaşı da 786,2 Dolar'dan 707,4 Dolar'a düştü. Böylece Dolar cinsinden memur maaşı, %10 azalmış oldu dedi.
Bacıoğlu'nun açıklaması şu şekilde:
Bilindiği gibi birkaç aydır dünya gündemi yeni bir ekonomik krizi tartışmaktadır. Türkiye'nin de içinde bulunduğu AB bölgesinde bazı ülkelerin ekonomik kriz içinde bulunduğu, AB yetkililerinin sorunu çözmek için önlemler araştırdığı bugünlerde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklama ile bazı kesimlere güven verdi ve ekonomik krizin Türkiye'yi teğet bile geçmeyeceğini dolayısı ile Türkiye için bir kriz riskinin söz konusu olmadığını belirtti.
Ancak dünya genelinde tartışılmakta olan ekonomik krizin dedikodusu dahi, ülkemizde birçok olumsuz gelişmeyi de beraberinde getirmeye yetti. Öyle ki, Ocak ayında 68,4 TL olan 22 ayar altının fiyatı 108 TL'ye kadar çıktı. Dolar 1,54 seviyesinden 1,80'e kadar yükselirken; Ocak ayında 2,04 TL olan Euro 2,60'a geldi. Buna göre krizin dedikodusu dahi Ocak ayından bugüne kadar altının gram fiyatında %45, çeyrek altında %53, Dolar'da %15,5; ve Euro'da ise %25,5 artışı beraberinde getirdi.
Memurların maaşları açısından bakıldığında, Temmuz ayında yapılan %4'lük artışın, yaşanan gelişmeler karşısında yetersiz kaldığı ve memur maaşlarının eridiği açık bir şekilde görülüyor. Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi'nin yaptığı araştırmaya göre 2011 yılının Ocak ayında ortama memur maaşı 1003,3 Dolar dolayında bulunuyordu. Bu dönemde memur maaşları %4 artmasına rağmen döviz ve emtia fiyatlarındaki artış nedeniyle değer kaybeden ortalama memur maaşı Ağustos ayı itibarı ile 100,6 Dolar eridi ve 902,7 Dolar'a geriledi. Aynı dönemde en düşük dereceli memur maaşı da 786,2 Dolar'dan 707,4 Dolar'a düştü. Böylece Dolar cinsinden memur maaşı, %10 azalmış oldu.
Bununla birlikte Ocak 2011'de 757,4 Euro olan ortalama memur maaşı Ağustos ayında 627,7 Euro'ya; en düşük memur maaşı da 593,5 Euro'dan 491,9 Euro'ya geriledi. Euro kuru bazında incelendiğinde memur maaşları %17,1 değer kaybettiği görüldü. Memurlar en büyük zararı ise altın fiyatları karşısında yaşadı. Ocak 2011'de maaşı ile 13,8 adet çeyrek altın alabilen memur; bugün ancak 9,4 çeyrek altın alabiliyor. Dolayısı ile son 8 ayda memurlar aylık 4,4 çeyrek altın kaybetmiş oldu. Memur maaşlarının altın karşısındaki değer kaybı ise %31,9 oldu. Ortalama emekli maaşlarında da aynı oranda erime kaydedildi.
Genel olarak bir ülke hakkında fikir sahibi olmak için o ülke ile benzer ekonomik ve demografik yapıya sahip diğer ülkelerle kıyaslama yapılır. Bu kıyaslamanın en temel yolu da ülke içindeki ekonomik değerleri uluslar arası para birimi cinsinden incelemektir. Özellikle Türkiye gibi ülke içindeki tüketiminin büyük bölümünü ithal ürünlerle karşılayan ve ticaretini döviz üzerinden gerçekleştiren bir ülke için, böyle bir değerlendirme yapmak zorunlu olmuştur. Çünkü döviz kurlarındaki değişim, kullandığımız mallara da yansıyor. Bu da maaşların aslında döviz fiyatları ile doğrudan ilişkili olduğunu ortaya koyuyor. Bu noktada Türkiye'de de ekonomik kriz söylentilerinin kimlerin işine yaradığı bilinmez ancak; bu durumdan zarar gören kesimin memurlar ve emekliler olduğu, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi'nin yaptığı araştırma ile kesinleşmiştir.  Ekonomik kriz söylentileri nedeniyle memurun aylık kaybı Dolar cinsinden 100,6 Doları; Euro cinsinden ise 129,7 Euro'yu bulmuştur. Avrupa Birliği ülkelerinde maaşlar artarken, kriz olmayan Türkiye'de ücretler korunamamıştır. Hükümet bu zararı mutlak surette hesap edip, zararı karşılayacak tedbirleri almak zorundadır.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.