'BAĞIMSIZ OLMAYAN YARGI SİYASALLAŞIR'

Tarih: 2012-04-05 00:00:00

Avukatlar Günü nedeniyle Kdz.Ereğli Hukukçular Derneği tarafından Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Dernek Başkanı Kartal, bağımsız olmayan bir yargının siyasallaşacağını ve tarafsızlığını yitireceğini hatırlatarak, Bu da toplum için en büyük tehlike

Avukatlar Günü nedeniyle Kdz.Ereğli Hukukçular Derneği tarafından Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Dernek Başkanı Kartal, bağımsız olmayan bir yargının siyasallaşacağını ve tarafsızlığını yitireceğini hatırlatarak, Bu da toplum için en büyük tehlikedir dedi.

 

Adaleti sağlamakla görevli olan kurumun yargı olduğunu belirterek açıklamasına başlayan Zonguldak Barosu İlçe Temsilcisi ve Kdz.Ereğli Hukukçular Derneği Başkanı Tayyar Kartal, bundan önceki avukatlar gününde yineledikleri sorunların büyük ölçüde mevcut olduğunu ve sorunların da artarak devam ettiğini hatırlattı.

BASININ ETKİ ALANINDAN UZAK TUTULMASI

Yargının özgürlükçü, demokrasinin temel hak ve özgürlüklerinin en büyük güvencesi olan her türlü iç ve dış etkenlerden arınmış tam bağımsız yargı sisteminin oluşması gereği hayati bir öneme sahip olduğunu belirten Kartal şunları söyledi: Hukuk devleti olmanın başka bir ifade ile hukukun üstün tutularak yaşamın her alanında egemen kılınmasının olmazsa olmaz koşulu yargı erkinin görevini yaparken bağımsız yansız ve güvenceli olmasıdır. Bunu sağlamanın yolu da yargı erkinin diğer iki erkin yani yasama ve yürütme erkinin hatta günümüzde dördüncü bir erk olarak görülmeye başlanan basının etki alanından uzat tutulması, yasama ve yürütme erklerinin alt ya da üst derecesinde değil ancak eşitli bir konumda bulunması ile mümkün olduğunun net bir biçimde algılanmasıdır. Yargı bağımsızlığı yargı tarafsızlığının da en temel koşuludur. Bağımsız olmayan bir yargı siyasallaşır ve tarafsızlığını yitirir ki bu da bir toplum için en büyük tehlikedir.

GÜÇLÜ BAĞIMSIZ BİR YARGI

Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı kavramlarını yalnızca Hakimler ve Cumhuriyet Savcıları açısından düşünerek ele almak büyük bir eksikliktir. Yargı bağımsızlığı hakim ve cumhuriyet savcıları kadar avukatların bağımsızlığını da gerektirmektedir. Güçlü ve bağımsız bir yargı için güçlü ve bağımsız bir savunma güvenceli bir avukatlık hayati öneme sahiptir. Güçlü yargı için güçlü savunma, bağımsız yargı için bağımsız savunma gereklidir. Bunun böyle algılanması gerekir. Güçlü savunma için de, Avukatlık Güvencesi kavramının terminolojiye yerleşmesi gerektiğini düşünüyorum. Avukatlara sağlanmasını istediğimiz hak ve güvenceler hakimlerin güvencesi kadar önemli ve gereklidir. Ne yazık ki bundan önce de avukatlar gününde yinelediğimiz sorunlar büyük ölçüde halen mevcuttur. Sorunlarımız üzülerek söyleyebiliriz ki artarak devam etmektedir. Fakat üzücü olan şu ki yıllardır kendi sorunlarımızı yeterince göremedik, somut ve etkili çözümler üretemedik.

YOLU SİYASAL İKTİDARDAN GEÇİYOR

Meslek kuruluşlarımız olan baroların Adalet Bakanlığının adeta vesayeti altında bulunmaları, özellikle genç meslektaşlarımızın yeterli ekonomik standart ve özgürlüklerin bulunmaması çoğu zaman üstlendiğimiz sorumluluk ile ücret arasındaki ciddi oransızlıklar, can ve mal güvenliğimizin olmayışı gibi daha nicelerini sayabileceğimiz problemlerimizin çözümünün yolu siyasal iktidardan geçmektedir. Ancak avukatlar olarak bugüne kadar siyasal iktidar üzerinde yeterince etkili olamadık. Siyasi kimliklerimizi bir kenara bırakarak sorunların tespiti ve çözümü noktasında meslek örgütümüz olan Zonguldak Barosu ve İlçemizde faaliyet gösteren Kdz.Ereğli Hukukçular Derneği çatısı altında bir araya gelmeli ve hep birlikte hareket etmeliyiz. Siyasi ayrışma ve farklılıklarımızı mesleki dayanışmaya dönüştürmemiz gerekmektedir. Toplum tarafından yargıya güven duyulması toplumsal huzurun sağlanması ve birey hak ve özgürlüklerinin korunması açısından oldukça önemlidir.

CİDDİ SORUN TEŞKİL EDİYOR

Yargılama sürecinin hızlandırılması ve sürecin yargı bağımsızlığına uygun biçimde yürütülebilmesi için tamamen yargıya bağlı adli kolluk gücünün ve adli tebligat memurluğunun oluşturulması büyük yarar sağlayacaktır. Hukuk yargılamasında dava harç ve giderlerinin kişilerin hak arama hürriyetlerini kısıtlayacak kadar yüksek olması önümüzde duran ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Sorunlar sarmalı içerisinde kaybolup giden ya da sorunları içselleştiren bireyler olmak yerine ayakları üzerinde dimdik durabilen, yetkin ve etkili birer hukukçu olarak topluma güven duygusunu hissettirmek ve sorunlarımızın çözümü noktasında çaba sarf etmek biz avukatların asli sorumluluğu olsa gerek.

34 AVUKAT 11 GAZETECİ

Yaklaşık 110'a yakın avukatın bulunduğu Kdz.Ereğli'de Hukukçular Derneği'nin düzenlediği törene yaklaşık 34 avukat katıldı. Kdz.Ereğli Cumhuriyet Başsavcısı Zülkarneyn Kısık'ın yanı sıra yaklaşık 11 basın mensubu da etkinliği izledi.

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.